Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa poradnia hematologiczna w Szczecinie jest potrzebna. W kolejce trzeba czekać 2 lata

Anna Folkman
Anna Folkman
Duża umieralność w regionie z powodu nowotworów układu krwiotwórczego i chłonnego, do tego kolejki do poradni hematologicznych. To przemawia za tym, by utworzyć w szpitalu przy Arkońskiej w Szczecinie Poradnię Hematologiczną. Placówka ma potencjał i stara się o to, a pacjenci mocno trzymają kciuki.

Obecnie, według Informatora o Terminach Leczenia na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia, najszybszy termin wizyty w Poradni Hematologicznej w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej dla dzieci to sierpień 2020 roku, dla dorosłych - grudzień 2021 roku. Mowa tu o przypadku stabilnym. W przypadku pilnym dzieci do lekarza dostaną się w listopadzie tego roku, dorośli w październiku 2020 roku. Do oddziału w przypadku stabilnym zostaniemy przyjęci w marcu 2020 roku, a w przypadku pilnym, jeszcze w tym miesiącu.

Ile czekaliście najdłużej do lekarza specjalisty? - takie pytanie zadaliśmy Internautom na naszym profilu na FB. Jak się okazuje, termin wizyty za dwa lata to nie jest nic wyjątkowego... Zobaczcie komentarze Internautów na kolejnych podstronach. Niektóre wpisy mogą Was zaskoczyć.WIDEO: Kolejki do lekarzy powodują, że Polacy coraz częściej decydują się na prywatną opiekę zdrowotną<script class="XlinkEmbedScript" data-floating data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/56121875-b995-22bb-3d16-a29745aa6d38,b5177fb6-81e2-ce5d-6707-fd27036813d8,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Kolejki do lekarzy? 2 lata, 6 lat... Zobacz, ile czekali nas...

- Kiedy zlikwidowano Poradnię Hematologiczną i Oddział Hematologii 109. Szpitala Wojskowego w Szczecinie mieliśmy pod opieką około 2,5 tys. pacjentów. Kiedy hematologia została zlikwidowana, pięciu z sześciu lekarzy znalazło pracę w Samodzielnym Publiczny Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie, pacjenci zaczęli się dopytywać, kiedy tutaj zaczniemy przyjmować - mówi lek. med. Katarzyna Żybul, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista hematologii. - Widać , że chorzy na to czekają, codziennie są tacy, którzy przychodzą lub telefonują. Na razie niestety nic nie mamy i jako lekarze nie mamy na to żadnego wpływu. Dyrekcja stara się o utworzenie Poradni i Oddziału Hematologii. Część z tych pacjentów była pod naszą opieką 5 czy nawet 10 lat, wiadomo, że wolą wrócić do swoich lekarzy, oszczędzić sobie stresu, kontynuować leczenie ze specjalistą, którego znają. Potrzeby powstania poradni i oddziału są ogromne, ponieważ ciągle przybywa nowych chorych, a terminy przyjęć w poradni SPSK1 przy ul. Unii Lubelskiej , gdzie zostali skierowani chorzy ze Szpitala Wojskowego, są bardzo odległe.

Specjaliści ze Szczecina ratują życia dzięki... drukarce 3D....

Pomysł utworzenia Poradni Hematologicznej w szpitalu przy ul. Arkońskiej otrzymał pozytywną opinię w ramach Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia. Argumentem jest np. wysoki wskaźnik umieralności w naszym województwie z powodu nowotworów układu krwiotwórczego i chłonnego - 2. miejsce w kraju, długi czas oczekiwania na wizytę w poradniach w regionie, niewykorzystany potencjał kadry w szpitalu przy Arkońskiej oraz wolne pomieszczenia po kardiologii.

- Wystąpiliśmy o zmiany w statucie szpitala i je przygotowujemy - zapewnia Natalia Andruczyk, rzeczniczka szpitala. - Będziemy też przystępować do weryfikacji oceny wniosku inwestycji dotyczącej funkcjonowania przy Arkońskiej Oddziału Hematologii.

- Walczyliśmy o hematologię, robiliśmy protesty jeszcze w Szpitalu Wojskowym - mówi Stanisław Martynowicz, pacjent. - Nie udało się. Na Unii trzeba długo czekać, żeby się dostać, a nasze choroby to nie katar. Nasi hematolodzy starali się o nas. Ufamy im, a kolejna poradnia jest po prostu potrzebna. Wierzymy, że się uda.

Przedstawiamy listę najbardziej potrzebnych zawodów medycznych. Znaleźli się na niej tak niezbędni lekarze, jak pediatrzy, anestezjolodzy i ginekolodzy. Deficyt lekarzy oznacza utrudniony dostęp do służby zdrowia oraz wysokie ceny za prywatne wizyty u specjalistów. Sprawdź, których lekarzy najbardziej brakuje.

Zatrważająca sytuacja w polskich szpitalach. Zobacz, których...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński