Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny ośrodek leczenia chorób serca już otwarty [zdjęcia]

Anna Folkman
Anna Folkman
Budowa nowoczesnego ośrodka leczenia chorób kardiologicznych w szpitalu przy ul. Arkońskiej zakończyła się. Komfortowe warunki, nowoczesny sprzęt pozwoli jeszcze skuteczniej walczyć o nasze serca

W ośrodku znalazły się oddziały Kardiologii i Kardiologii Inwazyjnej oraz Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego.

Kardiologia w szpitalu wojewódzkim przy ulicy Arkońskiej reprezentuje najwyższy poziom, jeśli chodzi o kompetencje specjalistów i sprzęt. Poprawa warunków lokalowych sprawiła, że pomoc chorym będzie na jeszcze wyższym poziomie.

W nowym budynku "D" – po oddziałach chirurgicznych, które w 2015 roku przeniesiono do Centrum Zabiegowego, przygotowano sale jedno, dwu i trzyosobowe z niezależnym węzłem sanitarnym. Teraz w jednym miejscu znajduje się punkt przyjęć z podjazdem dla karetek, 8 - łóżkowy odcinek obserwacyjny oraz powiększony do 10 stanowisk Oddział Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, co nie jest bez znaczenia dla nagłych, pilnych zdarzeń medycznych.

- W budynku znajdują się pracownie m. in.: angiografii, hemodynamiki, elektroterapii i elektrofizjologii, dzięki czemu cały proces leczenia będzie skorelowany - podaje Natalia Andruczyk, rzeczniczka szpitala. - W nowoczesnych pracowniach znajdują się m . in. 2 nowoczesne angiografy, 5 ultrasonografów, nowe systemy monitorowania pacjentów, sprzęt do ergospirometrii i elektrofizjologii. Polisomnograf do badania bezdechu sennego, nowoczesna aparatura reanimacyjna, czy system do hemofiltracji (sztuczna nerka) to tylko wybrane narzędzia, które rozszerzą pole działań kardiologów ze Szpitala Wojewódzkiego.

- Choroby układu krążenia są niestety wiodącą przyczyną zgonów w kraju i naszym województwie – mówi lek. med. Robert Józwa, ordynator Oddziału Kardiologii Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie. - W dalszym ciągu główną przyczyną zgonów z powodu chorób układu krążenia, pozostaje choroba wieńcowa i niewydolność krążenia. Mimo niewątpliwego postępu polskiej kardiologii interwencyjnej w ostatnich latach – (statystyki w ilości wykonywanych zabiegów stawiają nas w czołówce statystyk europejskich) problemem pozostaje zbyt duża liczba zabiegów wykonywanych niezgodnie ze wskazaniami, co w dużym stopniu ogranicza korzyści pacjentów z wykonywania tych zabiegów oraz naraża ich na niepotrzebne ryzyko. Wynika to głównie z kwalifikacji do zabiegu w oparciu tylko o wynik koronarografii bez uwzględnienia badań dodatkowych. Mając to na uwadze nowe pracownie wyposażono we wszelkie narzędzia diagnostyczne umożliwiające ocenę czynnościową naczyń wieńcowych oraz dokładną ocenę anatomiczną. To pozwoli istotnie zredukować ilość nieuzasadnionych zabiegów.

Nowa kardiologia ma także nowoczesny sprzęt, którym można wykonywać zabiegi na sercach dzieci. Mimo że dziecięca kardiologia została przeniesiona z ul. Arkońskiej do Zdrojów, to nadal istnieje możliwość, by niektóre zabiegi wykonywać w nowym ośrodku przy udziale doświadczonych kardiologów.

Projekt „Podniesienie jakości dostępności kardiologicznych usług medycznych w SPWSZ w Szczecinie przez modernizację szpitalnych oddziałów kardiologicznych” jest współfinansowany prze Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. Całkowity koszt projektu: 24 872 236,48 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński