MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe godło Polski! Jak będzie wyglądać?

PB
Nowe godło Polski - jak będzie wyglądać?
Nowe godło Polski - jak będzie wyglądać? Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęło prace nad przygotowaniem projektu ustawy o symbolach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, która ma zastąpić pochodzącą z 1980 r. ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. To oznacza, że będziemy mieć nowe godło. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ NOWE GODŁO POLSKI?

Jak informuje "Rzeczpospolita", twórcą nowego godła będzie poznaniak Aleksander Bąk, którego zadaniem jest graficzne przeniesienie godła z papieru na urządzenia cyfrowe. Obecnie polskie godło przedstawione jest w formie rysunkowej, dlatego żeby je wykorzystać trzeba od nowa narysować godło lub stworzyć je bazując na fotografii.

- Artysta ma stworzyć elektroniczną wersję przestrzenną godła. Czyli w praktyce plik z obecnie obowiązującym rysunkiem, który będzie można powiększać i pomniejszać. Powstać mają też nowe oficjalne wersje godła: płaska (czyli bez cieniowania, charakterystycznego dla rysunku) oraz czarno-biała obrysowa. Artysta ma na nowo określić współrzędne barw narodowych pod kątem nadruku na różnych materiałach - pisze "Rzeczpospolita".

Nowe godło Polski. Jak będzie wyglądać?

W nowym godle Polski orzeł ma mieć złote łapy aż do kolan - obecnie złote są jedynie szpony. Do tego korona orła powinna mieć prześwity.

Czy można pisać nazwy miast na fladze?

Ze względu na to, że symbole państwowe są wspólnym dobrem, łączącym wszystkich obywateli Polski i tworzącym naszą wspólną historię, ministerstwo zaprasza wszystkich zainteresowanych do wyrażenia swojego zdania w zakresie ochrony i użytkowania symboli państwowych w ramach prowadzonych prekonsultacji.

Prekonsultacje odbywają się do 9 listopada. Odpowiedzi na pytania ankiety oraz wszelkie uwagi można kierować do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

  • za pomocą poczty elektronicznej na adres: symbole@mkidn(dot)gov(dot)pl
  • za pomocą poczty tradycyjnej na adres: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, 00-071 Warszawa, z dopiskiem „Symbole”.
  • poprzez wrzucenie do specjalnej skrzynki znajdującej się w Kordegardzie Galerii Narodowego Centrum Kultury w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, czynnej od wtorku do niedzieli w godzinach: 11.00-19.00).

Projekt prekonsultacji realizowany jest we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Ministerstwo pyta m.in. czy na fladze powinno się umieszczać różne napisy, w tym miasta podczas imprez sportowych. Zmodyfikowany zostanie również Mazurek Dąbrowskiego.

Formularz można pobrać TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowe godło Polski! Jak będzie wyglądać? - Gazeta Wrocławska

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński