Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Kupały w Szczecinie. Słowiańskie "Walentynki" na Zamku [wideo, zdjęcia]

Maciej Pieczyński
Zgodnie ze słowiańską tradycją, uczestnicy szczecińskiej Kupały skakali przez ognisko, wzniecone tzw. Żywym Ogniem, rozpalonym za pomocą świdra ogniowego.
Zgodnie ze słowiańską tradycją, uczestnicy szczecińskiej Kupały skakali przez ognisko, wzniecone tzw. Żywym Ogniem, rozpalonym za pomocą świdra ogniowego. Andrzej Szkocki
W weekend odbyła się dziesiąta edycja Nocy Kupały w Szczecinie. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie opanowali wojowie.
Noc Kupały w SzczecinieW weekend odbyła się dziesiąta edycja Nocy Kupały w Szczecinie. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie opanowali wojowie.

Noc Kupały w Szczecinie

Noc Kupały to słowiańskie święto miłości, ognia i wody, celebrowane w równonoc letnią, a więc w najkrótszą noc w roku. To symboliczne zwycięstwo słońca, światła nad ciemnością, lata nad zimą.

- Przyszliśmy na Noc Kupały na Zamku po raz pierwszy, z ciekawości, jak wygląda słowiańskie święto miłości - mówi Gosia Borowiecka. - Tak magiczna i oryginalna impreza jak Noc Kupały bardziej nam odpowiada niż Walentynki - dodaje partner Gosi, Karol Szyszka.

Zgodnie ze słowiańską tradycją, uczestnicy szczecińskiej Kupały skakali przez ognisko, wzniecone tzw. Żywym Ogniem, rozpalonym za pomocą świdra ogniowego. Odbył się też konkurs na najpiękniejszy wianek. Wszystkie biorące w nim udział wianki zostały wrzucone do Odry z "Dobrawy", będącej wierną rekonstrukcją słowiańskiej łodzi sprzed ok. 1000 lat.

Ci, którzy pierwszy wieczór tego lata postanowili spędzić na Zamku, mogli też postrzelać z łuku, skosztować przysmaków wczesnośredniowiecznej kuchni, w tym np. podpłomyków czy obejrzeć mrożące krew w żyłach rekonstrukcje walk wojów z zastosowaniem broni, używanej przez Słowian na polach walk w X wieku.

Muzycznym zwieńczeniem Noc Kupały na Zamku był występ znanego ze współpracy z Donatanem zespołu Percival, jednej z najpopularniejszych w Polsce grup grających średniowieczny folk na tradycyjnych instrumentach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński