Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe siedziby pogotowia w Szczecinie: Pozytywne opinie ponownie zostały uchwalone

Anna Folkman
Anna Folkman
Rada Społeczna Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego ponownie uchwaliła pozytywne opinie dotyczące budowy nowych siedzib pogotowia. To inwestycje przy ul. Duńskiej i przy ul. Twardowskiego w Szczecinie.

- Wprawdzie uchwały w tej sprawie zapadały już w 2018 i 2019 roku, ale w opinii służb wojewody zachodniopomorskiego ich rzekomy brak miał być formalną przeszkodą w uzyskaniu finansowania z rezerwy budżetu państwa - mówi Paulina Targaszewska, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. - Członkowie Rady Społecznej, nie chcąc przedłużać bezcelowych sporów w tej sprawie, jeszcze raz zaopiniowali tę niezwykle potrzebną mieszkańcom inwestycję.

CZYTAJ TEŻ: Najlepsza stacja pogotowia ratunkowego w Polsce. Od ponad 7 lat zabiega o nową bazę przy ul. Twardowskiego

Przypomnijmy: pierwszy wniosek o zapewnienie finansowania inwestycji przy ul. Twardowskiego z rezerwy celowej budżetu państwa na kwotę ponad 20 mln zł został złożony w sierpniu 2017 r. W świetle obietnic wojewody i przedstawicieli rządu uzyskanie wsparcia wydawało się przesądzone.

Jednak wiosną 2018 r. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przesłało negatywną odpowiedź, z której mieszkańcy Pomorza Zachodniego dowiedzieli się, że „dofinansowane będą zadania inwestycyjne z zakresu dostępności transportowej w ramach Rządowego Programu na rzecz Rozwoju i Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej, a nie dotyczące ratownictwa medycznego”.

ZOBACZ TAKŻE: Nowe stacje pogotowia są potrzebne. 
To korzyść dla ratowników i pacjentów

Nowe stacje pogotowia są potrzebne. 
To korzyść dla ratownik...

- Ponownie wniosek o dofinansowanie budowy nowej siedziby pogotowia przy ul. Twardowskiego został złożony do wojewody w lipcu tego roku. Przed jego złożeniem urzędnicy marszałka podjęli bezpośrednią współpracę ze służbami wojewody. Projekt wniosku był konsultowany z Wydziałem Infrastruktury, Rolnictwa i Rozwoju Regionalnego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, by zyskać pewność, że jest poprawny pod względem formalnym - dodaje Targaszewska. - Mimo to, pod koniec października wojewoda stwierdził uchybienia we wniosku, związane rzekomo z opiniowaniem zadania przez Radę Społeczną. Nie wskazano przy tym podstaw prawnych – w przesłanym wzorze wniosku nikt nie wymagał tego typu opinii. Dlatego podczas piątkowego posiedzenia Rady Społecznej WSPR ponownie zaopiniowano inwestycje.

- Nie chcemy dłużej tracić czasu na udowadnianie, że z naszej strony wszystko było procedowane zgodnie z przepisami i wskazówkami uzyskanymi od służb wojewody. Zależy nam na tym, by wniosek trafił do ministerstwa, a nowa siedziba pogotowia uzyskała pomoc z budżetu państwa. Ta inwestycja jest pilnie potrzebna z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców – mówi Paweł Piekarz, przewodniczący Rady Społecznej WSPR.

Ugryzienie przez domowego żółwia, połknięta zawleczka od puszki z piwem, drapiące palce, egzorcyzmy... - oto najdziwniejsza zgłoszenia, które w Szczecinie odebrali pracownicy pogotowia. A kiedy należy wzywać pogotowie? Zobacz szczegóły!Pogotowie powinniśmy wzywać wyłącznie w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia i życia. - Niestety wielu mieszkańców naszego regionu wciąż dzwoni pod numery alarmowe prosząc o interwencje w sprawach błahych lub takich, w których pomoc powinni uzyskać np. u lekarza rodzinnego lub stomatologa – informuje Paulina Targaszewska, rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie.Pacjenci notorycznie błędnie dzwonią do dyspozytorni i proszą o przewiezienie do przychodni lub transport do szpitala, bo mają skierowanie na badania. Nierzadko powody wezwania karetki przez pacjentów są kuriozalne, zabawne lub zaskakujące. Zobacz przykłady niektórych takich niezasadnych wezwań na kolejnych podstronach! >>>WIDEO: Wypadki drogowe - pierwsza pomoc

Najdziwniejsze zgłoszenia na pogotowie w Szczecinie. Zobacz,...

Pogotowie Ratunkowe w Szczecinie zostało powołane 11 sierpnia 1949 roku i początkowo mieściło się w siedzibie Polskiego Czerwonego Krzyża przy al. Wojska Polskiego 63. 24-godzinne dyżury zabezpieczali lekarze medycyny i felczerzy. Zakres usług obejmował także działalność ambulatoryjną, stomatologię i wenerologię. Obszar działalności obejmował Szczecin i jego okolice.

Pogotowie ratunkowe w Szczecinie dawniej i dziś. Warszawa i ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński