Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowości na Odrze. Parkingi dla lodołamaczy i nowe oznakowanie szlaku żeglownego

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Siedem miejsc postojowo-cumowniczych oraz nowe oznakowanie szlaku żeglownego pojawi się na Odrze dolnej i granicznej. Prace mają potrwać do listopada 2022 roku.

Stanowiska postojowe (tzw. dalbowiska) umożliwią postój lodołamaczy na rzece, przez co nie będzie konieczny powrót jednostek do bazy w toku prowadzonych prac, np. w nocy lub podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. W efekcie akcje będą prowadzone sprawniej, a w wyniku ograniczonej mobilności zmniejszy się emisja CO2.

Dalbowiska posłużą też do awaryjnego cumowania innych jednostek, co zwiększy bezpieczeństwo na Odrze. Dzięki inwestycji możliwy będzie bezpieczny postój jednostek pływających na drodze wodnej w przypadku wystąpienia złych warunków nawigacyjnych, np. przekroczenia stanów WWŻ, zamkniętej żeglugi, zbyt niskich stanów wód.

Większość miejsc postojowych zostanie wyposażona w awaryjne kładki łączące linię dalb z brzegiem lub ostrogą. Będą one wykorzystywane jedynie w celu ewentualnej awaryjnej potrzeby zejścia na ląd, wynikającej np. z uszkodzenia jednostki. Nowoczesne miejsca postojowe powstaną na terenie dwóch województw.

W Zachodniopomorskiem będą to trzy lokalizacje:

  • Szczecin (na wys. ul. Kolumba),
  • Osinów Dolny (gm. Cedynia)
  • oraz Zatoń Dolna (gm. Chojna).

- W zależności od sięgania pokrywy lodowej nasze jednostki posuwają się w górę rzeki i żeby załogi czuły się bezpiecznie stworzone zostanie takie miejsce. Warto dodać, że te miejsca postojowe będą ogólnodostępne i będą się mogły nimi poruszać wszystkie jednostki poruszające się Odrzańską Drogą Wodną - mówi Wiceprezes Wód Polskich Krzysztof Woś.

ZOBACZ TEŻ:

- Jak ważne jest to dla naszego bezpieczeństwa pokazała nam ostatnia zima. Możemy śmiało powiedzieć, że lodołamacze uratowały nam życie aktywnie pracując na Dolnej Odrze – dodaje Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

- Inwestycje, które udaje nam się w Wodach Polskich realizować w ramach Odrzańskiej Drogi Wodnej czy zabezpieczeniem przeciwpowodziowym skutecznie idą do celu, by zapewniać mieszkańcom naszego regionu bezpieczeństwo – dodał.

Koszt inwestycji wynosi około 16,5 mln zł. Głównym wykonawcą została firma AARSLEFF.

ZOBACZ TEŻ:

Lodołamacze kruszą lód w woj. zachodniopomorskim

Siedem lodołamaczy w akcji w woj. zachodniopmorskim. Czy jes...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński