Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowogard: Węzienie na fundamentach średniowiecznego zamku [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Archeolodzy mówią o znalezisku kapsuła czasu: to tysiące fragmentów ceramiki, szkła, fragmenty kafli piecowych. Była też figura rycerza, wieńcząca niegdyś piec z XVII wieku
Archeolodzy mówią o znalezisku kapsuła czasu: to tysiące fragmentów ceramiki, szkła, fragmenty kafli piecowych. Była też figura rycerza, wieńcząca niegdyś piec z XVII wieku
Podczas prac kanalizacyjnych na terenie Zakładu Karnego w Nowogardzie, odkryto zabytkowe elementy, które pochodzą z dawnego zamku rodu von Eversteinów.

- Podczas remontu sieci kanalizacyjnej w jednym z wykopów odkryto fragment kamienno-ceglanego muru zamkowego wykonanego w stylu gotyckim - mówi mjr Sebastian Matuszczak, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Szczecinie. - Wskazuje to na średniowieczne pochodzenie budowli. W podobnym stylu jest odkryty kanał. Możliwe, że odsłonięty fragment to fundament jednej, północno-zachodniej wieży zamkowej. Wewnątrz znaleziono fragmenty ceramiki i szkła.

Znaleziska pobrano z wykopu i przygotowano do dalszych analiz, w tym do oceny ich wartości archeologicznej. Prace te są prowadzone pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie.

Jest też nietypowe znalezisko z czasów nowożytnych, czyli XVII wieku.

- Natrafiliśmy na szklane naczynia, które mogą być związane z pracą alchemika - mówi Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. - W tamtych czasach w bogatszych domach alchemicy pracowali nad poszukiwaniem złota, każdy chciał się wzbogacić. Może był też medykiem, który pracował na rzecz rodu von Everstein.

Jak wyglądał zamek?

Obiekt wymieniony po raz pierwszy w roku 1268, do 1274 roku należał do biskupa kamieńskiego. Następnie jako lenno biskupie do rodu von Everstein.

W 1268 roku zamek był murowanym obiektem otoczonym fosą i wałem z palisadą. Głównym budynkiem był Hohes Haus, czyli tzw. wysoki dom z basztami.

Zamek, w 1560 roku, przebudował Ludwig von Evers-tein. Wzmocniono wówczas mury i wzniesiono renesansowy budynek zwany Kamenate. W tym czasie na terenie zamku istniały: piekarnia, kuźnia, tkalnia, stajnia i browar.

Jak podaje Goleniowskie Stowarzyszenie Eksploracji Historycznej „Biały Grosz” rodzina, do której należał nowogardzki zamek, pierwotnie miała swoje posiadłości w Dolnej Saksoni Hamein oraz Holzminden.

Średniowieczny zamek został w XVI wieku zastąpiony budowlą renesansową. W formie renesansowej rezydencji stał do czasów wojny trzydziestoletniej.

W latach trzydziestych XVII wieku został częściowo uszkodzony, lecz jak twierdzi Heinrich Berghaus - kartograf i autor historii Księstwa Pomorskiego, około połowy tamtego stulecia został wyremontowany i do czasu śmierci ostatniego męskiego potomka rodu Ebersteinów był przez rodzinę zamieszkały.

W 1663 roku, wraz ze śmiercią hr. Krzysztofa Ludwiga wygasł ród Eversteinów. Zamek od dawna był już zaniedbany i zdewastowany, gdyż ostatni Everstein miał swoją siedzibę w Qurkenburgu. Ostatni krewny Eversteinów, książę von Croy, nigdy w zamku nie mieszkał. Z przekazanego mu protokołu wynika w jak złym stanie była budowla.

Armia szwedzka 
puściła zamek z dymem

W 1675 r. Szwedzi pod dowództwem feldmarszałka Carla Gustafa Wrangla zniszczyli miasto i zamek. W tym czasie uszkodzone zostały bastiony, wały i fosa wewnętrzna. Zawaliły się mury domu wysokiego i budynków gospodarczych.

Odbudowę zamku podjęło państwo w 1723 roku, przeznaczając zespół zamkowy na siedzibę domeny państwowej utworzonej z dawnego lenna Eversteinów. W późniejszym okresie zaczyna się historia zamkowej domeny jako typowego więzienia.

Zobacz również: Info z Polski [15 marca 2018] Krwawe zaślubiny. Chciał zabić pannę młodą [VIDEO]

POLECAMY:

Studniówki 2018. Tak się bawią maturzyści [ZDJĘCIA]

Niesamowite odkrycie pod peronami dworca [ZDJĘCIA]

Lech - Pogoń: Zobacz zdjęcia kibiców [ZDJĘCIA, WIDEO]

Najlepsza restauracja w Stargardzie? Zobacz TOP 10 [ZDJĘCIA]

Zarobki w policji 2018. Pensje policjantów [RAPORT]

TOP10. To był najbardziej luksusowy hotel w Szczecinie

Gs24.pl - wiadomości, zdjęcia, wideo ze Szczecina i regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński