Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezdrowe siedzenie

SN
Nogi nie lubią zbyt długich podróży - przestrzegają lekarze.

Nawet najwygodniejszy fotel nie pomoże, jeśli twój układ krążenia jest z jakiegoś powodu nadwrażliwy lub też ma ukryte usterki. Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponownie ostrzegają: wielogodzinny lot lub równie długa jazda samochodem znacznie zwiększają, w przypadku niektórych osób, ryzyko powstawania groźnych dla życia zatorów w naczyniach krwionośnych.

Badania zgodnie ostrzegają, że bezruch jest niebezpieczny dla zdrowia. Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej prowadzi do groźnych powikłań u ludzi cierpiących na choroby naczyń krwionośnych. Jest wśród nich zakrzepica, czyli zakrzepowe zapalenie żył. Atakuje ona częściej kobiety, a także osoby otyłe i po pięćdziesiątce. Jej przyczyną jest długotrwałe zahamowanie przepływu krwi w kończynach dolnych. Czynników sprzyjających rozwojowi tej dolegliwości jest wiele. Dopiero niedawno zdano sobie sprawę, że jednym z nim jest długodystansowy lot, kiedy to przez kilkanaście godzin mamy poważnie ograniczoną możliwość ruchu. Może wówczas dojść do powstania w naczyniach krwionośnych skrzepu ograniczającego przepływ krwi płynącej do płuc. Jeśli zakrzep jest duży, może nawet doprowadzić do śmierci. Są to jednak wyjątkowe przypadki - swego czasu gazety rozpisywały się o zgonie osoby, która przyleciała z Australii do Londynu i tuż po opuszczeniu samolotu nagle zasłabła, a godzinę później zmarła.

Schorzenie określano początkowo "syndromem klasy ekonomicznej" ze względu na ciasnotę panującą w samolotach dalekiego zasięgu, w szczególności podczas lotów czarterowych, kiedy turystów upycha się w kabinie jak sardynki w puszce. Lekarze podkreślają jednak, że zakrzepy mogą powstawać nie tylko u pasażerów samolotów. - Ryzykowne są także przejazdy dalekobieżnymi autobusami, których kierowcy zapominają o robieniu co 2-3 godziny przerwy dla pasażerów na rozprostowanie nóg. Ryzyko zakrzepicy jest także wyższe u osób, które przesiadują pół dnia przy biurku - mówi John Scurr z londyńskiej kliniki University College Hospital.

Nie da się precyzyjnie określić, po ilu godzinach nieruchomego siedzenia zaczynają się tworzyć w żyłach zakrzepy. Nie sposób tego określić, bo sprawa jest bardzo indywidualna. Ponadto w grę wchodzą rozmaite czynniki mające wpływ na podatność na chorobę takie jak wiek, nadwaga, palenie papierosów, niektóre terapie hormonalne i wiele innych. Jedno wiadomo na pewno: im dłużej siedzisz, tym gorzej dla twych naczyń krwionośnych. - Dlatego podczas długiej podróży należy pamiętać o gimnastyce nóg i stóp, aby poprawić krążenie krwi w dolnych partiach ciała. Trzeba też unikać alkoholu oraz pić dużo wody - zaleca prof. Scurr.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński