Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezaszczepieni na koronawirusa zapłacą za leczenie COVID jak zachorują? Pomysł prof. Anny Piekarskiej doradzającej premierowi 28.04.2021

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Niezaszczepieni zapłacą za leczenie COVID-19 z własnej kieszeni? Taki postulat ma prof. Anna Piekarska z Łodzi.
Niezaszczepieni zapłacą za leczenie COVID-19 z własnej kieszeni? Taki postulat ma prof. Anna Piekarska z Łodzi. K.Dobuszynski
Osoby, które się nie zaszczepią zapłacą z własnej kieszeni za leczenie COVID-19? Taki postulat ma prof. Anna Piekarska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, która doradza premierowi w sprawie epidemii.

Kontrowersyjny postulat mający zachęcić Polaków do szczepień przeciw COVID-19 zgłosiła prof. Anna Piekarska, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii szpitala im. Biegańskiego w Łodzi. Jej zdaniem gdy szczepionki będą już dostępne dla wszystkich, osoby uchylające się od szczepień powinny w razie zachorowania płacić za pobyt w szpitalu z własnej kieszeni.

Postulat ten wygłosiła w niedzielę w programie Fakty po Faktach telewizji TVN.

- Zamiast penalizować brak szczepienia, to po momencie, kiedy udostępnimy wszystkim szczepienia, powinno się wprowadzić odpłatność za leczenie COVID-19 - powiedziała prof. Piekarska na wizji.

Czy to możliwe? Głos łódzkiej specjalistki w dziedzinie chorób zakaźnych nie jest bez znaczenia. Jest członkiem Rady Medycznej, która doradza premierowi jak skutecznie walczyć z epidemią. A na wizji zadeklarowała, że z chęcią to premierowi doradzi.

Tymczasem leczenie koronawirusa to olbrzymie koszty. Na przykład za pobyt pacjenta w szpitalu tymczasowym w hali Expo Łódź NFZ płaci 1026,40 zł za dobę, a jeśli potrzebuje on respiratora i pobytu na oddziale intensywnej terapii - aż 4321,14 zł. W ciężkim przebiegu COVID-19 hospitalizacja może się przedłużać. To oznacza, że trzytygodniowy pobyt w szpitalu z 10 dniami pod respiratorem będzie kosztował pacjenta ponad 53 tys. zł! A przecież mogą jeszcze być powikłania i rehabilitacja.

Jednak takie rozwiązanie jest mało prawdopodobne.

Jak wyjaśnia Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału NFZ. Jak wyjaśnia Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału NFZ obecnie obowiązujące przepisy nie dopuszczają pobierania takich opłat.

Prof. Piotr Krajewski, ekonomista z Uniwersytetu Łódzkiego, rozumie zamysł wprowadzania opłat od antyszczepionkowców.

- Nie szczepiąc się generują negatywne efekty zewnętrzne, bo częściej niż inni korzystają ze służby zdrowia i roznoszą wirusa dalej - wyjaśnia. Jednak jego zdaniem wizja opłat nie przyniesie efektów, bo antyszczepionkowcy... nie wierzą, że zachorują. Dlatego jego zdaniem lepszy byłoby wprowadzenie obowiązkowych szczepień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński