Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe Warpno powoli wyłania się z zaścianka [zdjęcia]

Piotr Jasina [email protected]
Odnowiony ratusz w centrum Nowego Warpna
Odnowiony ratusz w centrum Nowego Warpna
Na prawdę warto tu zajrzeć. Piękne krajobrazy, uroki Puszczy Wkrzańskiej, Zalewu Szczecińskiego, ale i piękne kamieniczki miasteczka - pozwalają wypocząć, odetchnąć.
Odnowiony ratusz w centrum Nowego Warpna.

Nowe Warpno wyłania się z zaścianka

Koniec Polski - tak mawiali złośliwi o najbardziej wysuniętym na północny zachód kraju cyplu, chcąc podkreślić zaściankowość tego zakątka. Jeszcze przed kilku laty trudno było polemizować z podobnymi opiniami na temat Nowego Warpna - osady położonej na wcinającym się w Zalew Półwyspie Nowowarpieńskim.

Po zjednoczenie Niemiec ta gmina z głębokiej prowincji przeobraziła się automatycznie w rejon bezpośrednio przylegający do Unii Europejskiej. Zalew stanowił barierę, ale impulsem rozwoju miała stać się przeprawa promowa. W lipcu 1996 r. promy ruszyły. I mały port pasażerski stał się największym w Europie. Na Adlery - statki kursujące między Nowym Warpnem i Altwarp wsiadało rocznie milion osób.

Przeprawa nie stała się jednak spodziewanym impulsem rozwoju miasteczka i gminy. Nie służyła temu wcale tzw. turystyka zakupowa - celem pasażerów były sklepiki wolnocłowe na statkach. Przez jakiś czas kasę gminy zasilali dzierżawcy z targowiska przy przeprawie. Bezrobotni znaleźli tu pracę. Ale wraz z likwidacją strefy wolnocłowej interes umarł śmiercią naturalną, wpływy z targowiska też się skończyły.

Potem nastał trudny politycznie okres dla gminy. Waśnie powodowały, że przez lata energia mieszkańców marnowana była w sporach, kłótniach, referendach itd. Na szczęście to już historia. Sytuacja politycznie się ustabilizowała. Na dodatek gmina otrzymała potężny zastrzyk finansowy, około 150 mln zł tzw. podatku wodnego. Te pieniądze zapoczątkowały nową erę miasteczka.

Skarbem gminy są walory turystyczne, uroki Puszczy Wkrzańskiej, plaż: zarówno od strony Jeziora, Zatoki Nowowarpieńskiej, jak też Zalewu. Są tu wspaniałe możliwości uprawiania sportów wodnych, turystyki rowerowej itd.

Ale sama natura to zbyt mało. Potrzebna była baza, infrastruktura. Wcześniej na to nie było pieniędzy - teraz są. I włodarze je bardzo intensywnie inwestują.

Widzimy to jadąc ulicami Nowego Warpna, Podgrodzia, innych miejscowości. Jest Aleja Żeglarzy, nowe chodniki, ulice, powstaje część promenady biegnącej wzdłuż południowego brzegu półwyspu Nowowarpieńskiego.

Odremontowano zabytkowy ratusz w centrum miasta oraz kościół. Modernizowane są ulice wokół obiektów. W Podgrodziu, dzielnicy Nowego Warpna wykonano kanalizację, sieć wodociągową, zmodernizowano ulice, zagospodarowano pobocza.

W Warnołęce, Brzózkach powstają ogródki, boiska, świetlice. Gmina zaangażowała się w modernizację drogi powiatowej do Dobieszczyna. Powstają trasy rowerowe, ścieżki edukacyjne. Samorząd będzie wspierać pożyczkami właścicieli posesji, by poprawić wygląd budynków, ich stan techniczny, dachy, odnowić elewacje kamienic.

Nowe Warpno zaczyna żyć. Coraz więcej tu się dzieje. Już pierwszego maja będzie festyn graniczny, wystawy malarstwa, pikniki, biegi. Będzie to miesiąc Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Tak brzmi Nowe Warpno" z koncertami muzyki gospel i negro spirituals, szant, dzieł wokalnych i instrumentalnych mistrzów włoskiego baroku. 18 sierpnia odbędzie się kolejne "Święto Leszcza". 25 sierpnia zaplanowano Ogólnopolski Przegląd Filmów Społecznych, dożynki nowowarpieńskie, a 27 sierpnia - I Ogólnopolski Festiwal Chórów i Zespołów Uniwersytetów III wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński