Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe pomysły na płatne parkowanie. Parkingowiec przy pl. Zawiszy?

Marek Jaszczyński
Plac Zawiszy to kolejna proponowana lokalizacja pod budowę zadaszonego parkingu. Atut tego miejsca to bliskość dworca PKP, a przez aleję 3 Maja jeżdżą linie tramwajowe: 1, 4 i 9.
Plac Zawiszy to kolejna proponowana lokalizacja pod budowę zadaszonego parkingu. Atut tego miejsca to bliskość dworca PKP, a przez aleję 3 Maja jeżdżą linie tramwajowe: 1, 4 i 9. Andrzej Szkocki
Na placu Zawiszy Czarnego może powstać parkingowiec i centrum komunikacyjne dla naszego miasta. Kierowcy twierdzą, że nie interesuje ich odpłatne parkowanie w tym rejonie miasta.

Obecnie w magistracie można zapoznać się z raportem oddziaływania na środowisko tego przedsięwzięcia. Należy przez to rozumieć także wpływ inwestycji na zdrowie mieszkańców.

- Ten obiekt ma być większy od proponowanego wcześniej przy ulicy Rybackiej - tłumaczy Andrzej Gajda, dyrektor spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne, która z ramienia miasta ma prowadzić inwestycję. - Będzie tu parkować kilkaset samochodów. Jednak obiekt ma przy okazji pełnić centrum komunikacyjnego, po tym jak zostanie zmodernizowany dworzec kolejowy.

Co ciekawe ta lokalizacja była dyskutowana na forum jednej z komisji Rady Miasta. Zdaniem Marka Duklanowskiego, radnego PiS lokalizacja parkingowca przy ulicy Rybackiej nie jest trafiona, lepsza jest ta bliżej dworca.

- W tej części miasta trudno mówić o deficycie miejsc parkingowych - argumentuje radny. - Deficyt występuje na przykład przy ulicy Słowackiego/Żupańskiego, gdzie samochody parkują w dwóch rzędach. Podobnie jest na ulicy Łokietka, Pocztowej/Jagiellońskiej, gdzie parkuje się na dziko. Parkingowiec na 572 miejsca w tym miejscu będzie miał obłożenie w 1/3. Znacznie lepsza byłaby lokalizacja przy placu Zawiszy, powyżej dworca PKP.

Godzina parkowania w parkingowcu kosztowałaby dokładnie tyle samo co w strefie.

- Za taką cenę, to wolę podjechać pod same drzwi instytucji, w której mam do załatwienia sprawę, niż iść na piechotę, albo jechać komunikacją miejską. To żaden interes - mówi Ryszard Kaczorowski, szczecinianin. - Odpłata powinna być symboliczna. Może 1 zł za dzień parkowania. Wtedy opróżniłyby się ulice np. koło sądu.

Spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalnenie rezygnuje z planów wybudowania parkingu pod dachem przy ulicy Rybackiej. Ta inwestycja mogłaby powstać w porozumieniu z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym. Uczelnia jest zainteresowana partycypacją w kosztach inwestycji, w zamian otrzyma miejsca w obiekcie.

Wstępne analizy wskazują, że koszty inwestycji mogłyby wynieść w granicach 15 milionów złotych. Powierzchnia parkingowca ma wynieść 2 tysiące metrów kwadratowych. Miałoby się tam znaleźć 572 miejsca parkingowe. Obiekt mógłby mieć 8 kondygnacji, z czego 2 w skarpie.

Parking będzie obsługiwany dwoma zjazdami z jezdni ulicy Rybackiej na poziom IV i ulicy Dworcowej na poziom I. Budynek będzie wykonany w konstrukcji stalowej (słupy i belki poziome), na których będą oparte płyty żelbetowe. Cały obiekt będzie posiadał jedną klatkę schodową oraz windy. Budynek zostanie ustawiony równolegle do drogi.

Obie inwestycje to fragment polityki spójnej polityki.

- W ten sposób powstaje zarys polityki parkingowej w mieście - dodaje dyrektor Gajda.

Przypomnijmy, że jest jeszcze trzecia lokalizacja przy ulicy Duczyńskiego - w rejonie Teatru Kana, która była mocno krytykowana przez mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński