MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa koalicja w województwie zachodniopomorskim? Niewykluczone, bo trwają rozmowy polityczne

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Przy mikrofonie Marcin Ociepa, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej
Przy mikrofonie Marcin Ociepa, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej fot. Andrzej Szkocki
Rośnie nowa siła polityczna w regionie. Dowodem na to może być wizyta Marcina Ociepy, sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. W Szczecinie mówił o tworzących się strukturach Stowarzyszenia OdNowa Rzeczypospolitej Polskiej. Działacze stowarzyszenia, radni sejmiku przyznali zaś wprost, że mają ambicje wpłynąć na układ sił w regionie.

- W zachodniopomorskim zawiązały się struktury stowarzyszenie OdNowa Rzeczypospolitej Polskiej. To jest Stowarzyszenie, które ma własną reprezentację parlamentarną. Dzięki 5 posłom decyduje o większości w polskim Sejmie, bo większość jest niewielka, natomiast dzięki tej współpracy umowie koalicyjnej możemy stabilizować rząd, możemy stabilizować większość parlamentarną i dzięki temu forsować bardzo konkretne pomysły rozwojowe, które są częścią naszej agendy programowej - zapewnia Marcin Ociepa, wiceminister obrony. - Przyjechałem celowo do Szczecina, żeby spotkać się z naszymi działaczami, żeby podkreślić, jak wielkie znaczenie ma Pomorze Zachodnie. Jestem gotowy jako parlamentarzysta, jako wiceminister wspierać tę ziemię i tych samorządowców w sposób szczególny. Zdobyli zaufanie w ramach komitetów, często lokalnych, zdobyli swoje mandaty, służą społeczności lokalnej i dzisiaj po prostu potrzebują partnerów w parlamencie, w rządzie. My jesteśmy gotowi takimi partnerami być. Stowarzyszenie OdNowa jest otwarte na wszystkich, którzy służą społecznościom lokalnym.

Dodajmy, że stowarzyszenie OdNowa tworzą: posłowie Marcin Ociepa, Anna Dąbrowska-Banaszek, Grzegorz Piechowak, Wojciech Murdzek, Andrzej Gut-Mostowy, senator Tadeusz Kopeć.

W naszym regionie pełnomocnikiem stowarzyszenia jest Zbigniew Chojecki, radny województwa. Zapowiada rewolucję w sejmiku.

- W chwili obecnej zarząd województwa składa się z trzech członków Platformy Obywatelskiej, jednego z PSL i jednego z SLD. Aby zarząd mógł dobrze zarządzać, powinien mieć proponowane uchwały od radnych. Jest nas trzydziestu. Proszę zobaczyć, że ta większość sejmikowa jest chwiejna. Jestem od tego, aby pokazać społeczności lokalnej, że są możliwe zmiany. Będę działał w takim kierunku, aby zmienić myślenie zarządu i sprowadzić ten zarząd o piętro niżej. Myślę, że już 2 miesiące i będzie pierwszy efekt naszych rozmów kuluarowych w sejmiku.

Czy będzie nowa koalicja w województwie?

- Chcemy stworzyć nowe kierunki poglądu na zarząd. Poczekajcie chwilę. Naprawdę rozwijamy się. Mój klub rozwija się w kierunku takim, aby łączyć większe całości - odpowiada radny Chojecki.

Nieoficjalnie mówi się, że pierwszą próbą sił może być chęć przeprowadzenia zmiany Rady Społecznej Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Jej szefem jest podsądny Stanisław Gawłowski, senator którego proces w tzw. aferze melioracyjnej toczy się w Szczecinie.

Minister Ociepa odniósł się również do obecnej sytuacji na granicy wschodniej.

- Żołnierze są na granicy, żołnierze są w garnizonach lub na polach ćwiczebnych. To wszystko się odbywa zgodnie z planem. Czasem te plany są zmieniane pod wpływem zagrożeń zewnętrznych, tak jak obecnie intensyfikacja ćwiczeń - mówi Marcin Ociepa.

- Polska nie jest bezpośrednio zagrożona inwazją rosyjską. To jest dzisiaj - niestety - doświadczenie Ukrainy, natomiast my musimy bardzo mocno wyciągać wnioski, zwiększać liczebność polskiej armii, a ta liczebności bierze między innymi z aktywności w terenie ministrów i parlamentarzystów.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński