Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieznany dokument dotyczący pociągu specjalnego do Auschwitz ujrzał światło dzienne

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w Brzeszczach Borze zaprezentowała nieznany dotąd dokument dotyczący tego wydarzenia. Jest to oryginalny plan jazdy pociągu specjalnego z Tarnowa z polskimi więźniami do Auschwitz

Autor: Bogusław Kwiecień

Wczoraj odbyły się obchody 76 rocznicy pierwszego transportu 728 polskich więźniów politycznych do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Przed głównymi uroczystościami Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w Brzeszczach Borze zaprezentowała nieznany dotąd dokument dotyczący tego wydarzenia. Jest to oryginalny plan jazdy pociągu specjalnego z Tarnowa z polskimi więźniami do Auschwitz.

– Dotąd istniały tylko dwa oficjalne znane oryginalne dokumenty dotyczące tamtego okresu, tj. lista Polaków z więzienia w Tarnowie i spis z listy przybyłych więźniów do Auschwitz – zaznacza Agnieszka Molenda, prezes Fundacji.

Z dokumentu wynika, że transport wyruszył z Tarnowa o 10.13 dotarł do Auschwitz o 15.10. Tutaj stał trzy godziny, po czym pusty odjechał do Tarnowa. Z tym dokumentem przed blisko rokiem zgłosiła się do Fundacji prywatna osoba. – Jak powiedziała, wpadł on jej w ręce podczas wyburzania jednego z budynków w Krakowie – mówi Agnieszka Molenda, dodając, że Fundacja czekała z jego ekspozycją na specjalną okazję.

– Fakty dotyczące pierwszego transportu są znane, natomiast rzeczywiście ten dokument je potwierdza – zauważył Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Wśród zwiedzających wystawę był m.in. Ryszard Machulik, który był dzieckiem urodzonym w KL Auschwitz w 1944 r. Jak mówi, sam nie pamięta, co działo się w obozie, ale zabiega o to, aby pamięć o tym udało się zachować.

Listę byłych więźniów pierwszego transportu odczytano podczas uroczystości w Harmężach. Następnie złożono kwiaty przed tablicą na budynku, obecnej siedziby PWSZ w Oświęcimiu, gdzie trafili pierwsi więźniowie oraz oddano hołd przy Ścianie Śmierci.

Wczoraj nadeszła też smutna wiadomość, że w wieku 95 lat zmarł Józef Stós, jeden z więźniów pierwszego transportu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nieznany dokument dotyczący pociągu specjalnego do Auschwitz ujrzał światło dzienne - Gazeta Krakowska

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński