Nowa gra dla fanów FC Barcelony

materiał partnera

Każdy z nas, nie tylko spośród fanów piłki nożnej, z pewnością kojarzy nazwę kultowego klubu sportowego FC Barcelona. Klub cieszy się nie słabnącym zainteresowaniem oraz posiada fanów na całym świecie, nie tylko w rodzinnej Katalonii w Hiszpanii. Na fali popularności i licznych sukcesów klubu (zarówno obecnych, jak i minionych) powstała cała masa gadżetów z jego logiem, odzieży sportowej, piłek oraz innych przedmiotów, jak plecaki czy torby. Dotyczy to również gier komputerowych: co prawda produkcje sportowe poświęcone w całości jednemu klubowi to raczej rzadkość, niemniej FC Barcelona to pozycja obowiązkowa w każdym menadżerze piłkarskim czy też grach bardziej skupiających się na samej rozgrywce.

Wyjątkiem nie są tu też gry przeznaczone na przeglądarki internetowe. Mało tego, pod swoim szyldem klub wydał niedawno produkcję pod tytułem FC Barcelona Ultimate Rush – przyjrzyjmy się więc tej grze nieco bliżej tutaj. Produkcja przeznaczona jest zarówno na przeglądarki, jak też urządzenia mobilne obsługiwane przez systemy operacyjne Android oraz iOS, tak więc wszelkiej maści smartfony oraz tablety, a także dostępna w jedenastu wersjach językowych.

Gra należy do gatunku zręcznościowych – wbrew temu co mogłaby sugerować nazwa nie mamy tu do czynienia z produkcją o charakterze sportowym, ale bardziej przypominającą takie gry jak Temple Run, w których musimy wykonywać określone zadania „przebiegając” przez dany etap: zazwyczaj w celu zebrania określonej ilości porozsiewanej na danym poziomie monet bądź pokonania określonych przeszkód.

Biegnąc przez trójwymiarowe ulice Barcelony możemy wcielić się w takie klubowe gwiazdy, jak Lionel Messi, Neymar JR, ale również innych członków drużyny. Fabuła produkcji opiera się na różnorakich zabytkach miasta, które zostały skradzione, a celem naszych sportowców jest je odzyskać – kolejne elementy znajdują się na końcu każdego etapu, przy czym musimy „po drodze” wykonać jeszcze kilka innych zadań, o czym zresztą była mowa wcześniej. Nasze zadanie nie będzie jednak łatwe – poza zbieraniem monet, na naszej drodze staną również rozmaite przeszkody: od barierek po samochody. Przeszkody możemy pokonać na trzy sposoby: zmieniając tor biegu, co pozwala uniknąć większości zagrożeń, niemniej wówczas tracimy szansę zebrania dodatkowych monet lub bonusów, które zwykle znajdują się na „trudniejszej” ścieżce; przeskakując je – co znajduje zastosowanie w przypadku samochodów oraz niewysokich barierek; prześlizgując się pod nim – niektóre przeszkody są za wysokie, aby je przeskoczyć, ale jednocześnie pozostawiają nieco miejsca pod spodem. Poza monetami znajdziemy również rozmaite bonusy: niektóre pozwalają nam uzyskać chwilową „niezniszczalność”, dzięki której możemy pokonywać przeszkody po prostu przez nie przechodząc i uzyskujemy dodatkowo znaczące przyśpieszenie; możemy także zdobyć co jakiś czas piłkę, którą z kolei możemy wystrzelić w kierunku niektórych przeszkód, a konkretniej specjalnie oznaczonych skrzynek, które po zniszczeniu pozostawiają rozmaite ulepszenia.

Każdy z zawodników, w którego możemy się wcielić posiada zestaw unikalnych umiejętności, co sprawia, że rozgrywka jest nie tylko ciekawsza, ale również bardziej zróżnicowana. Poza tym, za monety uzyskane z biegów i za wykonywanie zadań możemy ulepszać umiejętności naszych sportowców – poprawiając ich wysokość skoków, szybkość czy wytrzymałość na obrażenia; warto w tym momencie dodać, że zderzenie się z większością przeszkód nie powoduje natychmiastowo porażki, niemniej powinniśmy w miarę możliwości unikać zbyt dużej liczby kolizji, zwłaszcza z samochodami ciężarowymi. Za zdobyte monety możemy również odblokowywać kolejnych sportowców – początkowo musimy wybrać jednego z kilku dostępnych, ale szybko będziemy mogli zdobywać następnych wykonując rozmaite zadania.

Gra posiada zasadniczo dwa tryby rozgrywki: pierwszy to „Endless” – trwający aż do przegranej bieg, w którym mamy możliwość sprawdzić swoje umiejętności i jak radzimy sobie z poszczególnymi przeszkodami; a także „Quest” – czyli fabularyzowana, podzielona na poszczególne etapy i swojego rodzaju rozdziały rozgrywka, w której wykonujemy różnorakie zadania oraz staramy się odzyskać wspomniane wcześniej skradzione Barcelonie zabytki.

Wideo