MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa forma wsparcia dla seniorów już niedługo. Czym jest bon senioralny i ile wyniesie? 13.07.2024

MS
Wideo
od 7 lat
Dużą pomoc dla seniorów i ich rodzin szykuje jeszcze w tym roku. Bon senioralny ma być wyjątkowo jasno określonym przywilejem. Projekt ustawy dotyczącej bonu dla seniorów ma być przedstawiony w pierwszych stu dniach nowego rządu.

Bon senioralny już wkrótce. Kto go otrzyma?

Jedną z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej było wprowadzenie bonu senioralnego. Nowe rozwiązane ma być gotowe na pierwsze 100 dni rządu Donalda Tuska. Oznacza to, że za mniej niż dwa tygodnie w życie wejdą specjalne rozwiązania. Są one bezpośrednio powiązane z pieniędzmi, jakie mają trafić do kieszeni Polaków.

Szczegóły dotyczące bonu senioralnego przeczytasz w naszej galerii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Czym jest bon senioralny?

Wydłużająca się średnia wieku powoduje, że z roku na rok wzrasta liczba osób w podeszłym wieku. Ta rozrastająca się grupa społeczna boryka się z wieloma problemami, które są całkowicie odmienne od tych które mają osoby młodsze.

Bon senioralny ma być pakietem usług o określonej wartości, z których w każdej chwili będzie mogła skorzystać każda uprawniona osoba. W jego ramach będzie można skorzystać z dodatkowego leczenia czy pomocy w codziennym życiu. Pakiet usług ma być bardzo szeroki i odpowiadać potrzebom starszych ludzi.

Dla kogo bon senioralny?

Nowe rozwiązanie skierowane będzie w stronę osób mających między 40-50 lat. Jednocześnie rodzice tych osób, będą musieli mieć ukończony 75. rok życia.

- Widzę to tak, żeby przede wszystkim pomóc rodzinom, które są aktywne zawodowo, bo strasznie ważne jest, aby pracowały. Żeby szczególnie kobiety nie musiały podejmować decyzji, że muszą rezygnować z pracy, bo muszą zająć się mamą czy babcią. Najczęściej kobiety stają przed taką decyzją. Chodzi nam o rodzinę, która jest aktywna zawodowo i której bliscy potrzebują opieki, żeby tej grupie pomóc - mówiła Marzena Okła-Drewnowicz, Minister ds. polityki senioralnej w wywiadzie dla "Super Expressu".

Inflacja uderzyła w nasze portfele, ale szczególnie dotkniętą przez podwyżki grupą są seniorzy. Rosnące koszty życia mocno dały im się we znaki. To jednak nie koniec! Teraz okazało się, że ceny kolejnych usług mogą pójść w górę!Szczegóły na kolejnych slajdach naszej galerii >>>

Potężne podwyżki dla seniorów! Niedługo niektórych przestani...

Ile będzie wynosił bon senioralny?

Kluczową kwestią intrygującą Polaków jest to, o jakich pieniądzach mowa. Zgodnie ze wstępnymi informacjami bon ma być uzależniony od płacy minimalnej. Bon senioralny ma wynosić maksymalnie połowę wynagrodzenia minimalnego.

Oznacza to zatem, że do lipca 2024 r. Polacy uprawnieni do pobierania bonu senioralnego na opiekę nad najstarszymi członkami rodziny, otrzymywaliby 2121 zł. Po podwyższeniu płacy minimalnej, wartość bonu senioralnego wzrośnie do 2150 zł brutto.

Od kiedy bon senioralny?

Projekt ma zostać zaprezentowany na 100 dni rządów premiera Donalda Tuska, czyli już w przyszłym tygodniu. Założenia nie są nowością bo częściowo będą oparte o regionalne systemy opieki społecznej. Po prezentacji są przewidziane szerokie konsultacje społeczne. Środki na ten cel mają być wygospodarowane w budżecie na 2025 r. Jednocześnie muszą także ruszyć szkolenia kadr w gminach, które będą świadczyły usługi w ramach bonu senioralnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński