Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa sieć szkół. Nauczyciele będą się szkolić

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Kuratorium Oświaty opiniuje uchwały gmin i powiatów o zmianie sieci szkół oraz przygotowuje się do szkolenia nauczycieli.

Już ponad 80 proc. gmin w województwie zachodniopomorskim przysłało do kuratorium oświaty swoje uchwały o nowej sieci szkół, a dokładnie 111 gmin. Pozostałe nadal pracują nad projektami uchwał. 100 proc. uchwał wpłynęło z 4 powiatów: gryfickiego, kołobrzeskiego, łobeskiego i świdwiń-skiego.

Do tej pory zachodniopomorski kurator oświaty wydał 28 opinii pozytywnych dotyczących tych uchwał, 7 opinii pozytywnych warunkowych, natomiast nie wydał żadnej negatywnej.

- Opinia warunkowa oznacza, że gmina musi spełnić określone warunki przy uchwale ostatecznej - mówi Jerzy Sołtysiak, wicekurator oświaty. - W opiniach warunkowych zazwyczaj chodziło o to, że błędnie określano proponowane zmiany, brakowało wskazania siedziby szkoły lub lokalizacji prowadzenia zajęć w kilku budynkach w bliskiej odległości, wskazanie innej siedziby szkoły niż dotychczasowa lub zbyt duża odległość szkół włączanych w strukturę innych szkół, w których prowadzone są zajęcia np. 14 km.

Na wydanie każdej opinii kurator ma 21 dni.

Kuratorium też przygotowuje się do szkolenia nauczycieli w związku z nową podstawą programową. Do 20 marca placówki doskonalenia zawodowego w województwie muszą przekazać swoje harmonogramy doskonalenia zawodowego nauczycieli.

- Najważniejsze zadanie stojące przed nauczycielami to przygotowanie się do wprowadzania nowej podstawy programowej - mówi Małgorzata Markowska, starszy wizytator z Kuratorium Oświaty. - Szkolenia będą przeprowadzone w dwóch etapach.

Do 23 czerwca będą się szkolić nauczyciele szkół podstawowych, a do sierpnia będą się szkolić nauczyciele gimnazjów, którzy rozpoczynają pracę w szkołach podstawowych.

Osobnym rozporządzeniem są określone ramowe plany nauczania, które podają tygodniową liczbę godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych i zajęć z wychowawcą w klasach danego typu szkoły. Na podstawie takiego ramowego planu nauczania dyrektor szkoły opracuje tygodniowy rozkład zajęć. Dzięki temu uczniowie zmieniający szkołę danego typu unikną konieczności ewentualnego uzupełniania wiedzy i umiejętności z niektórych obowiązkowych zajęć, gdyż w każdym typie szkoły będzie obowiązywać taka sama tygodniowa liczba godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych w każdej klasie.

Ustalono także w osobnym rozporządzeniu liczebność klas w poszczególnych grupach. W szkole podstawowej w klasie może być maksymalnie 30 uczniów, w oddziale przedszkolnym i klasach I-III szkoły podstawowej może być maksymalnie 25 osób, a w szkołach ponadpodstawowych - maksymalnie 35 uczniów w klasie. Zrezygnowano ze wskazywania minimalnej liczby uczniów.

Zobacz:Sąd o warunkowym zwolnieniu Ryszarda D: Prognoza, wydaje się, okazała się błędna

Wideo: TVN

Czytaj więcej o sprawie:

Policjanci wracali ze Szczytna i zatrzymali auto z porwaną d...

Polecamy na gs24.pl:

Kalendarz Pogoni Baltica hitem internetu, ale idzie "na przemiał"

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński