MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe osiedle na Gumieńcach w Szczecinie. Orbis pokazał, co chce zrobić w miejscu dawnego hotelu "Reda"

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
fot. Andrzej Szkocki
Koncepcja nowego hotelu, biur oraz mieszkań została przedstawiona radnym i mieszkańcom w czasie obrad jednej z komisji Rady Miasta Szczecin. Mieszkańcy obawiają się najbardziej sąsiedztwa wysokich budynków i kłopotów z komunikacją.

Tematem obrad Komisja do spraw Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska RM Szczecin było zagospodarowanie terenu na osiedlu Reda ,w trójkącie ulic: Ledóchowskiego, Janiszewskiego i Reczańskiej. Grupa Orbis przedstawiła plany w związku z aktualizacją planu zagospodarowania przestrzennego "Gumieńce - Krakowska 3". Ma tu powstać nie tylko hotel z funkcją konferencyjno-biurową, ale również budynki mieszkalne z lokalami usługowymi na parterze. Mieszkania zajmą więcej niż połowę terenu należącego do Orbisu.

- 55 procent to zabudowa mieszkaniowa z usługami, od trzech kondygnacji do 10 kondygnacji na narożniku Ledóchowskiego i Janiszewskiego - wyjaśniał radnym Ryszard Burbicki, architekt i autor koncepcji.

ZOBACZ TEŻ:

Osiedle ma być otwarte, chociaż inwestor nie wyklucza, że jego mieszkańcy mogą zdecydować o zamknięciu, oznaczałoby to odcięcie dostępu do terenów rekreacyjnych w centrum osiedla. Na jedno mieszkanie przewidziano 1,7 miejsca parkingowego. Na osiedlu będą parkingi podziemne, nie przewidziano miejsc do parkowania na powierzchni dla mieszkańców. Wyjątkiem jest część hotelowa, gdzie będą miejsca do czasowego postoju oraz w dwupoziomowym garażowcu pod kompleksem.

Zaniepokojenie wzbudziła zwłaszcza zabudową od strony ulicy Ledóchowskiego, a konkretnie dwoma budynki mieszkalnymi pięcio- i sześciokondygnacyjnymi (od 16 do 19 metrów wysokości).

- Dostępność światła to będzie żadna. Zastanawia mnie jak szanujecie zieleń? Widzę dwa budynki, mam nadzieję, że jakaś zieleń liściasta pozostanie? - pytała zaniepokojona pani Maria, mieszkanka osiedla Reda.

- Nie bardzo rozumiem zrobienie takiej "studni". Jak tu żyć? Koncepcja będzie wymagała potężnych przeróbek.- nie krył oburzenia pan Krzysztof, również mieszkaniec Gumieniec.

Zdaniem przedstawiciela Orbisu sąsiedztwo nie będzie uciążliwe.

- Chciałbym zwrócić uwagę, że koncepcja uzgodniona z miastem przewiduje znacznie niższą zabudowę niż jest w sąsiedztwie, więc wydaje mi się, że jest to duży ukłon dla mieszkańców. Odsunęliśmy budynki od granicy działki więcej niż to zwykle ma miejsce - tłumaczył Dariusz Gul, dyrektor inwestycji rozwojowych w Grupie Hotelowej Orbis.

W trakcie spotkania poruszono także kwestie komunikacyjne. mieszkańcy obawiają się, że w związku z inwestycją wzrośnie liczba aut. Inwestor nie ma jednak w planach partycypacji w przebudowie pobliskiego ronda. Miasto nowej drogi nie zbuduje.

- Nowej drogi nie wybudujemy. Problemy może rozwiązać tylko zmiana organizacji ruchu na ulicy Mieszka I - poinformowała Zofia Fiuk- Dymek, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta.

Wiadomo, że część mieszkaniową inwestycji poprowadzi nie Orbis, a inna firma. Wzrośnie też wartość działki na którym powstanie kompleks mieszkaniowy.

- Inwestycje mieszkaniowe będą realizowane przez innego inwestora lub wspólnie z innym inwestorem, znamy się na hotelach i na ich zarządzaniu - powiedział Dariusz Gul.

ZOBACZ TEŻ: Tak zagospodarują przestrzeń na alei Wojska Polskiego. Z parkowaniem na środku ulicy

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński