Niezłomny jezuita Hubert Czuma

  Niezłomny jezuita Hubert Czuma

  Ynona Husaim-Sobecka

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Ojciec Hubert Czuma został Honorowym Obywatelem Szczecina. O nadanie mu tego tytułu wystąpił szczeciński oddział IPN-u.
  Ojciec Hubert Czuma w Szczecinie był tylko 6 lat, ale to dzięki niemu odrodziła się opozycja 1980 roku.

  Ojciec Hubert Czuma w Szczecinie był tylko 6 lat, ale to dzięki niemu odrodziła się opozycja 1980 roku. ©Andrzej Szkocki

  - Zastanawiałem się, czy przyjąć ten tytuł - przyznał ojciec Hubert Czuma. - Jestem skromnym księdzem, jednym z wielu. Wszystko co spotkało nas dobrego, mamy od Boga.

  Ojciec Czuma dziękował wczoraj wszystkim, których spotkał na swojej drodze w Szczecinie. Tym, którzy stawiali mu wymagania, przychodzili na jego rekolekcje, również tym, którzy ofiarowali mu przyjaźń i dobrze odbierali jego pracę.

  - Dziękuję także tym, korzy z obowiązku skrzętnie zapisywali moje słowa - żartował ojciec Hubert Czuma. - Dzisiaj jak to się czyta, to serce puchnie z radości. Modlę się, żeby się nawrócili.

  Ojciec Czuma w Szczecinie był tylko 6 lat.
  Opiekował się środowiskiem akademickim. W 1978 roku zorganizował słynny wykład Leszka Moczulskiego, znanego opozycjonisty. Na spotkanie przyszło ponad 1,5 tysiąca ludzi. SB zrobiło wówczas wszystko, by wyjechał z naszego miasta. Po półrocznym pobycie na studiach we Włoszech trafił do Radomia, tam gdzie nie było inteligencji katolickiej.

  - Ojciec Czuma przyjechał do miasta, którego kręgosłup był złamany wypadkami grudnia 1970 - mówił dr Marcin Stefaniak, dyrektor szczecińskiego IPN. - Obudził społeczeństwo z letargu. Opozycja roku 80, nigdy nie wyglądałaby tak, gdyby nie jego działalność.

  Zdaniem dyrektora Stefaniaka do tej pory honorowymi obywatelami miasta zostawali ludzie sławni. Najwyższy czas, by przywracać pamięć o osobach niezłomnych, które zapisały się w historii miasta, ale nie są powszechnie znane.

  Najbardziej znanym epizodem w jego życiu było stanięcie w obronie Jacka Smykała wyrzuconego z powodów politycznych z Pomorskiej Akademii Medycznej. Dzięki niemu, skończył jednak medycynę.

  - Dla nas, młodych zawsze był wzorem i ideałem - przyznał w piątek ks. Leszek Pestka, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli. - Spokojnie i jasno zawsze stawał po stronie prawdy. Brakuje nam takich pięknych przykładów życia, byśmy mieli siły i chęci kontynuować dobre dzieła.

  W piątek radni jednogłośnie poparli decyzję o przyznaniu ojcu Czumie tytuł Honorowego Obywatela Szczecina. Z rąk Bazylego Barana, przewodniczącego Rady Miasta otrzymał pamiątkowy ryngraf i klucze do miasta.

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (8)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (8) forum.gs24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Szczecina

  Wideo ze Szczecina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów