MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowatorska operacja w szpitalu na Unii Lubelskiej w Szczecinie. Maszyna podpowiada, jak dobrać znieczulenie

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Na zdjęciu (od prawej) są: Daniel Kortych, Magdalena Gajtkowska-chojnicka firma Edwards i Agata Andrzejewska
Na zdjęciu (od prawej) są: Daniel Kortych, Magdalena Gajtkowska-chojnicka firma Edwards i Agata Andrzejewska 19. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 PUM w Szczecinie
Lekarze, pomimo trwającej epidemii koronawirusa, muszą przeprowadzać pilne zabiegi. Pacjent szpitala przy ul. Unii Lubelskiej przeszedł nowatorską operację usunięcia nowotworu kości.

Zabieg radykalnego usunięcia nowotworu kości z rekonstrukcją połowy miednicy przy pomocy implantu wykonanego w technologi 3D, przeszedł 39-letni mężczyzna hospitalizowany w Klinice Ortopedii, Traumatologii i Onkologii Narządu Ruchu PUM w Szczecinie. Jest to już kolejny tego typu zabieg przeprowadzony przez dr hab. n. med Daniela Kotrycha, ortopedę specjalizującego się w nowotworach narządów ruchu. Za przebieg znieczulenia odpowiadał zespól anestezjologów ze szpitala przy Unii Lubelskiej: Janina Andrzejewska oraz Agata Andrzejewska.

Podczas zabiegu po raz pierwszy w Polsce zastosowano metodę monitorowania hemodynamicznego z użyciem urządzenia, które przewiduje ryzyko wystąpienia hipotensji (niedociśnienia serca) śródoperacyjnej. Metoda ta została opatentowana w 2019 roku i do tej pory była zastosowana jedynie w kilku ośrodkach w Europie. Przygotowując się do operacji, anestezjologowie ze Szczecina, odbyli szkolenie w Hospital Virtual de Valdecilla w Santander w Hiszpanii.

Zaawansowane monitorowanie hemodynamiczne pozwala dostosować znieczulenie, dzięki czemu minimalizuje się pooperacyjne uszkodzenie serca, nerek i zaburzenia świadomości. Po długotrwałym planowym wybudzeniu pacjent w stanie dobrym trafił na dalszą rehabilitację.

ZOBACZ TEŻ:

We wtorek w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie zostało otwarte jedyne w województwie Centrum Urazowe dla dorosłych i dzieci. To pomoc dla ok. 30 proc. pacjentów więcej, większa przestrzeń i najnowocześniejszy sprzęt. Prace w ramach Centrum Urazowego obejmowały Szpitalny Oddział Ratunkowy, Pediatryczną Izbę Przyjęć i dawny oddział intensywnej terapii. Powstanie Centrum to efekt wprowadzonej ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, z założeniem utworzenia w każdym województwie jednego Centrum Urazowego dla dzieci i dla dorosłych. Szpital przy ul. Unii Lubelskiej mógł sprostać temu zadaniu, gdyż posiada wszystkie jednostki przeznaczone dla dzieci i dorosłych - od Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, znajdującego się w bezpiecznej bliskości lądowiska dla śmigłowców, po wysokospecjalistyczne kliniki o profilu zabiegowym, dysponujące całodobowym dostępem do zintegrowanego bloku operacyjnego. CZYTAJ WIĘCEJ: SOR w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej. Jedyny taki w regionie<script class="XlinkEmbedScript" data-width="854" data-height="480" data-url="//get.x-link.pl/09f64f7c-c631-ae93-321c-a2b4681d85d8,6e830633-90be-5536-39f3-c5598c182081,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Zobacz jedyny taki SOR w województwie od środka [ZDJĘCIA, WIDEO]


ZOBACZ TEŻ:

Infolinia dla pacjentów

Masz gorączkę, duszności, kaszel? Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590! Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię co zrobić, by otrzymać pomoc.


🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację GS24.pl i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.


Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński