reklama

Niższy PIT 2019. Co z zaliczkami za listopad i grudzień, komplikacje z rozliczeniem rocznym PIT [7.12.2019 r.]

Agata Wleklińska/AIPZaktualizowano 
W związku z październikowymi zmianami skala podatkowa za cały rok 2019 już uległa zmianie, choć nowelizacja przepisów weszła w życie pod koniec bieżącego roku. Jacek Smarz / Polska Press
Już większość z nas odczuła to na własnym koncie, na który wynagrodzenia za październik wpłynęły o co najmniej kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych wyższe niż we wrześniu i wcześniejszych miesiącach. To efekt obciążenia wynagrodzeń niższą zaliczką na PIT. Obniżka podatku od 1 października o 1 proc. dotyczy również emerytów i rencistów, a także tych przedsiębiorców, którzy w odniesieniu do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie wybrali podatku liniowego bądź ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jednak z zaliczkami i rozliczeniem PIT za cały rok będą komplikacje.

Od wtorku 1 października 2019 roku obowiązuje nowa skala podatkowa. Zmiany przede wszystkim polegają na obniżeniu progu podatkowego z 18 proc. na 17 proc., ale przy kwocie granicznej bez zmian. Dodatkowo zwiększone zostaną: kwota wolna od podatku oraz koszty uzyskania przychodów dla pracowników. Co w praktyce oznaczają powyższe rozwiązania, wyjaśnia ekspertka.

Agata Wleklińska z kancelarii prawnej Ecovis Legal Poland
Agata Wleklińska z kancelarii prawnej Ecovis Legal Poland mat. prasowe

Do końca 2019 roku ustawodawca wprowadził tzw. okres przejściowy tak, aby początek 2020 roku nie wiązał się od razu z dużymi zmianami, których obawiają się eksperci, a przyzwyczajał podatników do zapowiedzianych w 2020 roku nowych przepisów o podatku od osób fizycznych. W związku z tym, od 1 października br. obowiązuje nowa (przejściowa) skala podatkowa w wysokości 17,75 proc. rocznie od dochodów uzyskanych do 31 grudnia 2019 roku, która następnie będzie wynosiła 17 proc. PIT.
W związku z październikowymi zmianami skala podatkowa za cały rok 2019 już uległa zmianie, choć nowelizacja przepisów weszła w życie pod koniec bieżącego roku. Dzięki tzw. okresowi przejściowemu zmiany te będą mniej odczuwalne dla przedsiębiorców, zanim całkowicie skorzystają z nich przy rozliczeniu dochodu za 2020 r., rozpatrując pełny rok podatkowy.

Jak bezpiecznie oszczędzać teraz by mieć największe odsetki? Czy w grudniu 2019 r. są lokaty oraz obligacje oszczędnościowe gwarantowane przez państwo, które dają zarobić mimo wysokiej inflacji? Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się więcej.

Obniżka podatku dotyczy również emerytów i rencistów, a także tych przedsiębiorców, którzy w odniesieniu do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie wybrali podatku liniowego bądź ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Co z zaliczkami na PIT

W przypadku zaliczek opłacanych w 2019 roku przez płatników podatku za wynagrodzenia uzyskane do końca września, ich wysokość będzie wyliczana zgodnie z dotychczasowymi zasadami. Od października stawka 17% będzie wynosiła w sytuacjach, gdy nie zostało złożone oświadczenie dla płatnika, co ma wyrównać stosowaną do tego miesiąca zaliczkę 18%. Dzięki temu na koniec roku podatek w deklaracji PIT będzie mniej więcej równy wypłaconym za podatnika zaliczkom na podatek. Natomiast dla osób, które złożą oświadczenie w tej sprawie do swoich płatników oraz podatników opłacających zaliczki na podatek samodzielnie, stawka będzie wynosiła 17,75 proc. PIT.

Zwiększenie kosztów uzyskania przychodów

Obniżenie stawki podatkowej do 17 proc. oraz podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników spowoduje obniżenie kosztów pracy, a co za tym idzie, większą wypłatę „na rękę”. Od nowego roku koszty uzyskania przychodów wzrosną prawie dwukrotnie.

Od 1 stycznia 2020 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie aż do 2 600 zł. A co z budżetówką? Ile wyniesie minimalna stawka za godzinę? Kliknij w ten tekst a poznasz wszystkie szczegóły.

Standardowo pracownik mógł odliczyć miesięcznie 111,25 zł podstawowych kosztów uzyskania przychodów, zaś rocznie – maksymalnie 1 335,00 zł. Według nowych przepisów koszty te kształtować będą się następująco: 250 zł/miesiąc i 3 000,00/rok. Zgodnie z tym śmiało możemy stwierdzić, że pracownik zarabiający minimalne wynagrodzenie w 2019 r. tj. 2 250 zł, zyska szacunkowo rocznie 472,00 zł. To oznacza, że nowy podatek PIT zapłacimy od niższej kwoty.

Dzięki zmianom kwoty kosztów uzyskania przychodu dla stosunków służbowych i stosunków pracy ulegają wzrostowi, co ma przełożyć się bezpośrednio na zobowiązania podatkowej całej grupy podatników zatrudnianych na umowę o pracę.

Nowelizacja dotyczy również kwoty wolnej od podatku. To tzw. kwota dochodu, do której podatnik nie będzie płacić zobowiązań podatkowych. Od 2020 roku kwota zmniejszająca podatek ulegnie obniżeniu poprzez zmianę elementów wzoru, według których jest ona ustalana dla określonej wysokości dochodów.

Głównym zamysłem Ustawodawcy jest zmniejszenie zobowiązań podatkowych osób na umowach o pracę oraz zachęcenie ich do podejmowania pracy w tej formie zatrudnienia. Oczywiście na zmianach skorzystają również osoby zatrudnione w ramach działalności wykonywanej osobiście, jak kontrakty menedżerskie, skład zarządu.

Agata Wleklińska z kancelarii prawnej Ecovis Legal Poland

A może polubisz nas na Facebooku? Po co? Dostaniesz zawsze na swoją oś czasu zwiastun każdego naszego ciekawego materiału. Kliknij, przejdź na nasz fanpage i tam kliknij "polub". DZIĘKUJEMY!

Rząd robi poduszkę na ewentualne spowolnienie gospodarcze

Wideo

Materiał oryginalny: Niższy PIT 2019. Co z zaliczkami za listopad i grudzień, komplikacje z rozliczeniem rocznym PIT [7.12.2019 r.] - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 23

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
18 listopada, 08:49, Gość:

Zatem przy realnej stawce obniżki na poziomie 0,25% osoba, która zarabia 10 000 miesięcznie odczuje podwyżkę w wysokości 25zł...

21 listopada, 10:06, Gość:

Nie wiem jak to wyliczyłeś, ale ja przy połowie etatu na minimalnej krajowej dostałem prawie 40 zł więcej.

A do jakiej partii należysz ?

G
Gość
18 listopada, 08:49, Gość:

Zatem przy realnej stawce obniżki na poziomie 0,25% osoba, która zarabia 10 000 miesięcznie odczuje podwyżkę w wysokości 25zł...

21 listopada, 10:06, Gość:

Nie wiem jak to wyliczyłeś, ale ja przy połowie etatu na minimalnej krajowej dostałem prawie 40 zł więcej.

A o ile podskoczyły ceny ?. (Nie pytam o ceny telewizorów, lokomotyw czy statków.)

G
Gość
18 listopada, 08:49, Gość:

Zatem przy realnej stawce obniżki na poziomie 0,25% osoba, która zarabia 10 000 miesięcznie odczuje podwyżkę w wysokości 25zł...

Nie wiem jak to wyliczyłeś, ale ja przy połowie etatu na minimalnej krajowej dostałem prawie 40 zł więcej.

J
Jimmy Faltersack

Szanowni Państwo,

Czy potrzebujesz pożyczki ? Oferujemy małe, średnie i duże pożyczki z gwarancją krótkoterminową w wysokości 2% rocznie. Zainteresowane osoby powinny się skontaktować w celu uzyskania dalszych informacji i wniosków za pośrednictwem

E-mail: contact@firstheritageloanfirm.com

firstheritageloannfirm@gmail.com

Tel: 1 {480} 582-4571

Whatsapp: 1 {480} 582-4571

Z poważaniem!

Jimmy Faltersack

G
Gość

Zatem przy realnej stawce obniżki na poziomie 0,25% osoba, która zarabia 10 000 miesięcznie odczuje podwyżkę w wysokości 25zł...

80latek

dla emeryta--każda1-zl jest wazne kazda 1-zł ważny

M
Mrs Christy Walton

Poszukujesz pożyczki konsolidacyjnej, pożyczek niezabezpieczonych, pożyczek biznesowych, kredytów hipotecznych, kredytów samochodowych, kredytów studenckich, pożyczek osobistych, pożyczek bitcoinowych, kapitału podwyższonego ryzyka itp.! Jestem prywatnym pożyczkodawcą, udzielam pożyczek firmom i osobom fizycznym o niskich i rozsądnych stopach procentowych w wysokości 2%. E-mail na adres: christywalton355@gmail.com

G
Gość
19 października, 8:52, Gość z BHP:

Dadzą 40 złotych więcej miesięcznie, a w Nowym roku prąd, ceny żywności, paliwo i inne media pójdą w górę o kilka, kilkanaście procent. Gdzie tu logika. Biedny nie odczuje żadnej zmiany. Zaś zarabiający powyżej drugiego progu podatkowego zawsze znajdzie furtkę żeby nie płacić podatku dochodowego. Rozliczy nawet koszt dojazdu autem do pracy, kupi sobie Audi Q5, założy własną działalność, będzie używał firmowego auta do wozenia dzieci i rodziny, kupi sobie styropian i kostkę żeby ocieplic własny dom i zrobić podjazd za pieniądze firmy, w której pracuję. Księgowa [wulgaryzm]i pracownika na 6 tysięcy zlotych netto w ciągu roku. Tak to jest złodziejstwo, trzeba 3 razy chodzić o poprawne wyliczenie wynagrodzenia. A pracownikowi żałuję się rękawic za 6o groszy, spawacz ma pracować w podkoszulku i bokserkach. Bo fartuch, czy rękaw spawalniczy, odzież niepalne ma być jak najtańsza, najlepiej za 10 złotych.

21 października, 11:44, Gość:

Jak widać po twoim wpisie to zamiast pracować wolisz wypisywać bdzety!

28 października, 13:38, Shogi:

Pamiętaj, że nie każdy zarabiający w II progu podatkowym może sobie wszystko w koszta wkładać. Ja np. łapie się w II próg, a pracuję na umowie o pracę i też mam narzekać jak Ty?

Zawsze wam mało. A szczegolnie tym , którzy pracowali krótko i mało zarabiali.

Ziarnko do ziarnka .....

G
Gość
7 listopada, 21:56, Przemek:

WItan, Czy może ktoś mi wytłumaczyć czy jeśli założyłem działalność 7 października 2019 roku to obejmuje mnie 17 % czy 17.75? Program księgowy wylicza 17.75, a księgowa mówi żebym liczył 17..

W rozliczeniu rocznym sobie skorygujesz ile byś teraz nie policzył.

G
Gość

.. na moim "pasku" - obniżyli podatek, kwota netto jest większa, czyli ok..

P
Przemek

WItan, Czy może ktoś mi wytłumaczyć czy jeśli założyłem działalność 7 października 2019 roku to obejmuje mnie 17 % czy 17.75? Program księgowy wylicza 17.75, a księgowa mówi żebym liczył 17..

G
Gość

a w Koszalinie Platforma z ratusza POdnosi POdatki

L
Lilla

Kocham ten zespół. Chłopaki, przepraszam za ujawnienie, właśnie przyszedłem od tych graczy, chcę poznać tych samych facetów, napiszcie do mnie tutaj

- - http://wszytskie.new.so

m
marek12345

Tanie pozyczki przez Internet, RRSO 0%

www.pandafinansowa.pl

S
Shogi
19 października, 8:52, Gość z BHP:

Dadzą 40 złotych więcej miesięcznie, a w Nowym roku prąd, ceny żywności, paliwo i inne media pójdą w górę o kilka, kilkanaście procent. Gdzie tu logika. Biedny nie odczuje żadnej zmiany. Zaś zarabiający powyżej drugiego progu podatkowego zawsze znajdzie furtkę żeby nie płacić podatku dochodowego. Rozliczy nawet koszt dojazdu autem do pracy, kupi sobie Audi Q5, założy własną działalność, będzie używał firmowego auta do wozenia dzieci i rodziny, kupi sobie styropian i kostkę żeby ocieplic własny dom i zrobić podjazd za pieniądze firmy, w której pracuję. Księgowa [wulgaryzm]i pracownika na 6 tysięcy zlotych netto w ciągu roku. Tak to jest złodziejstwo, trzeba 3 razy chodzić o poprawne wyliczenie wynagrodzenia. A pracownikowi żałuję się rękawic za 6o groszy, spawacz ma pracować w podkoszulku i bokserkach. Bo fartuch, czy rękaw spawalniczy, odzież niepalne ma być jak najtańsza, najlepiej za 10 złotych.

21 października, 11:44, Gość:

Jak widać po twoim wpisie to zamiast pracować wolisz wypisywać bdzety!

Pamiętaj, że nie każdy zarabiający w II progu podatkowym może sobie wszystko w koszta wkładać. Ja np. łapie się w II próg, a pracuję na umowie o pracę i też mam narzekać jak Ty?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3