Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowi ambasadorzy i zasłużeni dla Szczecina [WIDEO, ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak
Podczas uroczystej sesji rady miasta z okazji 72. Urodzin Szczecina zostały przyznane tytuły „Ambasador Szczecina” oraz Medali za Zasługi dla Miasta Szczecina.

Prestiżowy tytuł „Ambasador Szczecina” został nadany pisarzowi Leszkowi Hermanowi oraz artyście plastykowi prof. dr hab. Leszkowi Żebrowskiemu.

Profesor Leszek Żebrowski to malarz, rysownik, grafik, scenograf, kurator wielu wystaw i akcji plastycznych. W rysunkach, najczęściej wykonywanych techniką aerografu, a w szczególności w portretach, stara się, nawiązując do Witkacego, oddać za pomocą deformacji psychikę portretowanego.Jest profesorem nadzwyczajnym Akademii Sztuki w Szczecinie. Laureat wielu nagród i wyróżnień, w tym I nagrody na Międzynarodowym Triennale Plakatu w Mons w Belgii, Srebrnego medalu na MBP w Teheranie i Brązowego medalu na MBP w Warszawie. W 2002 r. Leszek Żebrowski został laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin.

- W swojej pracy najbardziej dumny jestem oczywiście z moich plakatów, ale także z mojej pracy edukacyjnej - mówi Leszek Żebrowski. - Na Wydziale Sztuk Wizualnych udało nam się stworzyć Katedrę Grafiki Projektowej, która odnosi ogromne sukcesy. Jestem także dumny z albumu z plakatami, który niedawno udało mi się wydać.

Drugi „Ambasador Szczecina”, Leszek Herman, to pisarz. Z zawodu architekt, wyrasta na szczecińskiego Dana Browna, w sensacyjnym tonie opisując w swoich książkach tajemnice Pomorza. Po ubiegłorocznym, bestsellerowym „Sedinum”, właśnie na rynku pojawiła się „Latarnia umarłych”.

- Muszę przyznać, że ta nagroda mnie bardzo zaskoczyła, ponieważ „Sedinum” to nie jest książka, która byłaby laurką dla miasta czy dla jego władz - mówi Leszek Herman. - W pierwszej chwili pomyślałem, że może ktoś tej książki nie przeczytał. Ale cieszę się z tej nagrody.

Podczas sesji przyznano także trzy Medale za Zasługi dla Miasta Szczecina, które otrzymali zespół wokalny Filipinki, Fundacja Polskich Wartości (organizator akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”) oraz ksiądz Tomasz Kancelarczyk.

Filipinki, to pierwszy polski girlsband, który powstał w latach 60. ubiegłego wieku w Technikum Handlowym w Szczecinie.

Fundacja Polskich Wartości, której celem jest krzewienie wartości patriotycznych od lat organizuje akcję „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” wożąc paczki na Wileńszczyznę, a ks. Tomasz Kancelarczyk założył Fundację Małych Stópek i organizuje Marsz dla Życia.

Polecamy na gs24.pl:

Wybuch gazu przy ul. Ofiar Oświęcimia w Szczecinie. Osiem os...

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński