Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa sala ślubów w Międzyzdrojach od razu przyniosła wzrost liczby ślubów

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Nowa sala ślubów w międzyzdrojskim urzędzie miasta i gminy to spore jasne pomieszczenie z nowoczesnym wystrojem i kilkoma pomieszczeniami pomocniczymi. Liczba podpisanych aktów małżeństwa w Międzyzdrojach od razu wzrosła o 10 proc.

W tej chwili sala ślubów w Urzędzie Miasta i Gminy Międzyzdroje może pomieścić ponad setkę gości. Młodzi mają już gdzie przygotować się do ceremonii. Dla nich wydzielono osobne pomieszczenie, które spełnia rolę garderoby. Jest też mini kuchnia, gdzie można przygotować skromny poczęstunek — nalać szampana, pokroić ciasto czy zagrzać herbatę, czy kawę.

- I jest też ogromne lustro — wskazuje Beata Kiryluk, zastępcą burmistrza Międzyzdrojów. - A ono przecież w takich chwilach jest najważniejsze — śmieje się.

Dodaje, że urząd planuje jeszcze wstawienie kwiatów w doniczkach na sali głównej. Ale też przystosowanie tarasu dla nowożeńców, którzy po emocjach związanych z zawarciem małżeństwa będą chcieli, choć chwilę odetchnąć.

- Od kiedy otworzyliśmy nową salę ślubów w urzędzie od razu liczba zawieranych małżeństw nam „podskoczyła” - mówi z dumą Beata Kiryluk, dla której urządzenie takiego miejsca było bardzo ważne. - Bo kto chciałby ten tak ważny dzień w życiu przeżywać w ciasnocie i zgiełku — pyta retorycznie.

- Od „przeprowadzki” do nowego Urzędu zwiększyła się u nas liczba zawieranych związków małżeńskich o około 10 proc. - mówi Marta Trojan, kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego w Międzyzdrojach. - Coraz więcej też osób spoza Międzyzdrojów pyta o możliwość zawarcia ślubu w naszym mieście. W 2022 roku takich par było 33.

Zastępca burmistrza miasta nie ukrywa, że latem wyraźnie więcej osób zainteresowanych jest zawarciem małżeństwa w plenerze.

- Pomysł, aby ślub odbył się przy brzegu morza ma coraz więcej zwolenników — podkreśla Beata Kiryluk.

Tym bardziej że ceremonia ślubna przeprowadzana w plenerze nie różni się szczególnie od tej odbywającej się w urzędzie. Przyjemniejsze i bardziej romantyczne są tylko „okoliczności przyrody".

- Zarówno para młoda, jak i świadkowie, muszą mieć przy sobie dowody osobiste — przypominają pracownicy USC. - Ślubu udziela kierownik USC, który przybywa na miejsce zawarcia małżeństwa. Para młoda składa przed nim przysięgę małżeńską, nakłada sobie obrączki oraz podpisuje wraz ze świadkami akt małżeństwa. Młodzi składają także oświadczenie o nazwisku swoim i przyszłych pociech.

Ceremonia może trwać od 15 minut do godziny — w zależności od sposobu prowadzenia jej przez urzędnika. Zazwyczaj trwa około 20 minut.

Za ślub w plenerze, pobierana jest dodatkowa opłata w wysokości 1000 zł. Ale jeśli narzeczeni są zmuszeni do wzięcia ślubu poza urzędem z powodu np. zagrożenia życia lub zdrowia (np. w szpitalu), czy ograniczenia wolności (np. w więzieniu), wówczas dodatkowa opłata nie jest pobierana.

Natomiast samo udzielenie ślubu w urzędzie stanu cywilnego w Międzyzdrojach jest bezpłatne. Wnosi się wyłącznie opłatę skarbową za sporządzenie aktu małżeństwa. Opłata jest stała dla każdego i wynosi 84 zł. Opłaty można dokonać na miejscu, juz przy pierwszej wizycie (w kasie USC lub przelewem na konto urzędu — potrzebny będzie dowód wpłaty).

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński