Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. PROGRAM atrakcji: W planach mnóstwo wydarzeń. Sprawdź! (18.05.2018)

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak

Wideo

Zobacz galerię (29 zdjęć)
Noc Muzeów 2018 w Szczecinie już 19 maja! Po raz 13. szczecińskie instytucje otworzą swoje obiekty dla zwiedzających w ramach Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie. Jakie czekają nas atrakcje? Program wydarzeń jest bardzo bogaty. Zobaczcie szczegóły Nocy Muzeów 2018 w Szczecinie!

Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. Najważniejsze atrakcje:

Tegoroczna szczecińska Noc Muzeów 2018 odbędzie się w nocy z 19 na 20 maja 2018. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać szczecińska muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które dodatkowo przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników.

Noc Muzeów w Szczecinie 2018 - formuła tego wydarzenia od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki, które często przygotowuję wydarzenia specjalnie na ten jeden dzień w roku.

Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza na zwiedzanie od godz.18 do północy. Na pierwszym piętrze gmachu przy Wałach Chrobrego na zwiedzających czekać będzie zagadka. Tam też będzie można oglądać najnowszą wystawę „Panoramiczny happening morski” Tadeusza Kantora w fotografii Eustachego Kossakowskiego.

Otwarty będzie także taras widokowy. W Muzeum Tradycji Regionalnych osoby pełnoletnie będą mogły odcisnąć w gorącym laku pamiątkową pieczęć.

Centrum Dialogu Przełomy oprócz zwiedzania proponuje gry i zabawy dla najmłodszych na pl. Solidarności.

Akademia Sztuki zaprasza do zwiedzania Pałacu pod Globusem, gdzie będą koncerty i prezentacje prac studentów uczelni.

Opera na Zamku zaprasza o godz. 23 na dwugodzinne zwiedzanie z przewodnikiem. Zwiedzający będą mogli poznać operę od kulis, zobaczyć scenografie i kostiumy do spektakli.

Trafostacja Sztuki zaprasza od godz. 19 na kuratorskie oprowadzanie po dwóch najnowszych wystawach oraz na koncert Piotra Pawlaka i Ola Walickiego. Trafostacja będzie otwarta do ostatniego zwiedzającego.

Klub 13muz zaprasza od godz. 16 do 21, ponieważ atrakcje będą skierowane głównie dla najmłodszych i seniorów.

Muzeum Techniki i Komunikacji zaprasza o godz. 17 na paradę pojazdów, a potem zwiedzanie wystaw.

W sumie otwartych będzie kilkadziesiąt instytucji.

Polecamy również: Najciekawsze wydarzenia weekendowe w Szczecinie. Noc Muzeów 2018, koncerty i spektakle. Sprawdź co dzieje się w mieście

NOC MUZEÓW 2018 W SZCZECINIE. PROGRAM:

Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. Program: MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE

ul. Wały Chrobrego 3

18:00
O godz. 18.00 w sali konferencyjnej Muzeum Narodowego Wystąpią młodzi adepci sztuki
z Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego , Prywatnej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej Leonarda Piwoni oraz Akademii Sztuki. W programie zarówno utwory kompozytorów klasycznych, jak i jazzowych. Usłyszymy między innymi: A. Scarlattiego, A. Vivaldiego, W.A. Mozarta, F. Schuberta, J. Brahmsa,
A. Dvořáka, G. Gershwina.

18:00–22:00
Na pierwszym piętrze gmachu przy Wałach Chrobrego czekać będzie ZAGADKA, polegająca na odgadnięciu funkcji wystawionego tam naczynia. To tajemnicze, gliniane naczynie zostało wykonane w 1794 roku na terenie Pomorza. Odpowiedź na pytanie „do czego służyło?” może wydawać się prosta, ale tylko z pozoru. Przyjdź, obejrzyj, pomyśl i spróbuj zgadnąć!
Na najbardziej dociekliwych czekają nagrody.

18:00–00:00
Taras widokowy wieży Muzeum będzie otwarty dla wszystkich zwiedzających, za darmo.

18:00–00:00
Outlet Muzealny
W Noc Muzeów będzie można całkiem legalnie wynieść ze sobą „kawałek muzeum”.
W tym celu czekać będzie specjalnie zaaranżowane stoisko z publikacjami o sztuce, kulturze, architekturze, archeologii, etnografii i historii. Wszystkie książki zostały wydane przez oficynę Muzeum Narodowego w Szczecinie. Są one wspomnieniem najważniejszych naszych wystaw. Z kolei publikacje, które ukazały się ostatnio, doskonale wprowadzą w temat ekspozycji prezentowanych aktualnie.

Ceny specjalne (tylko w tę noc) to niepowtarzalna okazja, aby sprawić prezent sobie lub innej wyjątkowej osobie. Wszak zbieranie książek o sztuce niedalekie jest od jej kolekcjonowania. Nie zapomnieliśmy także o zbieraczach magnesów. Są one dziś obowiązkową pamiątką z miejsc, które się odwiedziło. Nasze przedstawiają najpiękniejsze widoki miasta, a wśród nich gmachy Muzeum Narodowego w Szczecinie.

22:00
„Szczecin. Miasto, morze i miłość. Dla niepodległej" – czytanie wierszy połączone z pokazem multimedialnym wyświetlonym na elewacji gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie. Organizatorem przedsięwzięcia jest Związek Literatów Polskich.

MUZEUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ MNS
ul. Staromłyńska 27

18:00–00:00
Wystawa czasowa „TWARZE / FACES” Katarzyna Kozyra & Katarzyna Szumska

Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. Program: MUZEUM TRADYCJI REGIONALNYCH MNS
ul. Staromłyńska 27

18:00–00:00
Outlet Muzealny

Podczas Europejskiej Nocy Muzeów 2018 w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych zostanie zorganizowany kiermasz książek, na którym publikacje Wydawnictwa MNS otrzymają specjalną, niższą cenę! Zapraszamy wszystkich zainteresowanych literaturą na temat sztuki, malarstwa, archeologii, etnografii, numizmatyki, a przede wszystkim historii, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Szczecina i Pomorza Zachodniego. Zapewniamy, że każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz kiermaszu przez całą Noc Muzeów będzie funkcjonować księgarnia muzealna, w ofercie której nie zabraknie także propozycji innych wydawnictw, książek dla najmłodszych miłośników sztuki i historii
oraz oryginalnych pamiątek, m.in. gadżetów związanych z dawnymi widokami Szczecina oraz z muzealnymi wystawami.

18:00–00:00
„GENEALOGIA 2018” – wystawa prac studentów pracowni Komunikacji Wizualnej na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie.

Koncepcja wystawy i prowadzenie projektu: dr hab. Waldemar Wojciechowski, prof. AS, kuratorzy wystawy: Waldemar Wojciechowski, Monika Frankowska-Makała.

Już po raz piąty podczas Nocy Muzeów w przestrzeni ekspozycji „Złoty wiek Pomorza” zaprezentowana zostanie wystawa prac studentów pracowni Komunikacji Wizualnej Akademii Sztuki w Szczecinie. Cykl wystaw o wspólnym tytule „Genealogia” odwołuje się do dzieł związanych z dawnymi władcami Pomorza Zachodniego. Studenci w swych pracach próbują odpowiedzieć na pytania: co znaczą dla nas – współczesnych mieszkańców Szczecina – pamiątki po Gryfitach? Jaką inspiracją dla młodego, multimedialnego artysty mogą być pokazane na wystawie eksponaty?

Projekt „Genealogia” to odważna, lecz niepozbawiona dystansu i poczucia humoru ingerencja współczesnej sztuki w bezcenne świadectwa historii. W tym roku głównym tematem wystawy będą kobiety związane z rodem Gryfitów. Punktem wyjścia dla prac artystów staną się przemyślenia na temat ówczesnego statusu kobiet, ich ukrytej siły sprawczej, miejsca w historiografii, a także znaczenia wybranych postaci dla dziejów Pomorza.

18:00–22:00
Dział Numizmatyki MNS ustawi na dziedzińcu Muzeum Tradycji Regionalnych stanowiska
do bicia pamiątkowych żetonów oraz wydawania dyplomów dokumentujących aktywny udział w Nocy Muzeów. Osoby pełnoletnie będą mogły osobiście odcisnąć w gorącym laku pamiątkową pieczęć. Dzieci będą mogły pochwalić się wiedzą na temat bicia monet czy przystawić pieczęć, za co otrzymają dyplom. Wszystko to odbędzie się pod nadzorem
i z pomocą pracowników Działu Numizmatyki. Działania będą przebiegać pod hasłem
„Tak to robiono dawniej. Wybij pamiątkowy żeton, opieczętuj dokument”.

18:00–00:00
Wystawa na dziedzińcu (patrz: Browar Bosman)

Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. Program: MUZEUM HISTORII SZCZECINA MNS

ul. Księcia Mściwoja II 8

18:00–00:00
Muzeum Historii Szczecina w czasie 13. Europejskiej Nocy Muzeów zaprasza do przyjrzenia się nowemu nabytkowi: płycie reklamowej przedwojennej gazety „Stettiner General-Anzeiger”, wyprodukowanej przez wytwórnię Torpedo Email, Frankfurter Emaillir-Werke, w Neu-Isenburg w latach 30. XX w. Tablica ze względu na swoje wymiary (120 x 76 cm) jest przedmiotem unikatowym, tego rodzaju płyt nie produkowano bowiem zbyt wiele.

O jej szczególnym charakterze świadczą też jej walory artystyczne, stanowi ona przykład stylistyki modernistycznej wykorzystywanej w reklamie. Obiekt ten, będący przykładem dziedzictwa kulturowego regionu okresu przedwojennego, to także pośredni symbol zmian politycznych w Niemczech – nazwa „Stettiner General-Anzeiger” obowiązywała od 1933 r., wówczas również pismo było całkowicie podporządkowane władzy hitlerowskiej.

Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. Program: CENTRUM DIALOGU PRZEŁOMY MNS

pl. Solidarności 1

18.00– 00.00
W ramach Europejskiej Nocy Muzeów zapraszamy do Centrum Dialogu Przełomy na nocne zwiedzanie wystawy stałej. Z tej okazji na ekspozycji pojawi się nowy, pochodzący z Afryki obiekt, a plac Solidarności po raz kolejny zamieni się w plac zabaw. Nasi najmłodsi goście wraz z rodzicami będą mogli zagrać w klasy i szachy, poskakać na skakance, porysować kredą, a także wziąć udział w wyścigu na torze kapslowym. Gry i zabawy poprowadzą pracownicy CDP oraz grupa wolontariuszy z XII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. Młodzież z Zespołu Szkół Sportowych im. Sportowców Ziemi Szczecińskiej przygotowała również, tak jak w ubiegłym roku, dodatkowe atrakcje: pokaz gimnastyki sportowej i artystycznej. Po pokazie do dyspozycji dzieci będzie specjalny tor przeszkód, na którym pod okiem trenera można spróbować swoich sił w gimnastyce sportowej.

Godziny otwarcia:
wystawa stała MNS-CDP: 18.00–0.00 (ostatnie wejście o 23.00)
plac zabaw: 17.30–20.00
pokazy gimnastyki sportowej, tor przeszkód: 18.00–19.00

Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. Program: 13. EUROPEJSKA NOC MUZEÓW W GRYFICACH

18.00 – 21.00 | Muzeum i Galerii BRAMA| ul. Wysoka Brama 2
Zwiedzanie wystawy malarstwa „Wędrówki wyobraźni” autorstwa Norberta Ciekańskiego

18.00 – 23.00 | Lokomotywownia oraz warsztaty NKW | ul. Błonie 1

Zwiedzanie lokomotywowni, warsztatów Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej oraz przejażdżki drezyną wąskotorową

18.00 – 23.00 | Wystawa Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych MNS | ul. Błonie 2
Zwiedzanie Wystawy Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych MNS i nocny plener fotograficzny

19.20 | Stacja kolejowa Gryfice
Powitanie „Nocnego pociągu do muzeum” z Kołobrzegu przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą RED SWING LOW z Gryfickiego Domu Kultury

19.40 | Stacja wąskotorówki
Wjazd „Nocnego pociągu do muzeum” z Pogorzelicy

19.45 | Dworzec kolejowy: Wystawa Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych MNS
Uliczna parada z Młodzieżową Orkiestrą Dętą RED SWING LOW – przejście na Wystawę Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych

20.30 – 23.00 | Wystawa Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych MNS
Nocne koncerty w podświetlonej scenerii Wystawy:

20.30 – Młodzieżowa Orkiestra Dęta RED SWING LOW z Gryfickiego Domu Kultury

21.30 – zespół After Blues z Barbarą Włodarczyk

22.40 – zakończenie koncertu i przejście do autobusu lub pociągu
Prowadzenie koncertu: Szymon Kaczmarek

„Nocne pociągi do muzeum” – rozkład jazdy pociągów okolicznościowych

POLREGIO Przewozy Regionalne
Kołobrzeg (18.42)  Kołobrzeg Stadion (18.46)  Trzebiatów (19.05)  Gryfice (19.20)
Gryfice (22.55)  Trzebiatów (23.09)  Kołobrzeg Stadion (23.27)  Kołobrzeg (23.33)
Zakup biletu u konduktora w pociągu. Cena promocyjna przejazdu (w obie strony): 9 zł

Nadmorska Kolej Wąskotorowa
Pogorzelica (17:45)  Pogorzelica Sandra (17.50)  Niechorze (17.55)  Niechorze Latarnia Morska (17.58)  Śliwin (18.09)  Rewal (18.14)  Trzęsacz (18.20)  Karnice (18.49)  Gryfice (19.40).
Powrót autokarem z Wystawy Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych: ok. 23:00
Rezerwacja biletów pod adresem e-mail: kolej@rewal.pl, w temacie wiadomości należy wpisać „Noc Muzeów”.
Cena promocyjna przejazdu (w obie strony): 12 zł
Liczba biletów ograniczona.

Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. Program: AKTUALNE WYSTAWY STAŁE oraz CZASOWE

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE PRZY WAŁACH CHROBREGO

Wystawy czasowe:
– „Panoramiczny happening morski” Tadeusza Kantora w fotografii Eustachego
Kossakowskiego z rozwinięciem na biorących w nim udział: Edwarda Krasińskiego,
Jerzego Beresia i Stanisława Fijałkowskiego (do 10.06.2018)
– Inspirowani naturą. Rękodzieło Indian Amazonii (do 27.01.2019)

Wystawy stałe:
– Antyczne korzenie Europy. Szczecińska kolekcja Dohrnów
– W afrykańskiej wiosce
– Sztuka Afryki – między maską a fetyszem
– Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki
– Od kompasu słonecznego do systemu DECCA – historia hiperboli w nawigacji
– Modele żaglowców i okrętów
– Modele statków ze Stoczni Szczecińskiej

Ekspozycje tymczasowe:
– Magazyn Sztuki Dawnej – sztuka na Pomorzu od XII do XVII wieku
– Magazyn archeologiczny Muzeum Morskiego

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE — MUZEUM TRADYCJI REGIONALNYCH

Wystawy stałe:
– Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku
– Stare srebra
– Gabinet Pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci
– Lapidarium
– Gabinet nowych nabytków

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE — MUZEUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ

Wystawy czasowe:
– TWARZE / FACES Katarzyna Kozyra & Katarzyna Szumska (do 01.07.2018)

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE — MUZEUM HISTORII SZCZECINA

Wystawy stałe:
– Najstarsze karty z dziejów Szczecina
– Historia i kultura Szczecina w czasach szwedzkich i pruskich
– Eugen Dekkert – muzealne atelier 
– Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku

Wystawy czasowe:
– Najnowsza historia Sz… / Stocznia (do 26.08.2018)

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE — CENTRUM DIALOGU PRZEŁOMY

Wystawy stałe:
– Wystawa stała Centrum Dialogu Przełomy

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE — WYSTAWA ZACHODNIOPOMORSKICH KOLEI DOJAZDOWYCH

– Wystawa plenerowa Zachodniopomorskiej Kolei Dojazdowej

Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. Program: BROWAR BOSMAN – PARTNER NOCY MUZEÓW W SZCZECINIE

Szczeciński Browar Bosman ma już 170 lat. Założony w 1848 r. przez Juliusa Albrechta Weidmanna, zmieniał przez dziesięciolecia nazwy i właścicieli, by w 2001 r. dołączyć do Grupy Carlsberg.

Z okazji 170 urodzin Browar Bosman zaprasza mieszkańców Szczecina do udziału w kilku wydarzeniach jubileuszowych:
– Nocy Muzeów, która odbędzie się 19 maja br. – Browar Bosman jest partnerem tego wydarzenia w ramach współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie. Aby móc odwiedzić Browar należy przystąpić do konkursu na łamach Głosu Szczecińskiego i Naszego Miasta Szczecin; ilość miejsc ograniczona – 100 pełnoletnich osób;
– wystawie zdjęć prezentujących browar i jego pracowników, która zostanie pokazana
w Muzeum Historii Szczecina od 19 maja do 10 czerwca oraz w plenerze przez cały lipiec (lokalizacja zostanie podana wkrótce);
– Dniach Otwartych, które browar organizuje we wrześniu br. Szczegóły, dotyczące możliwości zgłoszenia, zostaną podane w późniejszym terminie.

Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. Program: DOM KULTURY 13 MUZ

pl. Żołnierza Polskiego 2 
 
18.00–20.00
Galeria TWORZĘ SIĘ – „TAJEMNICZY OGRÓD” wystawa dla dzieci (wiek 3+)
 
Każdy z nas dokonywał kiedyś wielkich odkryć (tak, dorośli również byli kiedyś dziećmi), włócząc się po ogrodach, sadach i dzikich polach. Zrywał jabłka, zjadał owoce prosto z krzaka, zakopywał w ziemi różne skarby, sadził i podlewał. Być może kładł się na trawie i godzinami obserwował wędrujące po niebie obłoki-wieloryby albo pełzające po ziemi tajemnicze żyjątka. Wszystko wydawało się duże i niesamowite, czasami przerażające, ale mimo wszystko fascynujące. Koniec ogrodu wydawał się bardzo odległy, a wyobraźnia podpowiadała różne obrazy i scenariusze zdarzeń. To, co czaiło się na końcu, było tajemnicze, budziło niepewność, ale i ogromne zainteresowanie. Tę ciekawość będzie można zaspokoić w Tajemniczym Ogrodzie.  Na dzieci oraz dorosłych czekać będą kwieciste obrazy, tajemne przejścia i zakamarki, hipnotyzujące przestrzenie, interaktywne rośliny, dziury w płocie, wyjątkowi mieszkańcy, paprodomek oraz cyberptak.  Fragment Tajemniczego Ogrodu zaprojektowały dzieci. Dzięki nim będzie można przejrzeć się w lustrzanym stawie, wejść do strasznej szafy oraz zostawić życzenie na przytulaśnym drzewie. Wędrówkę po ogrodzie ułatwi przygotowana ścieżka wrażeń oraz kacze ślady. 
 
Współpraca: Zofia Kiciński, Marek Sitko, Katarzyna Mierzejewska, Jacek Piotrowicz, Karolina Gołębiowska, Marek Mierzejewski, Edyta Waszak, Aleksandra Rus, kurator: Paulina Ratajczak
 
20.00
Spektakl taneczny „Maciej K.” 
„Maciej K.” to spektakl taneczny, którego bohaterem jest osoba chora psychicznie. Pokazujemy historię jego życia od momentu, kiedy doznał wykluczenia po raz pierwszy przez to, że się jąka, następnie po pojawieniu się choroby i dalej po próbach samobójczych czy miesiącach izolacji. To historia człowieka chorego na organiczne zaburzenia osobowości, dla którego sztuka jest oddechem normalności, a taniec odskocznią i azylem wolności.

Reżyseria: Krzysztof Lubka, tekst: Katarzyna Nosowska „O Nas”, występują: Maciej Korpuliński, Krzysztof Lubka, muzyka: David Bowie, Doris Day, Grace Jones, Gilberto Gill
Czas trwania: 50 minut
Rezerwacja: tt.kiosk.ruchu@gmail.com

18.00–21.00
Galeria na Strychu
Wystawa multimedialna – m.in. krajobrazy skandynawskie oraz Muzeum Ikei w Almhult

Hol
Wystawa „Śladami Marszałka Mannerheima w Polsce”

Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. Program: Galeria Jedna/Druga

„Flow/Przepływ”

Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. Program: AKADEMIA SZTUKI W SZCZECINIE – PAŁAC POD GLOBUSEM ORAZ CENTRUM

PRZEMYSŁÓW KREATYWNYCH
pl. Orła Białego 2

18.00–23.00
PRZYZIEMIE

Czarna Sala\Teatr | 18.30
Koncert zespołu „PercussionistAS”
Wystąpią studenci klasy perkusji Akademii Sztuki w Szczecinie: Magdalena Mazurek, Joanna Kłos, Igor Leśnik, Dawid Buczula, Agata Błaszczyńska, Piotr Kupczyński, Grzegorz Kaźmierczak, Marcin Rakowski, Joanna Kłos, Paulina Sieja
przygotowanie: prof. dr hab. Jorge Luis Valcarcel Gregorio
wykładowca: Magdalena Kordylasińska-Pękala
asystent: Rafał Krzanowski

Czarna Sala\Teatr | 20.30
Koncert studentów Wydziału Edukacji Muzycznej (śpiew jazzowy)

Galeria R+
STREFA GIER 2
Kolejna odsłona prezentacji gier komputerowych wykorzystujących najnowsze technologie, np. gogle wirtualnej rzeczywistości, ale także tradycyjnych planszówek stworzonych przez studentów Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Wystawa ma charakter interaktywny. Zapraszamy do gry!
Kuratorzy: dr Marta Dziomdziora, Jakub Palka
 

Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. Program: ZONA SZTUKI AKTUALNEJ

„No more, no less”

Agnieszka Grodzińska
Kurator: Przemek Sowiński
Wystawa „No more, no less” prezentowana w galerii związanej z uczelnią poniekąd inicjuje grę z pytaniem o zasadność wysiłków podejmowanych w celu szkolenia młodych adeptów oraz o ich funkcjonowanie już poza murami akademii. Czy metody, jakie się wobec nich stosuje, są wystarczające? Obecnie liczba wyzwań, konkursów i różnego rodzaju przeglądów dla młodej sztuki jest porażająca. Wszystko to ma na celu w pewien sposób przygotowanie młodych do późniejszego poruszania się w świecie sztuki, które to, powiedzmy sobie szczerze, nie tylko nie jest łatwe, ale i niejednokrotnie bywa z różnych względów niezrozumiałe.

PIERWSZE PIĘTRO
Sala kameralna 102 | 19.30
Koncert studentek kierunku wokalistyka Wydziału Edukacji Muzycznej (śpiew solowy)

Sala 109
Pracownia Sztuki w Przestrzeni Publicznej i Muzyki Eksperymentalnej
Projekt „S K L A D” – wspólne działanie wykładowców i studentów

Sala 115
Pracownia Obrazu IX Materiał – Postawa – Proces 
„Diamentowa sieć” – instalacja performatywna Marka Zdonkiewicza (I rok malarstwa)

Łącznik Centrum Przemysłów Kreatywnych
Wystawa „Między przestrzeniami”
Prezentowane będą prace dyplomowe z pracowni: Projektowania Wnętrz Terapeutycznych, Projektowania Oświetlenia, Projektowania Mebla 
Kuratorzy: dr Olga Kiedrowicz-Świtalska, dr Katarzyna Utecht

DRUGIE PIĘTRO

Koło Naukowe „Kurz” zaprasza na trzy wydarzenia:
1. Prezentacja scenografii zbudowanej przez studentów na użytek działań w Pracowni Fotografii Studyjnej (sala 218);
2. Wystawa fotografii oraz projekcje wideo członkiń i członków Koła Naukowego „Kurz” (korytarz drugiego piętra);
3. „Szkoda, że nie mamy aparatu” – prezentacja kamer fotograficznych zbudowanych na potrzeby eksperymentów fotograficznych prowadzonych w Pracowni Fotomediów (korytarz drugiego piętra).

TRZECIE PIĘTRO

Przestrzeń przy sali 306
Prezentacja prac z Pracowni Obrazu VI
Project Room – Ewa Gola, Paulina Gładysz, Wojciech Kurka

Sala 310

Prezentacja pracy dyplomowej Marty Pilewskiej

Sala 311
Wystawa prac studentów Pracowni Obrazu X i Pracowni Obrazu IV

Sala 312

Pracownia Street Artu
Akcja „Dezinformacja” – malowanie transparentów w przestrzeni pracowni

ZACHOWAJ CZUJNOŚĆ, TO MOŻE SIĘ WYDARZYĆ WSZĘDZIE…
Dr Karolina Breguła wraz ze studentami z Pracowni Filmu Krytycz
nego zaprasza wszystkich chętnych do stworzenia filmu! Ekipę filmową będzie można odnaleźć dzięki specjalnie przygotowanym plakatom. Premiera filmu odbędzie się podczas Letniego Kina Plenerowego organizowanego przez Pracownię Filmu Krytycznego 2 czerwca na placu Orła Białego.

„Chwilowe rzeźby” – akcja artystyczna studentów Pracowni Działań Interdyscyplinarnych pod opieką dr Zorki Wollny i Kamy Sokolnickiej

CENTRUM PRZEMYSŁÓW KREATYWNYCH

Sala 311
Pokaz animacji studentów Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów

Sala 306
Pokaz filmów studentów Katedry Filmu Eksperymentalnego Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów

Otwarte wybrane pracownie kierunku wzornictwo Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów
Zobacz, jak pracują nasi studenci i wykładowcy kierunku Wzornictwo. Poznaj codzienność projektanta. Dowiedz się, co znaczą magicznie brzmiące: motion capture, augmented reality czy prototypowanie na CNC.

POZA NASZYMI SIEDZIBAMI

Pracownia Działań Intermedialnych i Interaktywnych włączy się w realizację Nocy Muzeów przez prezentację prac studenckich, które powstają na II i IV semestrze. Realizacje będą miały charakter niewielkich interwencji miejskich.

Obrońców Stalingradu 17: wystawa wieńcząca warsztaty 3. Pracowni Obrazu – Praktyki Postedialne pod tytułem „Play ON/OFF”

Trzydniowe warsztaty startują 6 maja na polach golfowych pod Szczecinem. Doświadczenia pola golfowego studenci wraz z wykładowcami transponować będą na pole sztuki. „Pole gry” i „pole sztuki” to pojęcia, wokół których zbudowana zostanie wystawa.

Light for space | Space for light | INKU | al. Wojska Polskiego 90

Wystawa prac studentów Katedry Architektury Wnętrz i Form Użytkowych Akademii Sztuki 
Wystawa prezentuje prace powstałe pod opieką dydaktyczną dr Olgi Kiedrowicz-Świtalskiej oraz Agaty Legawiec z przedmiotów: Oświetlenie, Podstawy projektowania architektury wnętrz, Projektowanie oświetlenia oraz Projektowanie Architektury Wnętrz i Przestrzeni Terapeutycznych.  

Organizatorzy: INKU Szczeciński Inkubator Kultury, Stowarzyszenie Media Dizajn, Urząd Miasta Szczecin, Wydział Sztuk Wizualnych Akademia Sztuki w Szczecinie

Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. Program: ANTYKWARIAT MAREK WYŁUPEK

ul. Koński Kierat 12

16.00 – 22.00
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów Antykwariat wystawia meble z okresu baroku, empiru, klasycyzmu i bidermajeru.

Wraz z Klubem Kolekcjonerów, Miłośników Malarstwa i Sztuki Dawnej w Szczecinie eksponujemy malarstwo przedwojennego Pomorza, ponadto rzeźbę i dawne przedmioty dekoracji wnętrz.

Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. Program: FILHARMONIA IM. M. KARŁOWICZA W SZCZECINIE

ul. Małopolska 48

23.00–0.00

HUBBLE: Ambientowa Podróż

Przez ponad ćwierć wieku działalności, kosmiczny teleskop Hubble’a stworzył jedną z najbardziej spektakularnych bibliotek obrazów kosmosu. „Ambientowa podróż” to godzinny rejs przez najbardziej widowiskowe i malownicze obrazy z tego zbioru. Ponad 180 wybranych astrofotografii mgławic i galaktyk przy akompaniamencie przestrzennych dźwiękowych struktur skomponowanych specjalnie na potrzeby multimedialnej wystawy podczas Nocy Muzeów w Filharmonii w Szczecinie.

Ambientowym brzmieniom towarzyszyć będą dźwięki zarejestrowane przez radioteleskopy, sondy Voyager 1 i Voyager 2, fragmenty legendarnej dyskusji pomiędzy Carlem Saganem, Arthurem C. Clarkiem i Stephenem Hawkingiem a nawet historyczny i tajemniczy sygnał „Wow” – radiowy sygnał odebrany przez dr. Jerry’ego R. Ehmana 15 sierpnia 1977 r.

Pomysłodawcą wystawy i autorem muzyki jest Szymon Karpierz – astronom amator i fan tematyki kosmologicznej w literaturze i sztuce.

Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. Program: GALERIA 111

pl. Żołnierza Polskiego 11/1

18.00–23.00
Otwarcie wystawy malarstwa i rzeźby Michała Bajsarowicza
„Człowiek” – odwieczny, niewyczerpany temat artystycznych rozważań od antyku po współczesność. Obszar bardzo szeroki i uniwersalny, którego głównym elementem jest ludzka egzystencja, dominuje w sztuce Michała Bajsarowicza. Do tematu człowieka, ludzkiego ciała, artysta nawiązuje we wszystkich obszarach swojej twórczości.

Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. Program: GALERIA HENRYKA SAWKI

al. Wojska Polskiego 40

18.00–0.00
Zwierzyniec u Sawi – Noc Muzeów w Galerii Ewy i Henryka Sawki

W tym roku nocni miłośnicy sztuki znajdą u nas najnowsze prace Henryka Sawki, pochodzące z serii Zwierzyniec. To doskonała okazja by zapoznać się z nową techniką twórczą naszego artsty. Przyjmować gości będzie nasza nowa gospodyni, Ewa Sawka,
wraz z gromadą swoich wspaniałych witrażowych zwierząt.

Kto wie, może magia tej nocy sprawi, że kogut zapieje, a kot zamruczy?

Przyjdz i przekonaj się sam! Dla wszystkich uczestników przygotowaliśmy moc atrakcji
i niespodzianek! I jak na galerię satyryka przystało – dużo dobrego humoru!

Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. Program: GALERIA ORIENT – SZYMON BRODZIAK

PAVILION GALERIA ORIENT
al. Papieża Jana Pawła II 1

18.00 – 00.00

„Brodziak & Galeria ORIENT” – Szymon Brodziak urodzony w 1979 r., słynący
z niekonwencjonalnych czarno-białych sesji fotograficznych. Pierwszy Polak i najmłodszy artysta, którego prace w 2015 r. zostały wystawione w Muzeum Fotografii – Fundacji Helmuta Newtona w Berlinie. Najlepszy fotograf reklamowy roku 2016 według jury międzynarodowego konkursu Prix de la Photographie Paris. Uznany przez FashionTV za najlepszego na świecie fotografa czarno-białych kampanii reklamowych.

Z wykształcenia ekonomista – z pasji fotograf. Porzucił rodzinny interes, aby asystować przy sesjach mody i kampaniach wizerunkowych, które dziś są głównym polem jego działalności.

Od 2006 roku otrzymał liczne międzynarodowe nagrody na konkursach fotograficznych w Stanach Zjednoczonych i w Europie – w tym liczne medale oraz wyróżnienia na Prix de la Photographie Paris 2016 – zarówno za kampanie reklamowe, jak i projekty autorskie. Również w 2016, Brodziak zdobył pierwsze miejsce w kategorii Moda w konkursie International Photography Awards. Brodziak został wyróżniony nagrodą Johnnie Walker Keep Walking Award za ciągłe urzeczywistnianie swoich marzeń oraz pasję wyznaczania nowych ścieżek w poszukiwaniu piękna. W 2013, podczas Festiwalu Filmowego w Cannes, jury FashionTV Photographers Awards uznało go za najlepszego na świecie fotografa czarno-białych kampanii reklamowych. Pierwszy album fotograficzny Szymona „Brodziak ONE” miał swoją oficjalną premierę w Rzymie pod koniec 2014 roku. Zawiera on ponad 300 monochromatycznych zdjęć podsumowujących ostatnich 10 lat zawodowej działalności fotografa. Publikację rozpoczyna osobista dedykacja od June Newton, żony legendarnego Helmuta Newtona.

Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. Program: AKADEMIA RYSUNKU GRAŻYNA WESOŁOWSKA

ul. Stanisława Moniuszki, 1/1

16.00 – 22.00
Rysuję, bo lubię, bo chcę...

W Akademii Rysunku wszyscy mamy po kilkanaście lat. Spędzamy tam dużo czasu rysując.
Ja, mam 16 lat i chcę zostać architektem jak Mateusz, Ola, Marianna. Emma, Karol, Julia, pragną zostać grafikami, aby projektować ilustracje do książek, plakaty i gry komputerowe.

Kacper, zamierza konserwować dzieła sztuki, a Nicola chciałaby tworzyć filmy animowane.
Martę interesuje scenografia teatralna. Kasia, Matylda i Alicja chciałyby zostać projektantkami wnętrz i mebli. Łukasz i Ola rysują po prostu z wielkiej sympatii do rysunku. Są świetni. Dlatego wielu z nas, jak Leonardo da Vinci, rozpoczęło naukę rysunku w wieku 14 lat, a najmłodsi w wieku 11 lat jak Rafael Santi.

Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. Program: MUZEUM GEOLOGICZNE UNIWERSYTETU SZCZECIŃSKIEGO

Wydział Nauk o Ziemi, Centrum Dydaktyczno-Badawczym Nauk Przyrodniczych
ul Mickiewicza 16a

18:00–22:00
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów zapraszamy do zwiedzenia wystaw: „Mineralogia”, „Petrografia” (czyli klasyfikacja chemiczna minerałów, typologia skał i ich podział), „Fosylizacja” oraz „Systematyka Organizmów”, czyli ekspozycje poświęcone procesom powstawania skamieniałości oraz ich systematyce. Ponadto będzie można prześledzić historię geologiczną regionu bałtyckiego oraz samego Pomorza Zachodniego. Oferujemy również możliwość obejrzenia pod mikroskopami minerałów, piasków oraz organizmów, takich jak np. okrzemki. Do dyspozycji zwiedzających zostaną udostepnione także stanowiska multimedialne i interaktywne, np. tzw. fotoplastykon (gdzie można przyjrzeć się minerałom i skałom w 3D), gablotę z minerałami wykazującymi zjawisko fluorescencji oraz grę edukacyjną „Wybrane surowce Polski”.

Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. Program: MUZEUM POCZTÓWEK

Galeria „muzeum” szczecińskiej pocztówki i fotografii
ul. Krasickiego 6 (poziom -1)

18.00–00.00
– otwarta prezentacja szczecińskich powojennych pocztówek 1945–2017 oraz pocztówek przedwojennego Szczecina;
– Szczecin w obiektywie mieszkańców – zdjęcia mieszkańców powojennego Szczecina;
prezentacja sprzętu i aparatów fotograficznych z lat minionych;
spotkania z kuratorami wystawy, rozmowy, oprowadzanie;
wystawa prac szczecińskiego rysownika Ryszarda Podporskiego „Szczecin piórkiem malowany;
– otwarta pracownia rzeźbiarska Wiktora Zubka;
– możliwość spotkania się przy kawie i herbacie oraz przy rozmowach na temat zmian
w Szczecinie w ostatnich dziesięcioleciach oraz o szczegółach zaprezentowanych na pocztówkach i zdjęciach

Zapraszamy serdecznie w progi Galerii „muzeum” szczecińskiej pocztówki i fotografii, gdzie niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki będziemy mogli odbyć sentymentalną podróż po zatrzymanej na zdjęciach i pocztówkach historii naszego miasta.

W muzeum prezentować będziemy pocztówki, karty pocztowe, zdjęcia, materiały prasowe, filmy, ukazujące zmiany zachodzące w naszym mieście. Na początek Państwa uwagę będziemy pragnęli przyciągać pocztówkami związanymi ze Szczecinem i okolicą, wydanymi po 1945 roku.

Zdecydowana większość prezentowanych pocztówek pochodzić będzie z własnej, ciągle powiększanej kolekcji. Od wielu lat jesteśmy kolekcjonerami Szczecińskich pocztówek, posiadamy około 90 procent wszystkich wydanych pocztówek, które ukazały się w naszym mieście.

Pragniemy również dokonać prac związanych z ich katalogowaniem, wydanych po roku 1945 w Szczecinie. Znaczna część pocztówek pochodzi z obiegu pocztowego, przez co widoczne są ślady „z życia pocztówki”.

Prezentując kolekcje na zewnątrz staramy się ukazać walory architektoniczne, historyczne naszego miasta, a także edukacyjne – uczymy jak kochać i szanować miasto w którym żyjemy, gdzie żyli nasze rodzice i dziadkowie, a także żyć będą nasze dzieci na następne pokolenia. Utrwalamy pamięć naszego miasta i odbudowujemy wspomnienia.
Polina i Paweł Wierzchowiec

Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. Program: OPEN GALLERY

ul. Koński Kierat 17/1

18.00–22.00

„Poblaski” – malarstwo Haliny Nowickiej

Open Gallery Moniki Krupowicz zaprasza do obejrzenia wystawy malarstwa Haliny Nowickiej – „Poblaski”. Najnowsze obrazy artystki skłaniają do podjęcia wciąż aktualnej refleksji nad naturą światła. Nie czekamy jednak na Państwa z serią eksperymentów z zakresu promieniowania elektromagnetycznego. To będzie raczej metafizyczna opowieść o tym, czym światło jest i czym się staje. Halina Nowicka rozumie doskonale, że światło –
w zależności od warunków – zachowuje się albo jak fala, albo jak cząstka. Zobaczą więc Państwo, w jaki sposób artystka rozciąga światło, nakłada je i formuje plastycznie w wybrane wątki i tematy. W innym miejscu natomiast snuje swoją opowieść przy pomocy cząstek lśnienia, refleksów, migotania. To malarstwo skrzy się, przepełnione poblaskiem kolorów.
I zapewniamy Państwa, że robi się od tego lepiej na duszy. Podczas 13. Europejskiej Nocy Muzeów Open Gallery zaprasza w godz. 18.00–22.00. Wystawę będzie można oglądać jeszcze do końca maja.

Halina Nowicka – ur. w 1959 roku. Ukończyła ASP w Łodzi. Dyplom w pracowni prof. Wiesława Garbolińskiego. Wzięła udział w prawie 200 wystawach indywidualnych i zbiorowych, w licznych instytucjach sztuki. Jej prace znajdują się w galeriach i kolekcjach prywatnych w kraju (m.in. Warszawa, Kraków, Poznań, Szczecin, Łódź) i za granicą (m.in. Francja, Niemcy, Czechy, Słowenia, Chorwacja, Holandia, USA, Australia). W 1997 roku otrzymała I nagrodę w ogólnopolskim konkursie malarskim „Triennale z Martwą Naturą” za tryptyk „Życie moje”.

Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. Program: OPERA NA ZAMKU

ul. Korsarzy 34

23.00–1.00

Opera na Zamku zaprasza na 13. Europejską Noc Muzeów. W czasie nocnej wędrówki pokażemy to, co najbardziej magiczne w operze – widownię, scenę, kostiumy. Opowiemy również wiele ciekawostek na temat funkcjonowania naszego teatru. Dowiecie się Państwo m.in. ile waży kurtyna, co to są sztankiety i ekrany akustyczne, do czego służy orkiestron, czyje biuro znajduje się w wieży zegarowej tuż przy mechanizmie zegara oraz czym zajmuje się inspicjent. Pokażemy również barwne kostiumy, zdjęcia i plakaty ze spektakli, a wszystko to przy dźwiękach intrygującej operowej muzyki. Nie zabraknie konkursów z nagrodami.

Zapraszamy do tajemniczego świata opery!

To będzie m(n)oc wrażeń!
Noc Muzeów w Operze na Zamku odbędzie się 19 maja w godz. 23.00–1.00.
Oprowadzanie z przewodnikiem odbywać będzie się w grupach. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy.
Czas trwania ok. 30 minut. Zbiórka – przed wejściem C.

Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. Program: PARAFIA EWANGELICKO-AUGSBURSKA

KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEJ TRÓJCY
ul. Energetyków 8

18.00
Tegoroczna Europejska Noc Muzeów w jedynym ewangelickim kościele w Szczecinie rozpocznie się w sposób wyjątkowy: koncertem muzyki dawnej z kręgu dworu wiedeńskiego XVII i XVIII wieku w znakomitym wykonaniu Nicolasa Spanosa (kontratenor) oraz zespołu Pandolfis Consort Wien. „Koncert Między Niebem a Ziemią” usłyszymy w ramach XV Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej. Początek – godz. 18.00. Uwaga! Bilety można kupić w kościele, tuż przed koncertem; więcej na www.famd.pl.

Po koncercie – krótka przerwa w wirydarzu, przy kawie, herbacie i domowym cieście.
O 19.30 rozpocznie się w kościele, powtarzany co pół godziny program, na który złożą się: wyjątkowa, multimedialna prezentacja związanych z Reformacją zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz opowieść o stuletnich organach kościelnych i pokaz ich niezwykłych możliwości. W tym czasie w sali parafialnej, również co pół godziny, prezentować będziemy podsumowanie najważniejszych wydarzeń polskich i zagranicznych, związanych z ubiegłorocznym jubileuszem: „500 lat Reformacji – przeżyjmy to jeszcze raz”. Mamy także program dla dzieci: zabawy plastyczne i podziwianie nieba. Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy serdecznie zaprasza!
parafia-szczecin@luteranie.pl, www.luteranie.szczecin.pl.

Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. Program: STOWARZYSZENIE EDUKACYJNO-ARTYSTYCZNE „OSWAJANIE SZTUKI”

ŚRODEK. ŚRÓDMIEJSKI PUNKT SĄSIEDZKI

ul. bł. Królowej Jadwigi 44b
(wejście od ul. Boh. Getta Warszawskiego przy sklepie Andergrand)

17:00–22:00

W Noc Muzeów poznacie (śród)miejskie oblicze sztuki. W ŚRODKU – Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim czekać będzie premierowa wystawa fotograficzna „Patrz trochę szerzej”, dokumentująca szczecińską nieprofesjonalną i mało legalną, ale frapującą twórczość miejską. Napisy na murach, często niezauważane, kojarzone z wandalizmem, przy uważnych oględzinach pokazują drugą twarz. Prezentowany zbiór zrodził się z fascynacji ludzką potrzebą znakowania terenu, publicznego wyrażania opinii i uczuć.

A już o 19.00 spod ŚRODKA ruszy spacer po Śródmieściu szlakiem mniej lub bardziej formalnych miejsc sztuki i twórczych realizacji w przestrzeni – zarówno tych wciąż istniejących, jak i tych, które już zniknęły ze śródmiejskiego krajobrazu.

Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. Program: STOWARZYSZENIE TWÓRCÓW I PRODUCENTÓW SZTUKI /

TU CENTRUM.SZCZECIN

Punkt 1: „ŚCIANA PŁACZU” przy PIZZERIA PICCOLO

11.00 – 16.00

„ZBIOROWY”
„Zbiorowy” to nieformalny kolektyw skupiający twórców z różnych dziedzin sztuk wizualnych, projektowania. „Zbiorowy” jako warsztaty, to wspólne, spontatniczne dżemy, do których zapraszamy, dzieci, dorosłych, do kolektywnej twórczości skoncentrowany wokół rysunku w formie jam session, o funkcji społecznej, terapeutycznej, rozrywkowej są pretekstem do dzielenia wiedzy i doświadczenia na temat zagadnień związanych z self publishingiem — projektowaniem publikacji, ilustracją, typografią, kaligrafią, drukiem, introligatorstwem.

20.00

KONCERT
W ramach Zbiorowego odbędzie się także mikrokoncert muzyków związanych z kolektywem. Zespół w składzie: Natan Kryszk – saksofon barytonowy, Filip Zenon Ramberg – perkusja, Bass Jan Other – syntezator, Mateusz Rychlicki – perkusja

Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. Program: Punkt 2: Obiekt Kreatywny JADWIGA / Klubokawiarnia Społeczna Śródmieście ul. Jadwigi 2

Witryna: Instalcja Video – Duetu Animatorow Filmowych – Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski

16.00 – 18.00 – GRY I ZABAWY PODWÓRKOWE
Dawne gry i zabawy podwórkowe – dla małych i dużych klasy, wielkie bierki, tor kapslowy, skoki
w gumę. Okolicznościowa witryna, sąsiedzkie pogaduszki, kawa, oranżada i gry podwórkowe.
W Obiekcie będzie można także zagrać w KLASYKę Gier Komputerowych z lat ‘90.

18:00 – PODWÓRKOWE MINIWIDOWISKO
Mikropokaz powarsztatowy w wykonaniu uczestników projektu sąsiedzkiego „Miasto To Teatr - Podwórkowe Warsztaty Teatralne”. Studenci animacji kultury związani z PTMF Kontrapunkt wraz
z dziećmi i młodzieżą z okolic ul. Królowej Jadwigi pokażą efekty weekendowych spotkań animacyjnych z mieszkańcami.

19:00 – „PASZCZE MIASTA"
Otwarcie podwórkowej wystawy portretów dzieci z ul. Królowej Jadwigi – wernisaż i zabawa do upadłego. Wstęp wolny dla absolutnie wszystkich.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Szczecin w ramach programu MikroDotacje.

Organizatorzy: STIPS/ tu Centrum.Szczecin, WSW KATEDRA GRAFIKI INTERDYSCYPLINARNEJ AS
Kolektyw ZBIOROWY, Rada Osiedla Śródmieście Zachód

Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. Program: TECHNOPARK POMERANIA

Szczeciński park naukowo-technologiczny sp. z o.o.
Galeria T, Technopark Pomerania, Budynek F3
ul. Cyfrowa 6 (parter)

18.00–00.00

„Romantyzm” – wystawa multimedialnych prac Franciszka Warzechy (wirtualna rzeczywistość, gify, grafiki)

Adam Mickiewicz malował chmury słowami, Franciszek Warzecha przeniósł je do wirtualnej rzeczywistości. Romans technologii z literaturą ubrał także w formę gifów i grafik. Jego multimedialne prace są artystyczną interpretacją wybranych dzieł klasyków polskiego romantyzmu.
Franciszek Warzecha jest studentem Akademii Sztuki w Szczecinie. W swojej twórczości porusza się w ramach internetowego gatunku sztuki – Vaporwave – który charakteryzuje się fascynacją technologiami i internetowymi projektami reklam, stron www i gier lat osiemdziesiątych, dziewięćdziesiątych oraz wczesnych dwutysięcznych. Prace artysty pokaże Galeria T Technoparku Pomerania, która powstała dzięki współpracy z Akademią Sztuki w Szczecinie i galerią sztuki Open Gallery Moniki Krupowicz.

Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. Program: TOP ART. – SZKOŁY ARTYSTYCZNE TOP-ART

GALERIA FOTART
ul. Wyszyńskiego 14 (oficyna II piętro)

18.30–22.00

Kalisz Pomorski jakiego nie znamy – projekt fotograficzny, powstały w 2013 r., składający się z 16 zdjęć, porównujący wybrane miejsca dawniej i dziś.
Autorką projektu jest Bernadetta Klimczak.

Makrofotografia – fotograficzny projekt artystyczny, składający się z 13 prac fotograficznych, powstałych w 2013 r., przedstawiający poszukiwanie form abstrakcyjnych.
Autorką projektu jest Ida Bachur.

Rockefeler Center – fotograficzny projekt artystyczny, składający się z 9 prac, powstałych
w 2008 r., przedstawiający architekturę Nowego Jorku.
Autorką projektu jest Emilia Wojciechowska.

Szachiści z Placu Grunwaldzkiego – reportaż fotograficzny, składający się z 10 prac fotograficznych, powstałych w 2013 r. Autor fotografował szczecińskich szachistów z placu Grunwaldzkiego. Twórcą projektu jest Roman Wnuk.

Untitled – trzyminutowe video wykorzystujące grę pikseli. Film powstał w roku 2009.
Twórcą jest Zbigniew Wendt, niemiecki artysta plastyk, mieszkający w Berlinie.

Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. Program: TRAFO TRAFOSTACJA SZTUKI

ul. św. Ducha 4

Noc Muzeów kończy się w TRAFO !

Oprowadzania kuratorskie po wystawach:
19.00 – Oprowadzanie po wystawie Marte Gunnufsen „Flesh”
20.00 – Oprowadzanie po wystawie Joanny Rajkowskiej „Samobójczynie”
21.00 – Oprowadzanie po wystawie Rene Holma „Darkness”
21.30 – Koncert Piotra Pawlaka i Ola Walickiego (Taras Kawiarni, III piętro)

Dwaj artyści po raz pierwszy zagrają koncert w duecie. Współpracują ze sobą od ponad
20 lat, w tym w składzie Łoskotu – ikonie sceny yassowej, oraz w Olo Walicki Kaszebe. Realizują także wspólne projekty na niwie studyjno-producenckiej. Obaj komponowali muzykę na potrzeby filmu i teatru. Pracują z tancerzami i artystami wizualnymi. Wykorzystują doświadczenie zdobyte przy tworzeniu muzyki, improwizując i łącząc odrębne stylistyki w poszukiwaniu nowej jakości. Koncert w TRAFO będzie inspirowany  wieloletnimi wspólnymi doświadczeniami muzycznymi, radością spotkania i otwartością na nowe, niewiadome.

*W Instytucji czynna będzie dolna i górna kawiarnia do ostatniego zwiedzającego 

Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. Program: URZĄD MIASTA SZCZECIN
pl. Armii Krajowej 1

20:00
„Poznaj zakamarki magistratu”
Urząd Miasta kolejny raz włącza się w organizację Nocy Muzeów. W tym roku będzie można zobaczyć m.in. gabinet prezydenta oraz podziemia magistratu.

Na mieszkańców i turystów w prezydenckim gabinecie będzie czekać jego gospodarz, który oprowadzi gości po biurze i zabytkowej bibliotece. Spacer zakończy się zejściem do podziemnego schronu, gdzie będzie można zobaczyć m.in. komorę filtrowentylacyjną.

Zwiedzanie będzie odbywać się w grupach liczących od 15 do 20 osób. Początek o godz. 20.00. Mieszkańców i turystów zainteresowanych poznaniem zakamarków magistratu serdecznie zapraszamy przed główne wejście Urzędu Miasta.

Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. Program: ZPAP – ZWIĄZEK POLSKICH ARTYSTÓW PLASTYKÓW

ul. Koński Kierat 14

18.00–00.00
Związek Polskich Artystów Plastyków zaprasza na wystawę „Roman Ciepliński – Malarstwo” oraz promocję książki „Śnieg i mgła”

Kilka zdań o książce „Śnieg i mgła”
Na pojawienie się impulsu do napisania tej książki wpłynęło kilka „koincydencji”. Po pierwsze stwierdziłem, że po 10 latach życia w Czarnej Łące warto coś o tym napisać. Po drugie – jako malarz dość wrażliwy na światło, pory roku, zawsze chciałem napisać coś o – nazwijmy to – zjawiskach atmosferycznych i ich związku z bieżącą egzystencją. Przy czym śnieg
i mgła mają dla mnie też znaczenia symboliczne. Po trzecie – wpłynęły na moja decyzję – lektury a zwłaszcza książka Carothersa, której motywem przewodnim jest kwestia tzw. pustej szklanki czyli sprawa tożsamości człowieka, ale też chrześcijanina. Kim właściwie jesteśmy wobec Boga? Czy kimś konkretnym, Wielkim, Pełnym, czy raczej zlepkiem lub nawet iluzją zawartości? Oczywiście nie miałem ambicji filozoficznych. Chciałem tylko samemu sobie zadać jątrzące pytanie – czy facet odbijający się w lustrze chce być mną czy raczej ja nim? I czy w ogóle mamy podstawy, by uważać się za „produkt oryginalny”.

Po czwarte – lektura Schelera, jego książeczki o cierpieniu i śmierci. To zrobiło na mnie wrażenie. Cierpienie, śmierć w perspektywie sprawia, że ten produkt z odzysku, bohater chodzący cudzymi śladami, powtarzający wcześniejsze egzystencje, żyje rzekomo życiem seryjnym, powtarzalnym, wypożyczonym staje się oryginalny. Cierpienie nadaje wyższy status, sprawia, że nieoryginalny, wzięty z przeszłości, historii – staje się jedyny i niepowtarzalny, bo cierpienie, ból i śmierć w perspektywie (bez których – jak twierdzi Scheler – nie ma też miłości) nadają banalnej egzystencji cechę „niepowtarzalności”. Każdy cierpi na swój własny sposób czego też wyrazem jest ekspresja własna zwana sztuką.

Akcja tej książki, na którą składały się – w mojej pierwotnej wersji – dwie odrębne historie, zgodna jest z rytmem codziennego życia we wsi nieopodal przedmieść dużego miasta. Generalnie jednak fabuła jest mniej istotna. Istotny jest za to swoisty „zbiór chwil”, opisanych i tych do końca niewyrażonych. Starałem się też pokazać opozycję między indywidualną, przemijającą egzystencją pojedynczego człowieka i historii, w której te egzystencje są zatopione.

Po szóste – jedynym tematem moich książek (co jest oczywiście nieosiągalną moją ambicją) jest „napisać książkę, o czymś, o czym napisać się nie da, o czymś niewyrażalnym, a co czasem odnajdujemy »między wierszami«”.

Noc Muzeów 2018 w Szczecinie. Program: Hutnicza Noc Muzeów

dawna wartownia Huty Szczecin, ul. Nad Odrą, w głębi za budynkiem nr 18

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w dawnej wartowni Huty Szczecin zostanie zaprezentowana wystawa pamiątek związanych z Hutą, która przez długi czas nadawała rytm życiu mieszkańców Stołczyna.

- Planując swoje nocne zwiedzania zajrzyjcie najpierw do nas! Organizatorami wystawy są Stołczyn po sąsiedzku, Klub Aktywnego Seniora oraz autorka bloga Szczecin Stołczyn wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Stołczyna FORUM - zapraszają organizatorzy.

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

n
noname

Potwierdzam, obecnie mieszkam od pewnego czasu w Poznaniu i powiem tak. Tam większość dopiero jest otwarta od 21, czy 22, a zakończenia są najczęściej ok 3 w nocy. Widocznie w Szczecinie panuje jakieś dziwne zrozumienie terminu nocy...

D
Dawid

Wszystko SUPER!

Ale jak zwykle musi być coś nie tak. Brak inteligencji? Porozumienia? Patrzenia na innych?
Efektem jest to, że wiele atrakcji pokrywa się. Np. Filharmonia i Opera Na Zamku. Ktoś, kto śmiałby chcieć zobaczyć i jedno i drugie to raczej może o tym zapomnieć. Poza tym to NOC MUZEÓW dlaczego więc większość kończy się o 1.00? Gdyby trwało dłużej, była by szansa zobaczyć i jedno i drugie. Może nawet trzecie i czwarte. Ale, to w końcu Szczecin :( Przykre.

Dodaj ogłoszenie