Spis treści
Odchudzenie podstawy programowej w szkołach. Ile godzin mniej?
Szef MEiN zapowiedział, że odchudzenie podstawy ma dotyczyć większości przedmiotów. Chodzi o 4-5 godzin mniej. Nie zawsze będzie to skutkowało krótszym planem lekcji. Przede wszystkim chodzi o wykorzystanie czasu na aktywność fizyczną i rozwijanie relacji.
- W zależności od rocznika, poziomu szkoły, będzie to trzy, cztery albo pięć godzin. Mamy świadomość, że dzieci za długo przebywają na lekcjach, że tego „zakuwania” jest za dużo. Potrzebują więcej rekreacji, zajęć terenowych, zajęć, które będą budowały wspólnotę, relacje rówieśnicze – powiedział w wywiadzie Minister Czarnek.
Jakie zajęcia zamiast odchudzonej teorii?
Według zapowiedzi ministra w zabiegu odchudzenia podstawy programowej chodzi o znalezienie przestrzeni na takie zajęcia, jak:
- zajęcia miękkie,
- kultura fizyczna i rekreacja,
- zajęcia terenowe,
- zajęcia budujące relacje.
Minister podkreślił, że planowane cięcia w podstawie będą przeprowadzali eksperci, ściśle współdziałając z Centralną Komisją Egzaminacyjną.
Kiedy zostaną wprowadzone zmiany?
Czarnek przyznał, że prace dopiero się rozpoczynają, ale jednocześnie zadeklarował, że szczegóły będą gotowe najpóźniej przed rozpoczęciem roku szkolnego 2024/2025.
- To jest długi proces, który dopiero rozpoczynamy, w kolejnej kadencji Sejmu będziemy go realizować, jednak jestem przekonany, że z efektami będziemy gotowi najpóźniej 1 września 2024 roku - powiedział minister.
Zmiany w podstawie programowej dla klasy 7 i 8?
Nie wiadomo jeszcze, których klas i w jakim zakresie będą dotyczyły zmiany zapowiedziane jako „odchudzenie podstawy”. W rozmowie dla RMF FM, minister Czarnek powiedział:
Od siódmej klasy w podstawówce zaczyna się ogrom zajęć. Będziemy to rewidować - zaznaczył szef resortu edukacji
Pomysł podoba się rodzinom wielodzietnym
Jak poinformowała „Rzeczpospolita” na jej zlecenie IBRiS zapytał Polaków, co myślą o proponowanych zmianach. Za zmniejszeniem podstawy programowej i ograniczeniem liczby lekcji w tygodniu opowiedziało się 37,6 proc. ankietowanych. Tyle samo osób wybrało odpowiedź, że „zdecydowanie” należy zmniejszyć, a także, że „raczej” należy zmniejszyć.
Przeciwko zmianom było 42 proc. ankietowanych, w tym 29 proc. odpowiedziało, że zdecydowanie nie należy tego robić. Zdania nie miały osoby między 18 a 29 rokiem życia. Co ciekawe, największe poparcie dla pomysłu miały osoby z co najmniej trójką dzieci.
Mount Everest cały czas rośnie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?