MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe translatory trafią do zachodniopomorskich szpitali. Który szpital otrzyma najwięcej?

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Szpital przy ulicy Arkońskiej
Szpital przy ulicy Arkońskiej archiwum
Dziewięćdziesiąt nowoczesnych translatorów trafi do zachodniopomorskich szpitali. Najwięcej urządzeń otrzyma szpital wojewódzki w Koszalinie.

Nowe urządzenia ułatwią codzienną komunikację z obcokrajowcami (szczególnie obywatelami Ukrainy), którzy coraz częściej korzystają ze świadczeń medycznych polskiej ochrony zdrowia. Translatory są szybkie i intuicyjne w użyciu. Przetłumaczony tekst wymawiany jest na głos, w rodzimym języku. Ponadto posiada funkcję TranslaCall, która daje możliwość tłumaczenia rozmów telefonicznych oraz Photo Translator umożliwiającą wykonanie tłumaczenia na podstawie zdjęcia. Urząd Marszałkowski kupi 90 sztuk.

- Każdej wizycie w szpitalu towarzyszy stres. Niepokój jest jeszcze większy, kiedy dochodzi bariera językowa – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz. - Translatory pozwolą uniknąć nerwowej atmosfery. Personel medyczny, jak i pacjent posługujący się innym językiem niż polski, będą mieli pewność, że przekazywane między sobą informacje są precyzyjne. Od tego zależy diagnoza i proces leczenia.

Większość sprzętu – 76 z 90 sztuk – już jesienią trafi do trzynastu jednostek ochrony zdrowia podległych samorządowi województwa zachodniopomorskiego.

ZOBACZ TEŻ:

Najwięcej, bo aż 21 sztuk otrzyma Szpital Wojewódzki w Koszalinie.

Z dwunastu skorzysta Szpital Wojewódzki w Szczecinie, z jedenastu szpital w Gryficach, a z sześciu Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie. Pięcioma sztukami dysponował będzie szpital "Zdroje", Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Szczecinie.

Cztery urządzenia trafią do Szpitala Regionalnego w Kołobrzegu, trzy do Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie, a jeden do WOMP w Koszalinie, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego "Leśna Ustroń" w Tucznie, Szpitala Uzdrowiskowego "Willa Fortuna" w Kołobrzegu oraz Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia w Stanominie.

Reszta translatorów pozostanie w Urzędzie Marszałkowskim. Służyć będą w komórkach, gdzie kontakt z osobami obcojęzycznymi jest stosunkowo najczęstszy. To m.in. w gabinet marszałka, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, Wydział Współpracy Społecznej oraz Centrum Inicjatyw Gospodarczych.

Koszt zakupu sprzętu wyniesie ponad 112 tys. zł. Dostarczy je krakowska firma VASCO Electronics Góralski Group.
Przypomnijmy, że w czerwcu i lipcu dwa urządzenia otrzymał szpital wojewódzki w Szczecinie, a po jednym szpital wojewódzki w Koszalinie oraz 107 Szpital Wojskowy w Wałczu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński