MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykły młyn w Barlinku. Co kryje się w środku? Zobaczcie zdjęcia

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Młyn-Papiernia w Barlinku
Młyn-Papiernia w Barlinku http://mlynpapiernia.org.pl
Barlinecki Młyn-Papiernia to jeden z najciekawszych zabytków w regionie. Warto tu przyjechać, aby zobaczyć ten obiekt, poznać jego historię.

Początki młyna znajdującego się pomiędzy Barlinkiem, a Żydowem sięgają 1733 roku, kiedy to mistrz papierniczy Elias Meisner uzyskał od króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I pozwolenie na lokację papierni w Wilczym Zakątku nad Płonią. Przez dziesięciolecia budynek zmieniał właścicieli, a także przechodził metamorfozy związane z nadejściem rewolucji przemysłowej (od połowy XIX w. zmechanizowano tam produkcję papieru poprzez zastosowanie papiernicy – maszyny do produkcji ciągłego papieru).

W roku 1869 podupadającą fabrykę papieru przebudowano na młyn zbożowy. Działania wojenne ominęły zabudowanie młyna, z czasem część pomocniczych zabudowań została zniszczona, a później rozebrana. Młyn "Papiernię" przekazano Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska". Najdłużej we młynie pracował pan Włodzimierz Hawryluk, od 1954 roku aż do zamknięcia w 1972 roku.

Młyn popadał stopniowo w ruinę. Tylko dzięki mieszkającemu tam panu Hawrylukowi nie został zdewastowany i rozkradziony.     

- Moment, w którym pojawiliśmy się we młynie (1982 rok) jest raczej początkiem nowego rozdziału w historii tego miejsca, niż nas samych. Staramy się bronić młyn przed działaniami niedostosowanymi do jego tradycji, otoczenia, przyrody, krajobrazu. Od 2008 roku w miarę uzyskiwanych środków dokonujemy kolejnej przebudowy młyna, tym razem na ośrodek naukowo-dydaktyczny - mówi Małgorzata Cykalewicz, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony Dziedzictwa "Młyn Papiernia".

Dzisiejsi młynarze przybyli tu blisko 40 lat temu jako studenci architektury na ówczesnej Politechnice Szczecińskiej. Dziś aktywnie działa tutaj pokolenie ich dzieci, a nawet wnuków.

Na miejscu od lat prowadzone są zajęcia dydaktyczne, praktyki studenckie, odbywają się warsztaty, wystawy. Udostępniona jest do zwiedzania ekspozycja technologii młynarstwa. Stowarzyszenie zaangażowało się także w rewaloryzację dworu i parku w pobliskim Niepołcku, gdzie docelowo ma powstać – dom pracy twórczej. 

Dzisiaj młyn udostępniony jest zwiedzającym, którzy mogą zobaczyć autentyczne wyposażenie młyn wraz z licznymi przedmiotami i detalami pochodzących z okolic. Z powodu pandemii odbywają się tylko umówione "rodzinne" wizyty (do 5 osób na raz). Kontakt przez http://mlynpapiernia.org.pl/ oraz na Facebooku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński