Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów w Świnoujściu i Kamieniu. Darmowe wystawy i nowe kolekcje

Adam Swarcewicz
W Świnoujściu udostępnią bezpłatnie wystawę rafy koralowej i pokażą, jak oprawiać bursztyn, a w Kamieniu Pomorskim tylko w ten wieczór pokaz unikatowych pocztówek i marsz na basztę.

Noc Muzeów

Już w najbliższą sobotę, w godzinach wieczornych, muzea w całej Europie udostępnią za darmo wszystkie swoje zbiory. Świnoujście i Kamień Pomorski także wezmą udział w tym przedsięwzięciu.

Świnoujście

Po trzech latach przerwy, Muzeum Rybołówstwa Morskiego po raz kolejny zaprasza na nocne zwiedzanie. Nieodpłatnie otwarte będą wszystkie trzy sale muzealne.

W dziale przyrodniczym można będzie zobaczyć faunę Bałtyku, Zalewu Szczecińskiego, Zatoki Pomorskiej, zimnych wód arktycznych i mórz ciepłych. W zbiorach przyrodniczych rybołówstwa dalekomorskiego znajduje się m. in. pirania i sum rekini. Ponadto, warta obejrzenia rafa koralowa, co zazwyczaj kosztuje 7,50 zł, w Noc Muzeów będzie dostępna za darmo.

Dział morski to narzędzia połowowe, modele statków rybackich, przyrządy nawigacyjne, modele żaglowców i kolekcje kamieni morskich.

Dział historyczny związany jest ze starymi narzędziami i przedmiotami codziennego użytku. W zbiorach znajduje się ceramika, m.in. herby Świnoujścia, cesarskie naczynia, kieliszki do jajek, talerzyki i filiżanki z herbem miasta, kufle, sztućce i półmiski z przedwojennymi widokami Świnoujścia, a także elementy zastawy stołowej używanej dawniej w hotelach i kawiarniach. W dziale historycznym można znaleźć też stare dokumenty, m. in. kopię pisma nadającego miastu prawa miejskie.

- Ostatnio dostaliśmy także nowe maski plemienne, które marynarze przywozili z Ameryki Południowej i Afryki - mówi Barbara Adamczewska, dyrektorka Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu.

Główną atrakcją, podczas Nocy Muzeów, będzie pokaz obróbki bursztynu, podczas którego dwóch bursztyniarzy w strojach ze starej epoki będzie oprawiać żółty kamień tradycyjnymi metodami. Wszyscy zainteresowani będą mogli sami spróbować i nauczyć się obróbki pod okiem specjalistów. Na koniec na placu Rybaka odbędzie się podpalenie pyłu bursztynowego.

Przez cały wieczór w sali projekcyjnej będą puszczane slajdy i filmy związane z rybołówstwem.

Nie zabraknie quizów i konkursów z nagrodami, podczas których wszystkie dzieci i dorośli będą mogli sprawdzić swoją wiedzę z wystaw.

Kamień Pomorski

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej oraz Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim zapraszają w tę sobotę na Europejską Noc Muzeów, która odbędzie się w tym mieście już po raz szósty. Będzie je można zwiedzać w godz. 19 - 24. Wstęp bezpłatny.

Muzeum Kamieni zachęca do obejrzenia w baszcie wystawę minerałów i skamieniałości. Niewątpliwą atrakcję stanowią, znajdujące się tu: szkielety dinozaurów, średniowieczne zbroje czy eksponaty pochodzące z kosmosu. Będzie też niepowtarzalna okazja by z tarasu baszty zobaczyć wyjątkowy widok na Kamień Pomorski nocą. Upominek dla najmłodszych zwiedzających będą stanowiły baloniki rozdawane przez clowna w godz. 19 - 20.

Z kolei Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej zaprasza, po raz pierwszy w ramach Nocy Muzeów, do swej nowej siedziby przy ul. Adama Mickiewicza 34 w tzw. Kwartale Dominikańskim. Będzie w niej można zobaczyć, pokazywane obecnie w MHZK, wystawy kamieńskich twórców, malarza Stefana Jędrzejewskiego oraz malarza i grafika Leszka Króla. Ale też: wystawę poświęconą historii miasta „Cammin in Pommern - Kamień Pomorski. Miasto w XX wieku”, ekspozycję przygotowaną na jubileusz siedemdziesięciolecia polskiej oświaty na Ziemi Kamieńskiej oraz ukazującą Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej najważniejsze wydarzenie kulturalne miasta organizowane od 52. lat. W głównej siedzibie MHZK zobaczymy również część zabytków prezentowanych na co dzień w kapitularzu katedralnym z rękojeścią noża wikingów z X wieku (odkrytą w 2011 r. przy kamieńskim ratuszu).

- Jedynie w Noc Muzeów pokażemy kolekcję pocztówek znajdującą się w naszych zbiorach - zapewnia Grzegorz Kurka, dyrektor muzeum. - Szerzej przyjrzymy się jej podczas prezentacji, która rozpocznie się o godz. 19. Godzinę później opowiemy o znajdujących się w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej archiwaliach. Po tej prelekcji, zbierzemy się o godz. 21 pod MHZK skąd wyruszymy na basztę, gdzie zobaczymy nocną panoramę naszego miasta. Po drodze na dłużej zatrzymamy się przy katedrze, która w tym roku świętuje rocznicę 840-lecia swej fundacji.

Po powrocie z baszty do MHZK o godz. 22 odbędzie się prelekcja „Wieża katedry w Kamieniu Pomorskim na przestrzeni wieków”, podczas której krótko zaprezentowane zostaną dzieje tej najbardziej charakterystycznej części zewnętrznej bryły świątyni. Godzinę później, o godz. 23, będzie pokaz zbioru fotografii ukazujących Kamień Pomorski drugiej połowy lat 60. ubiegłego wieku, które w ostatnim czasie podarowano muzeum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński