MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe regulacje w służbie zdrowia. Co zmieniło się w związku z pandemią koronawirusa?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Od marca funkcjonowanie służby zdrowia się zmieniło. To przede wszystkim przez pandemię. Jakie są nowe zasady? Na pytania naszych Internautów odpowiada Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa zachodniopomorskiego oddziału NFZ.
  • Jeśli macie pytania dotyczące funkcjonowania służby zdrowia, napiszcie maila na adres: [email protected]

- Byliśmy z mężem w uzdrowisku w marcu, ale po 10 dniach musieliśmy z powodu epidemii przerwać turnus. Wiemy, że będziemy mogli dokończyć leczenie do 30 września, ale pokój dwuosobowy jest wtedy droższy. Czy zapłacimy więcej za kontynuację leczenia?

- Nie. Zapłacą Państwo tyle, ile zapłacilibyście, gdyby leczenie zostało zakończone w marcu. Pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym w I sezonie rozliczeniowym od 1 października do 30 kwietnia kosztuje 17,30 za dobę i takim kosztem, pomnożonym przez liczbę dni kontynuacji leczenia zostaną Państwo obciążeni, mimo że będziecie przebywać w uzdrowisku w II sezonie rozliczeniowym między 1 maja do 30 września, w którym doba za pokój dwuosobowy z łazienką kosztuje 24,10 zł. Niższa cena dotyczy tylko kontynuacji przerwanego leczenia uzdrowiskowego i wynika z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 czerwca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii Dz.U.2020, poz.1031. Natomiast stawki za wyżywienie i zakwaterowania w sanatorium uzdrowiskowym za jeden dzień pobytu zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego Dz.U. 2014 poz. 1245.

ZOBACZ TEŻ:

- Czy lekarz POZ może zlecić wykonanie bezpłatnego testu na koronawirusa?

- Nie. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej nie ma takiego uprawnienia.

- Chciałem przejrzeć dokumentację medyczną z pobytu w szpitalu, żeby wybrać niektóre wyniki i poprosić o ich skserowanie. Czy szpital może mi odmówić. Czy takie kopie są płatne?

- Dokumentacja jest udostępniana do wglądu, w tym także do baz danych w zakresie ochrony zdrowia, w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych; przez sporządzenie jej wyciągu, odpisu, kopii lub wydruku; za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej; na informatycznym nośniku danych. Za udostępnienie dokumentacji medycznej podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych może pobierać opłatę, w wysokości określonej w obowiązujących przepisach. Nie dotyczy to przypadku udostępnienia dokumentacji medycznej pacjentowi albo jego przedstawicielowi ustawowemu po raz pierwszy w żądanym zakresie w wyżej wymieniony sposób.

raport codziennie aktualizowany:

zobacz też:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński