Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa ciężarówka ZUK-u i dofinansowanie na ekoporty [zdjęcia, wideo]

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Najnowocześniejszy szczeciński Ekoport w budowie.
Najnowocześniejszy szczeciński Ekoport w budowie.
Nową wielofunkcyjną ciężarówkę Daf pokazał Zakład Usług Komunalnych.

To samochód napędzany silnikiem diesla o pojemności 6,5l oraz mocy 220 KM o klasie emisji spalin euro 6, który posiada funkcję wywrotki sterowanej z kabiny, z siłownikiem hydraulicznym. Na tyłach samochodu jest winda, która pozwoli podnieść lub opuścić ładunek ważący nawet 800 kilogramów.

W wyposażeniu Dafa jest żuraw HDS o udźwigu do 1150 kilogramów zakończony łyżką czerpakową. Jego hydrauliczne ramiona wysuwają się nawet do ośmiu metrów. Nadwozie ma ściągane burty, które umożliwiają załadunek zarówno od góry, jak i z boku. To jeszcze nie koniec jego możliwości - dzięki zamontowanemu pługowi, w zimowych warunkach Daf będzie mógł odśnieżać place manewrowe w punktach zbiórki odpadów. Samochód będzie dobrze widoczny i rozpoznawalny – na dachu kabiny ma zamontowaną świetlną i ostrzegawczą belkę typu LED z logotypem ZUK. Będzie więc kolejnym samochodem szczecińskich służb miejskich, wykonującym specjalistyczne prace i usługi na rzecz mieszkańców.

Samochód wraz z wyposażeniem jest fabrycznie nowy. Na wszystkie poszczególne elementy udzielona została dwuletnia gwarancja. Koszt tego auta to 512 tysięcy złotych. Daf został kupiony z pieniędzy w ramach rozbudowy sieci Ekoportów, w powiązaniu z projektem pn. Budowa Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego. Budowa instalacji jest uwzględniona w WPGO na lata 2012 -2017, a sieć Ekoportów będzie działać w funkcjonalnym powiązaniu z przyszłą spalarnią odpadów w Szczecinie. W ramach realizacji celów szczegółowych projektu, właśnie w roku bieżącym 2017 roku przy Harcerzy powstanie nowoczesny Ekoport. Będzie to już ósmy punkt zbiórki odpadów w naszym mieście.

W czwartek natomiast Gmina Miasto Szczecin jako jedyna w Polsce, w pierwszym naborze wniosków dla konkursu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 dla działania 2.2 „Gospodarka odpadami komunalnymi” uzyskała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i podpisała umowę dla projektu „Rozbudowa sieci EKOPORTÓW wraz z wyposażeniem i usprawnieniem systemu obsługi mieszkańców Gminy Miasto Szczecin”. Projekt ma na celu rozbudowę sieci Ekoportów wraz z wyposażeniem i usprawnieniem obsługi mieszkańców Szczecina. Pieniądze przeznaczone będą na budowę kompleksu obiektów przy ul. Arkońskiej 39-40 (narożnik z ul. Harcerzy) wraz z przebudową zjazdu publicznego z ul. Harcerzy, wraz z towarzyszącą infrastrukturą i przebudową istniejących przyłączy, zakup dwóch samochodów do obsługi Ekoportów, komputeryzację systemu obsługi Ekoportów, ale także na wyposażenie sali edukacyjnej.

Koszt całkowity projektu to 5 984 171,09 zł, a otrzymana dotacja wynosi 2 943 775,88 zł i stanowi 85% wydatków kwalifikowanych.

Tymczasem trwa budowa najnowocześniejszego Ekoportu w Szczecinie. Widać już budynki, w których znajdą się magazyny czy sala multimedialna. A wszystko to udostepnione zostanie już w czerwcu. Inwestycję prowadzi Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.

Najnowocześniejszy szczeciński Ekoport w budowie.
Najnowocześniejszy szczeciński Ekoport w budowie.

Ten najnowocześniejszy Ekoport powstaje przy zbiegu ulic Arkońskiej i Harcerzy. W budynku socjalno-administracyjnym gotowe są ściany nośne oraz działowe. Można już montować stalowe ramy. Wykonana jest również konstrukcja dachu wraz z pokryciem z papy. Z kolei budynek magazynowy ma już konstrukcję dachu przykrytą papą, fundamenty zostały zaizolowane. Do garaży zamontowano wjazdową bramę. Kolejny, trzeci budynek – garażowo-warsztatowy ma już gotowe wszystkie murowane ściany, wieniec oraz przykrytą papą konstrukcję dachu. W nim również znajduje się już brama wjazdowa.

Na ukończeniu jest także wiata czterostanowiskowa, która zamontowane ma słupy z głowicami. Dobiega końca montaż konstrukcji z klejonego drewna. W najnowocześniejszym Ekoporcie znajdzie się także wiata sześciostanowiskowa. Zamontowane zostały już słupy. Oprócz prac, które można zobaczyć „gołym okiem” prowadzonych jest sporo, których trudno dostrzec. Wykonana już została m.in. zewnętrzna sieć wodociągowa, dobiega końca także budowa zewnętrznej instalacji kanalizacji sanitarnej.

Inwestycja kosztuje około 4,5 miliona złotych, planowany termin zakończenia robót to czerwiec 2017. Będzie to ósmy ekoport w Szczecinie. Pozostałe znajdziemy przy ulicy: Górnej, Dworskiej, Firlika, Helskiej, Gdańskiej, Leszczynowej oraz Kołbackiej.

Najnowszy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów będzie miał ponad 4000 metrów kwadratowych. Na jego terenie znajdą się trzy budynki oraz dwie wiaty. Wszystkie budynki będą parterowe, niepodpiwniczone. Socjalny i magazynowe będą miały taką konstrukcje, która pozwoli na obsadzenie ich pnącymi roślinami. Na jednym z nich znajdą się baterie słoneczne. Wytworzona energia elektryczna posłuży do zasilenia całego Ekoportu. Do obsługi punktu wykorzystywana będzie również zbierana do podziemnych pojemników woda deszczowa.

W nowym miejscu powstanie multimedialna sala konferencyjno-edukacyjna, z której będą mogli korzystać uczniowie szczecińskich szkół. Odbywały się tam będą lekcje i szkolenia z zakresu ekologii. W założeniach, w soboty, sala ma być udostępniana mieszkańcom osiedla, będzie pełniła funkcję świetlicy.

Polecamy na gs24.pl:

Zobacz zdjęcia lotnicze odcinka drogi S6 Goleniów – Kiełpino

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński