MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa kadencja Europejskiego Komitetu Regionów zainaugurowana

Redakcja
Olgierd Geblewicz, marszałek województwa
Olgierd Geblewicz, marszałek województwa Europejski Komitet Regionów
Nowa kadencja Europejskiego Komitetu Regionów zainaugurowana VII kadencja Europejskiego Komitetu Regionów zainaugurowana. Marszałek Olgierd Geblewicz, po raz pierwszy w roli Przewodniczącego EPL - największego ugrupowania w EKR wyraził pełne poparcie kandydatury Apostolosa Tzitzikostasa (EPL), gubernatora greckiego regionu Centralnej Macedonii na stanowisko Przewodniczącego EKR.

- „Bardzo się cieszę, że Apostolos opowiada się za tym, czego chcą wszyscy nasi członkowie: za silnymi miastami i regionami, które są słyszane w Brukseli, oraz za silniejszym Europejskim Komitetem Regionów. Grupa EPL podziela wizje i cele Apostolosa w zakresie budowania wielkiej i pokojowej Europy przy udziale naszych obywateli, przy aktywnym zaangażowaniu ze strony wszystkich naszych miast i regionów” – deklarował marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Nowy Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Apostolos Tzitzikostas (EPL) z Grecji będzie sprawował swoją funkcję przez na najbliższe 2,5 roku, czyli przez połowę trwającej 5 lat kadencji EKR. Stanowisko to piastują kolejno przedstawiciele dwóch największych frakcji politycznych. Podczas sesji inauguracyjnej wybrano także członków Prezydium, w skład którego wszedł marszałek Olgierd Geblewicz jako przewodniczący grupy politycznej. Do zadań tego gremium należy opracowywanie programu na początku kadencji, nadzorowanie jego realizacji oraz koordynacja prac podczas sesji plenarnych i spotkań komisji.

W nowej kadencji Marszałek Geblewicz będzie zasiadał w komisjach CIVEX (Komisja Obywatelstwa, Sprawowania Rządów, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych) oraz NAT (Komisja Zasobów Naturalnych). Do kompetencji CIVEX należą takie dziedziny jak: przestrzeń wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, polityka imigracyjna, azylowa i wizowa, Karta praw podstawowych Unii Europejskiej, aktywność obywatelska, decentralizacja, sprawy konstytucyjne, zarządzanie, lepsze stanowienie prawa, pomocniczość i proporcjonalność; stosunki zewnętrzne, w tym zewnętrzna współpraca administracyjna i budowanie zdolności, traktaty i negocjacje międzynarodowe, terroryzm i kontrole graniczne, polityka sąsiedztwa (w tym Partnerstwo Wschodnie i współpraca eurośródziemnomorska), zdecentralizowana współpraca na rzecz rozwoju i kwestie rozszerzenia UE. W najbliższym czasie CIVEX wyda opinie dotyczące m.in. wkładu regionów i miast w rozwój Afryki, umocnieniu praworządności w Unii, czy kwestiom dialogu z obywatelami.

Do kompetencji Komisji NAT zalicza się: wspólną politykę rolną (WPR) i rozwój obszarów wiejskich, leśnictwo, produkcję żywności, zdrowie publiczne, ochronę konsumentów, wspólną politykę rybołówstwa, gospodarkę morską, ochronę ludności oraz turystykę. W najbliższych miesiącach zaplanowano opinie dotyczące m.in. intensyfikowania działań UE na rzecz ochrony i odtwarzania światowych lasów, transgranicznej opieki zdrowotnej, Strategia UE na rzecz odnowy obszarów.

Marszałek Olgierd Geblewicz będzie on także członkiem ARLEM-u (Eurośródziemnomorskiego Zgromadzenie Samorządów Lokalnych i Regionalnych), które zrzesza przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych z UE oraz krajów basenu Morza Śródziemnego. Celem zgromadzenia jest propagowanie współpracy międzyregionalnej oraz utrzymanie dialogu politycznego. W nowej kadencji prace ARLEM-u będą dotyczyć zrównoważonego rozwoju gospodarczego, działań w dziedzinie klimatu w regionie Morza Śródziemnego oraz wzmocnienia pozycji kobiet. Na poziomie politycznym, zgromadzenie stanowi platformę dla dialogu politycznego z instytucjami europejskimi i międzynarodowymi. ARLEM wnosi wkład w prace konsultacyjne przygotowując sprawozdania tematyczne związane z zagadnieniami z zakresu priorytetów strategicznych zgromadzenia.

Komitet Regionów, to organ doradczy Unii Europejskiej złożony z samorządowców wybranych na szczeblu lokalnym i regionalnym ze wszystkich państw członkowskich. Za pośrednictwem KR mają możliwość opiniowania tworzonego w Unii prawa i przepisów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński