Nowe drzewa na ul. Reymonta w Szczecinie już w kwietniu? Co dokładnie dolegało tym usuniętym?

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Reymonta w Szczecinie zaplanowała w miejsce wyciętych drzew dokonać nasadzeń kompensacyjnych do końca kwietnia 2021 roku. Termin ten może się jednak wydłużyć. Co dokładnie dolegało drzewom?

W poniedziałek rozpoczęła się wycinka drzew przy ul. Reymonta w Szczecinie. Sprawa poruszyła mieszkańców, lokalnych radnych osiedla i radnych miasta. W środę odbyła się ostatnia wizja lokalna pracowników Wydziału Ochrony Środowiska na miejscu.

Według najnowszych ustaleń usuniętych zostanie 13 a nie 15 drzew. Niemniej sprawa wciąż budzi emocje. Kto podjął taką decyzję?

- Dyrektor szkoły wystąpił z wnioskiem o wycinkę do Marszałka Województwa, który zlecił dodatkowo ekspertyzę dendrologiczną. Na jej podstawie dyrekcja usunęła drzewa i w zamian ma posadzić tyle samo nowych - wyjaśniał portalowi GS24.pl Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska.

ZOBACZ TEŻ:

Zapytaliśmy Urząd Marszałkowski o konkretne ustalenia i wyniki ekspertyzy. Oto pełna odpowiedź biura prasowego marszałka:

"Wniosek o wycinkę od SP nr 3 w Szczecinie wpłynął 26 sierpnia 2020 roku. Początkowo we wniosku były 4 drzewa. Następnie wniosek uzupełniono o dodatkowych 11. Niepokój dyrekcji placówki budził stan brzóz rosnących przed wejściem do starego budynku szkoły i lip rosnących przy boisku sportowym placówki, które mogły stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców (przechodniów), a przede wszystkim uczniów szkoły. Z informacji przekazanych ustnie przez placówkę oświatową wynikało, że w związku z przypadkami tragicznych wypadków w Warszawie i Gdańsku, Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Zachodniopomorskiego poprosiło Wydział Oświaty Urzędu Miejskiego w Szczecinie o dokonanie przez dyrektorów jednostek oświatowych takich jak szkoły, przedszkola czy żłobki, przegląd drzewostanu. W efekcie szkoła zwróciła się z wnioskiem o usunięcie lip/brzóz, które w jej ocenie mogły stanowić realne zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego. Wydział Ochrony Środowiska UMWZ przeprowadził standardową w takich przypadkach wizję lokalną. Urzędnicy zwrócili się dodatkowo o opinię do ekspertów z zakresu dendrologii dla 13 z 15 drzew (12 lip i 1 brzozy, 2 drzewa były martwe i suche). W celu dokładnego zbadania stanu drzew zastosowano badanie tomografem komputerowym, które potwierdziło obawy dyrekcji szkoły. Drzewa chorowały, a ich stan stwarzał realne ryzyko dla bezpieczeństwa dzieci i przechodniów. 6 października 2020 roku wydano decyzję o wycince dla 15 drzew (2 brzozy i 13 lip). Decyzję otrzymała zarówno placówka edukacyjna, jak i Gmina Miasto Szczecin".

Na placówkę nałożono jednocześnie obowiązek nasadzeń zastępczych w stosunku 1 do 1. To drzewa m.in. z gatunku: lipa szerokolistna, klon czy tulipanowiec. Nasadzenia muszą nastąpić w miejscu wycinki. Termin ich wykonania określono do 31.08.2022 roku. Drzewa powinny być prowadzone w szkółce, jako solitery, mieć formę pienną i koronę ukształtowaną na wysokości około 200-300 cm.

- Pierwotnie planowaliśmy nasadzenia w kwietniu tego roku. Musimy jeszcze ustalić z fachowcami, czy to nie będzie za późny okres i czy nie lepiej wstrzymać się do wczesnej wiosny przyszłego roku - mówi Joanna Czyż, dyrektor SP nr 3.

Co dokładnie dolegało drzewom?

- W wyniku ekspertyzy dendrologicznej przedstawionej w decyzji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego Wydziału Ochrony Środowiska sprawdzającej diagnostykę stanu fitosanitarnego stwierdzono, że drzewa są w złym stanie zdrowotnym - posiadają problemy z przepływem asymilantów, co objawia się wydzielaniem posuszu. Ponadto o słabej kondycji drzew świadczą również występujące patogeny grzybowe. Stan drzew z każdym rokiem będzie się pogarszał, a tym samym zwiększy się ryzyko niekontrolowanego upadku. Wobec powyższego drzewa należy wytypować do wycinki. Lipy rosną przy boisku sportowym, a w ich otoczeniu znajduje się m.in. zabudowa mieszkaniowa, chodniki dla pieszych oraz wejście do szkoły. Jednak z uwagi na wrażliwe otoczenie należy traktować jako priorytetowe zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom terenu. Brzozy rosnące przed budynkiem szkoły przy ulicy Reymonta posiadają objawy charakterystyczne dla fotoftorozy - choroby wywołanej przez Phytophthora cactorum i P. cictricola, powodujące obumieranie drzew. Drzewa należy usunąć - czytamy w odpowiedzi przesłanej nam przez dyrekcję SP nr 3.

Czy podobnych wycinek w mieście może być więcej? Jakie są wyniki przeglądów drzewostanu w innych szczecińskich placówkach, o które miało prosić Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Zachodniopomorskiego? Te pytania wysłaliśmy w środę po południu zarówno do wojewody, jak i do Urzędu Miasta.

ZOBACZ TEŻ:

Ruszyła wycinka drzew i krzewów przy Zamku Książąt Pomorskic...

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie