MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niewielu Polaków wie o tym dodatku. Można zyskać 550 zł, bez względu na wiek! Decyzja w ciągu miesiąca 13.07.2024

MS
Wideo
od 16 lat
553,30 zł miesięcznie to specjalny dodatek wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jego wysokość jest stała, ale podlega on corocznej waloryzacji. Aby go otrzymać, trzeba spełniać specjalne warunki. Wyjaśniamy szczegóły.

Specjalny dodatek bez względu na wiek

W obrębie samego Podkarpacia świadczenie to otrzymuje prawie 1600 osób – informował niedawno specjalistyczny portal rynekzdrowia.pl. Aby otrzymać pieniądze, trzeba spełnić konkretne warunki i złożyć wniosek. Decyzję o przyznaniu dodatku otrzymamy w 30 dni. Szczegóły w wyjaśniamy w naszej galerii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kto może otrzymać 550 zł od ZUS?

Tytułowe świadczenie to dodatek dla sierot zupełnych, który jest wypłacany przez ZUS. O 553,30 zł miesięcznie mogą wnioskować osoby, które spełniają poniższe warunki:

  • straciły obydwoje rodziców/straciły matkę, a ojciec był nieznany
  • i mają prawo do renty rodzinnej po zmarłych rodzicach lub zmarłej matce.

Wysokość dodatku jest stała, ale podlega on corocznej waloryzacji wraz z rentą rodzinną (do końca lutego 2024 roku będzie wypłacany w kwocie 553,30 zł). O dodatek dla sierot zupełnych może ubiegać się emeryt.

ZUS ma 30 dni na podjęcie decyzji

Druk ERRD trzeba złożyć osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS (pisemnie bądź ustnie do protokołu), pocztą bądź za pośrednictwem polskiego urzędu konsularnego. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające daty zgonu rodziców. Jeśli ojciec jest nieznany, a matka nie żyje, składa się dokument stwierdzający datę zgonu matki oraz akt urodzenia, z którego wynika brak danych ojca. Dokumenty te można złożyć w dowolnym czasie po wystąpieniu warunków niezbędnych do otrzymania świadczenia.

Jakie dokumenty są wymagane?

  • Wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej,
  • dokumenty stwierdzające daty zgonu rodziców,
  • dokument stwierdzający datę zgonu matki i akt urodzenia, z którego wynika brak danych ojca.

- Wniosek rozpatruje organ rentowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej lub jednostka organizacyjna Zakładu wyznaczona przez Prezesa ZUS. Po analizie wniosku i załączonej dokumentacji oraz ewentualnym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego organ rentowy wydaje decyzję w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji - czytamy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Renta rodzinna - nie tylko dla wdowy lub wdowca

W przypadku omawiania dodatku dla sierot, warto wspomnieć również o tzw. rencie rodzinnej. Prawo do renty rodzinnej przysługuje zarówno wdowie, jak i wdowcowi. Trzeba jednak spełniać określone warunki, żeby otrzymać rentę po zmarłym – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O rentę rodzinną mogą wystąpić także dzieci zmarłego rodzica, a w niektórych sytuacjach także wnuki i rodzeństwo.

Do renty po zmarłym ma prawo zarówna wdowa, jak i wdowiec. Jednym z podstawowych warunków, jakie pod uwagę bierze ZUS, jest wiek. O rentę można wystąpić wdowa, jeśli w chwili śmierci swojego współmałżonka miała ukończone 50 lat lub była niezdolna do pracy, albo w sytuacji, gdy wychowuje, co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym. Dziecko takie nie może mieć więcej niż 16 lat, a jeżeli uczy się - 18 lat życia lub musi być całkowicie niezdolne do pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński