reklama

Nowe prawo: Przed sklepem - mandat, sprzed bloku odholują auto

ANDRZEJ KUSZaktualizowano 
Zarządzanie ruchem na drogach wewnętrznych, w tym w strefie ruchu i strefie zamieszkania należeć będzie do zarządzających tymi drogamii
Zarządzanie ruchem na drogach wewnętrznych, w tym w strefie ruchu i strefie zamieszkania należeć będzie do zarządzających tymi drogamii Fot. Marek Łagocki
Spółdzielniom mieszkaniowym oraz hipermarketom na pomoc idą policja oraz straż miejska. W życie wchodzi ustawa, która pozwala tym służbom karać niesfornych kierowców na ich terenie.

W kodeksie drogowym wprowadzono nową kategorię miejsca. To strefa ruchu.

- Zarządzanie ruchem na drogach wewnętrznych, w tym w strefie ruchu i strefie zamieszkania należeć będzie do zarządzających tymi drogami. Ci, na dostosowanie oznakowania dróg do wymagań wynikających z przepisów ustawy, będą mieli 24 miesiące od dnia jej wejścia w życie - mówi Grzegorz Sudakow, naczelnik zachodniopomorskiej drogówki.

Auto pozostawione w strefie ruchu na "kopercie" dla osób niepełnosprawnych będzie można usunąć na koszt właściciela. Będzie to też możliwe, gdy zostanie on pozostawiony w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zostanie odholowany na jego rachunek.

Istotna zmiana dotyczy kierowców pojazdów niemechanicznych (np. rowerów), którzy lubią jeździć pod wpływem alkoholu lub innych niedozwolonych środków. Zagrożone to będzie karą grzywny lub 14 dni aresztu. Jeśli ktoś w organizmie będzie miał jednak więcej niż 0,5 alkoholu zakwalifikowane to będzie jako przestępstwo. Podlegać będzie karze grzywny, karze ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku.

Strefa ruchu

Drogi, parkingi oraz place, które nie są zaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i nie są zlokalizowane w pasie drogowym tych dróg są drogami wewnętrznymi. Przepisy ustawy będzie można także stosować do ruchu odbywającego się poza tymi miejscami, w zakresie koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób oraz wynikającym ze znaków i sygnałów drogowych. Chodzi głównie o osiedlowe uliczki.

Czytaj e-wydanie »

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 19

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tadeusz

Po co wprowadzać jakiś tam nowy termin "strefa ruchu" i robić problem czy powinien być dodatkowo oznakowany czy nie.Przepisy o ruchu drogowym powinny obowiązywać na wszystkich drogach jednakowo zarówno na tych osiedlowych jak i parkingach pod sklepami. Każda droga po,której poruszają sie lub parkują pojazdy powinna podlegać kontroli policji czy straży miejskiej bez wyjatku wówczas nie było by dodatkowego zamieszania i dodatkowych kosztów.

b
brat
w strefie zamieszkania już dawno można ukarać mandatem...Natomiast co do kompetencji straży miejskiej jak ludzie nie znają prawa to przyjmują mandaty.. Powtarzam póki nie ma znaku strefa ruchu nie ma wykroczenia np odnośnie parkowania itp

Jeśli chodzi o przepisy to Ty ich nie znasz ponieważ w art. 1 ust.2 pkt 2 ustawy PORD mówi się że ustawa działa poza miejscami takimi jak, drogi publiczne, strefy zamieszkania, oraz strefy ruchu, jeśli wynika to ze znaków i sygnałów drogowych, czyli wszędzie tam gdzie na każdej drodze stoi znak zgodny z rozporządzeniem, życzę powodzenia i prawidłowego parkowania.
e
expert

w strefie zamieszkania już dawno można ukarać mandatem...Natomiast co do kompetencji straży miejskiej jak ludzie nie znają prawa to przyjmują mandaty.. Powtarzam póki nie ma znaku strefa ruchu nie ma wykroczenia np odnośnie parkowania itp

q
qwerty
//Wszystko fajnie,ale dopóki nie będzie nowego znaku Strefa Ruchu czyli zmiany rozporządzenia o znakach i sygnałach dopóty przepis jest martwy... tak więc nic się nie zmienia od 4 września poza niekompetencją redaktorów itp

to chyba Straż Miejska o tym nie wie bo sypie już mandaty na osiedlach w strefach zamieszkania :-)
GDZIE ale tak konkretnie, żeby nie było że tym wpisem dziennikarze próbują się wybielić z niekompetencji i braku rozeznania realiów. Upłynie jeszcze masa czasu zanim Strefa ruchu pojawi się na osiedlach i parkingach syfomarketów.
J
Jillo

//Wszystko fajnie,ale dopóki nie będzie nowego znaku Strefa Ruchu czyli zmiany rozporządzenia o znakach i sygnałach dopóty przepis jest martwy... tak więc nic się nie zmienia od 4 września poza niekompetencją redaktorów itp

to chyba Straż Miejska o tym nie wie bo sypie już mandaty na osiedlach w strefach zamieszkania :-)

e
expert

Wszystko fajnie,ale dopóki nie będzie nowego znaku Strefa Ruchu czyli zmiany rozporządzenia o znakach i sygnałach dopóty przepis jest martwy... tak więc nic się nie zmienia od 4 września poza niekompetencją redaktorów itp

D
Dziadek64

Głupi Polak wierzy w cudowną moc przepisów (mentalność odziedziczona po rosyjskich zaborcach).
Namnożyć paragrafów, służbistów, urzędniczych posadek, a natychmiast wszelkie problemy znikną.
Otóż nie.
Miejsc parkingowych, przyzwoitych dróg i autostrad od tego nie przybędzie.

A
AntyGS

I właśnie tak jest, jak piszą Piotr i Zdziwiony... Taki kraj.

z
zdziwiony

Obawiam się, że będzie obowiązywać zasada: Z dużej chmury mały deszcz. Ileż to już przepisów nawymyślano, aby ukrócić jakiś proceder! I zaraz okazywało się, że prawo praktycznie nie działa. Bo ci, w których było wymierzone natychmiast znaleźli luki bądź inne sposoby uniknięcia sankcji, zaś przypadkowym sprawcom niewiele można zrobić. Pomoc socjalną na dziecko się zabierze, kiedy ukarany nie zapłaci mandatu? W dodatku nie brak takich, którzy bawią się z władzą w swoiste gry towarzyskie, typu: co mi zrobisz, jak mnie złapiesz? I - ja wam pokażę!

G
Gość

Kiedyś budowano parkingi na zasadzie "na 100 mieszkań, 3 miejsca parkingowe" i teraz to się mści. Dobrze że w końcu zmieniono przepisy, szkoda tylko że nic to nie zmieni. Skoro Straż Miejska czy Policja nie potrafią sobie poradzić z nieprawidłowo zaparkowanymi samochodami na drogach publicznych to tym bardziej nie poradzą sobie z samochodami zaparkowanymi w strefie ruchu. Dobrze będzie o tyle że jak znowu jakiś jełop zablokuje wyjazd z posesji (bo przecież ON musi gdzieś zaparkować) to będzie można zadzwonić do SM i poprosić o interwencję. Strażnicy nie będą już mogli powiedzieć "sorry, droga prywatna, nic nie możemy zrobić". Przynajmniej tak to powinno wyglądać w teorii. W praktyce nic się nie zmieni, bo jak działają służby porządkowe w tym mieście wiadomo nie od dziś.

G
Gizmo

Szanowni piesi. Myślicie że posiadacze pojazdów parkują tylko ze zwykłego chamstwa tam gdzie popadnie? Wysilcie chociaż dwie szare komórki w swoich mózgownicach. Od lat samochodów przybywa, od lat jest coraz ciaśniej w mieście, w miejsca wcześniej wykorzystywane na parkingi buduje się nowe domy - najczęściej bez garaży czy miejsc na samochody.
A jakie rozwiązania przyjęto w Szczecinie? Płatna strefa parkowania żeby wyciągnąć pieniądze od kierowców, no bo oczywiście skoro mają samochody to mają od groma kasy. A teraz kolejny przepis mający wyciągnąć jeszcze więcej pieniędzy od ludzi bez wyjścia: samochód zostawić gdzieś trzeba.

rozumiem ze zadanie takiego pytania PRZED zamieszkaniem na tym osiedlu przekracza granice Twojego rozumu ?
Nie przyszło ci do twojej pustej głowy że problem dotyka także osoby mieszkające od lat na takich osiedlach i nie mające dość pieniędzy by się przeprowadzić w bardziej "uparkingowione" miejsce?

R
Rico

A gdzie spółdzielcy maja parkować samochody? Na dachach?

P
Piotr

niepotrzebnie Was ponosi i podnieca ten przepis, bo przecież to nic przecież nie zmieni.. jeśli służby nie potrafią sobie poradzić z parkującymi na drogach publicznych "gdzie się tylko da i nie da" m.in. na tzw. "martwych polach" /np. okolice CH Kupiec/, pasach, przed skrzyżowaniami /np. Bogusława-Małkowskiego/, na krzyżówkach /np. E.Plater z Parkową/, na torach tramwajowych /np. okolice Dworca Gł./ to tym bardziej nie będą sobie zaprzątać głowy jakimiś tam drogami osiedlowymi. Kara za takie chamskie parkowanie jest niska a problemy z ustaleniem sprawcy i egzekwowaniem duże. Mamy słabe państwo.

A
AGA

Widac,że przestrzeganie prawa Cie ponosi???Zajedź na osiedle Za Wiatrakiem,totalna samowolka:stajemy wprost wejścia do klatki(na chodniku)!!na samym skrzyżowaniu(na chodniku)!!na "garbach-spowolniaczach przy skrzyżowaniu!!na wjazdach do garaży!!i można tak dalej..to nie są kierowcy,prawdopodobnie kupili sobie prawo jazdy,bo czyż nie używanie kierunkowskazów przy wyjeździe z osiedla może sobie pozwolić "prawdziwy kierowca"?NIE TYLKO GAMOŃ!SZEROKIEJ DROGI-BEZ WSIOKÓW!!

z
zibi

Przepisy są świetne ale kto je będzie respektował? Jeżeli straż miejska ma się zająć parkowaniem bo jak było już wcześniej pisane przez internauta że przyjadą szybciej to kto się wówczas zajmie innymi porządkami w mieście np. psy biegające po placach zabaw, podrzucanie śmieci itp? Przecież nie będą mieli na to czasu i ludzi, a znając życie policja również nie będzie miała na to czasu ponieważ kto wówczas zajmie się wypadkami drogowymi, przestępstwami, nietrzeźwyki kierowcami itp? Oni też nie mają ludzi do pracy zbyt wielu, a nasze społeczeństwo nie zdaje sobie sprawy, że ci ludzie którzy pracują w tych służbach to tylko przez 8 godzin dziennie a nie 24, muszą jak każdy z nas odebrać dzień wolny, iść na urlop to przecież nie są roborty, a o zatrudnieniu większej ilości ludzie nie ma mowy bo takie służby nie mają na to pieniędzy, ponieważ nikt ich nie dotuje i nie daje pieniędzy na zatrudnianie, w tej chcwili pracują za 1400 zł w pocie czoła a do pracy w tych służbach są chętni tylko nie za te pieniądze. Współczuje wszystkim którzy będą czekali na policję aby przyjechała do kolizji drogowej bo trochę to potrwa, oraz tym którzy nieszczęśliwie zostaną zaatakowanie przez psa również pare godzin zejdzie, a dlaczego bo będą się zajmować parkowaniem na drogach osiedlowych, hipermarketach itp. a to wszystko przez to że sami kierowcy nie mają pojęcia jak parkować i najlepiej wjechać pod samą klatkę schodową lub do środka sklepu.Zastanówcie się ludzie nad własnym parkowaniem, jeśli nie umiecie tego robić to są w mieście tramwaje i autobusy albo trzeba kupić rower powodzenia.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3