Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne oddziały w szpitalu na Arkońskiej [zdjęcia, film]

Anna Folkman
Anna Folkman
W poniedziałek w szpitalu wojewódzkim otwarto dwa oddziały, które powstały w nowym Centrum Zabiegowym. Obiekt w całości będzie gotowy do połowy 2013 roku. W planach jest także lądowisko.

Otwarcie nowoczesnych oddziałów na Arkońskiej

Oddziały Chorób Wewnętrznych i Diabetologii oraz Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Zatruć to pierwszy etap budowy Centrum Zabiegowego przy ul. Arkońskiej. W tym pierwszym oddziale pacjenci pojawią się już za kilka dni, do drugiego trafią za około dwa miesiące, kiedy gotowy będzie także Szpitalny Oddział Ratunkowy.

- Nowy oddział diabetologii to nie tylko estetyka, ale także funkcjonalność - mówi podziwiając pomieszczenia Ewelina Śmietana, pielęgniarka. - Mamy teraz dwa gabinety zabiegowe - jeden stricte zabiegowy, np. do kroplówek i drugi, który będzie pełnił funkcję gabinetu, w którym pomoc otrzymają pacjenci z "zespołem stopy cukrzycowej". Są też pomieszczenia socjalne, dyżurki.

Jakość pracy będzie znacznie lepsza a pobyt pacjenta wygodniejszy, bo każda sala ma własny węzeł sanitarny.

W nowym oddziale anestezjologii o ok. 60 proc. zwiększyła się liczba łóżek, jest też najnowocześniejszy sprzęt do ratowania życia.

- Sprzęt, który teraz mamy pozwoli nam na pomoc pacjentom na światowym poziomie - mówi dr Zenon Czajkowski, ordynator oddziału Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Zatruć. - Wystarczy wymienić np. wspaniałe urządzenia do monitowania czynności życiowych czy 16 wysokiej klasy respiratorów. Wcześniej w oddziale był zaledwie jeden respirator.

Podczas otwarcia oddziałów dyrektor szpitala przekazał na ręce wojewody Marcina Zydorowicza projekt i wizualizację lądowiska dla helikopterów sanitarnych.

- Lądowisko miałoby powstać na dachu Centrum - mówi analizując projekt wojewoda. - Wygląda bardzo ciekawie i na pewno jest potrzebne. Jego budowa to jednak koszt ok. 2 mln zł. Szukamy rozwiązania, by to budżet państwa mógł zaangażować się w inwestycję. Potrzebujemy kilku lądowisk. Chciałbym, by powstały właśnie przy Arkońskiej, potrzebne byłoby także na Pomorzanach i w szpitalu w Koszalinie.

Budowa całego Centrum Zabiegowego ma zakończyć się w połowie 2013 roku. Pochłonie ok. 48 mln zł. Pieniądze pochodzą z funduszy unijnych, dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego oraz ze środków własnych szpitala.

- Jesteśmy dużym szpitalem i staramy się stworzyć jak najlepsze warunki, by pacjenci mogli godnie chorować a my ich godnie leczyć - podkreśla dr Mariusz Pietrzak, dyrektor szpitala przy ul. Arkońskiej. - Budynek, w którym powstało Centrum, kiedyś zbudowano z myślą o oddziale ginekologiczno- położniczym, ale przez lata stał pusty. By przystosować go do nowych celów musiał zostać przebudowany i zmodernizowany. Centrum to w sumie 14 tysięcy metrów kw. powierzchni, na której zaprojektowano bloki operacyjne, sale wybudzeń oraz zaplecze łóżkowe dla oddziałów: Neurochirurgii i Neurotraumatologii, Urologii, Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej, Chirurgii Naczyniowej, Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Zatruć, Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz Oddział Chorób Wewnętrznych i Diabetologii. Docelowo ma być tu około 250 łóżek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński