Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa sterylizatornia na terenie szpitala przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Szpital na Unii Lubelskiej w Szczecinie
Szpital na Unii Lubelskiej w Szczecinie Archiwum
Supernowoczesna sterylizatornia, z trzema strefami pomieszczeń: brudną, czystą i sterylną (wszystkie połączone śluzami umywalkowo-fartuchowymi), zostanie w poniedziałek otwarta w szpitalu klinicznym nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie. To największa i najbardziej zaawansowana technologicznie sterylizatornia na Pomorzu Zachodnim.

Niezwykle wydajna, zautomatyzowana i częściowo kierowana komputerowo. Nowa centralna sterylizatornia znajduje się na terenie szpitala SPSK nr 1 PUM - obiekt połączono łącznikiem z głównym budynkiem szpitala. Kosztował ponad 12500 mln zł.

Sterylizatornia to miejsce, bez którego nie jest możliwe funkcjonowanie szpitala. Ciągły rozwój oddziałów urazowych placówki spowodował, że dotychczasowe pomieszczenia stały się zbyt ciasne i mało wydajne. A jak są ważne w zapewnieniu odpowiednich warunków sanitarnych uzmysłowiła wciąż trwająca epidemia koronawirusa. To tu bowiem odbywa się proces eliminacji zakażeń szpitalnych. Aby uszczelnić system, zastosowany tu układ pomieszczeń wymusza jednokierunkowy obieg sprzętu przez trzy strefy pomieszczeń, tj. brudną, czystą i sterylną - połączone śluzami umywalkowo-fartuchowymi.

ZOBACZ TEŻ:

Wszystkie strefy działają prawie jak wielkie laboratoria - z komputerowym systemem obiegu sterylizowanych narzędzi. W strefie brudnej np. znajduje się m.in. myjnia ultradźwiękowa, stanowiska do ręcznej obróbki endoskopów giętkich wspomagane przez automatyczne urządzenie do testu szczelności i płukania kanałów. Z kolei do maszynowej dezynfekcji narzędzi i wyrobów medycznych służą cztery przelotowe myjnie z automatycznym załadunkiem i rozładunkiem wózków wsadowych. Ze strony czystej na brudną wózki te są zawracane poprzez automatyczne okno podawcze z modułem transportowym.

Strefa czysta jest wyposażona w jeszcze bardziej skomplikowany sprzęt

Znajduje się tu suszarka do narzędzi i wyposażenia aparatów anestezjologicznych oraz szafa do suszenia i przechowywania endoskopów giętkich w warunkach kontrolowanego jałowego środowiska.

Stąd przechodzi się do strefy sterylnej. Aby tam się dostać, trzeba przejść przez trzy przelotowe sterylizatory parowe z własnymi elektrycznymi wytwornicami pary. W wydzielonych pomieszczeniach działają sterylizatory na tlenek etylenu i sterylizator na nadtlenek wodoru z plazmą. Służą one do niskotemperaturowej sterylizacji wyrobów nieodpornych na wysoką temperaturę. Do utylizacji poprocesowego tlenku etylenu służy abator - spalarka tlenku etylenu.

Sterylizatornia posiada jednolity system komputerowy, drukarki etykiet i skanery kodów kreskowych, co pozwala śledzić i dokumentować „ścieżkę obróbki” wyrobów medycznych. Dane z przebiegu cykli w urządzeniach technologicznych można archiwizować.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński