420 tys. zł zaliczki na poczet czynszu najmu chce od najemców lokali gastronomicznych spółka Promenada z Międzyzdrojów. A ponad 98 tys. zł zaliczki od chętnych na dzierżawę lokali handlowych w pawilonach jakie planuje wybudować przy ul. Bohaterów Warszawy.

- Wiem, że w tej sprawie toczą się teraz rozmowy z ewentualnymi dzierżawcami - mówi Henryk Nogala, sekretarz gminy Międzyzdroje. - To będą nowe pawilony. Mają powstać w tym samym miejscu, gdzie są teraz, tylko trochę głębiej w stronę morza.

Zaniepokojeni dzierżawcy

- W Międzyzdrojach już od ponad roku nie są znane losy dzierżawców 70 punktów handlowych położonych przy promenadzie (ul.

Bohaterów Warszawy) - informuje nas Czytelnik (imię i nazwisko do wiadomości redakcji). - Piszę do Państwa, ponieważ niepokojące jest zachowanie władz miasta i właścicieli spółki, którzy nagle wysyłają pismo do dzierżawców z 5-dniowym terminem na podjęcie decyzji co do liczby sklepów, które będą chcieli wynajmować. Tym samym, prosząc o wpłacenie ogromnych zaliczek na budowę i zarezerwowanie punktów handlowych. Nie bierze się pod uwagę, że handlowcy dzierżawiący obecne punkty handlowe nie mają tak ogromnych kwot, ponieważ ich letni zarobek jest przeznaczony na ich życie w ciągu roku a nie tylko 2 miesięcy. Również handlowcy nie dostają pewności, że te punkty handlowe powstaną, ponieważ nikt nie pokazuje im żadnej zgody na budowę ani innych pozwoleń. Takie działanie wiąże się ze zwątpieniem, czy pieniądze przekazane na zaliczkę nie przepadną.

Przetarg ogłoszony

- Już ogłosiliśmy przetarg na budowę tych pawilonów - mówi Wioletta Wadecka, prezes spółki Promenada. - Rozstrzygnięcie planujemy na 4 października. Spółka przewiduje oddać w ręce dzierżawców punkty handlowe na wiosnę 2020 roku. Po to, aby w sezonie 2020 roku można było już w tych punktach prowadzić sprzedaż.

Uspokaja też co do pozwoleń na budowę.

- Tę nieruchomość aportem mamy z gminy Międzyzdroje - tłumaczy prezes Wadecka.

Punkty handlowe i gastronomiczne

Spółka Promenada już parę miesięcy temu przedstawiła plany i wizualizacje nowych pawilonów handlowych. Zgodnie z nimi na dzierżawę czeka 55 miejsc handlowych, każde o powierzchni około 16 metrów kwadratowych. Poza tym są dwa lokale gastronomiczne o powierzchni około 100 metrów kwadratowych. Dzierżawa punktów obejmuje 30 lat.

Ale aby stać się dzierżawcą punktu handlowego lub gastronomicznego trzeba wpłacić 420 tys. zł zaliczki na poczet czynszu najmu lokalu gastronomicznego i ponad 98 tys. zł zaliczki na poczet dzierżawy lokali handlowych. Natomiast czynsz dzierżawy wynosi w obu przypadkach 1000 zł za m kw. rocznie.

Nie mamy takich pieniędzy

Z kolei nasz Czytelnik zwraca uwagę, że to dla handlowców, którzy dzierżawią w tej chwili punkty sprzedaży przy ul. Bohaterów Warszawy proponowane zaliczki to „ogromne kwoty”.

- Nasz letni zarobek jest przeznaczony na życie w ciągu roku, a nie tylko dwóch miesięcy - przypomina. - Wielu z nas musi się zadłużyć, żeby pozwolić sobie na taką dzierżawę. Może i Międzyzdroje są postrzegane jako drogi kurort, ale nie można zapominać, że większość mieszkańców polega na zarobkach z okresu wakacyjnego tylko i wyłącznie, utrzymując rodziny i gospodarstwa domowe.

- Wiem, że w tej chwili toczą się rozmowy z dzierżawcami - mówi Henryk Nogala, sekretarz gminy. - Rzeczywiście jest spore zainteresowanie i sporo pytań o tę dzierżawę. Wiele razy już wszystko wyjaśnialiśmy na przykład na sesjach rady miasta.

Zobacz również rozmowę z Piotrem Krzystkiem o INWESTYCJACH