Specjalny dodatek bez względu na wiek
W obrębie samego Podkarpacia świadczenie to otrzymuje prawie 1600 osób – informował niedawno specjalistyczny portal rynekzdrowia.pl. Aby otrzymać pieniądze, trzeba spełnić konkretne warunki i złożyć wniosek. Decyzję o przyznaniu dodatku otrzymamy w 30 dni. Szczegóły w wyjaśniamy w naszej galerii.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Kto może otrzymać 550 zł od ZUS?
Tytułowe świadczenie to dodatek dla sierot zupełnych, który jest wypłacany przez ZUS. O 553,30 zł miesięcznie mogą wnioskować osoby, które spełniają poniższe warunki:
- straciły obydwoje rodziców/straciły matkę, a ojciec był nieznany
- i mają prawo do renty rodzinnej po zmarłych rodzicach lub zmarłej matce.
Wysokość dodatku jest stała, ale podlega on corocznej waloryzacji wraz z rentą rodzinną (do końca lutego 2024 roku będzie wypłacany w kwocie 553,30 zł). O dodatek dla sierot zupełnych może ubiegać się emeryt.
ZUS ma 30 dni na podjęcie decyzji
Druk ERRD trzeba złożyć osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS (pisemnie bądź ustnie do protokołu), pocztą bądź za pośrednictwem polskiego urzędu konsularnego. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające daty zgonu rodziców. Jeśli ojciec jest nieznany, a matka nie żyje, składa się dokument stwierdzający datę zgonu matki oraz akt urodzenia, z którego wynika brak danych ojca. Dokumenty te można złożyć w dowolnym czasie po wystąpieniu warunków niezbędnych do otrzymania świadczenia.
Jakie dokumenty są wymagane?
- Wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej,
- dokumenty stwierdzające daty zgonu rodziców,
- dokument stwierdzający datę zgonu matki i akt urodzenia, z którego wynika brak danych ojca.
- Wniosek rozpatruje organ rentowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej lub jednostka organizacyjna Zakładu wyznaczona przez Prezesa ZUS. Po analizie wniosku i załączonej dokumentacji oraz ewentualnym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego organ rentowy wydaje decyzję w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji - czytamy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Renta rodzinna - nie tylko dla wdowy lub wdowca
W przypadku omawiania dodatku dla sierot, warto wspomnieć również o tzw. rencie rodzinnej. Prawo do renty rodzinnej przysługuje zarówno wdowie, jak i wdowcowi. Trzeba jednak spełniać określone warunki, żeby otrzymać rentę po zmarłym – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O rentę rodzinną mogą wystąpić także dzieci zmarłego rodzica, a w niektórych sytuacjach także wnuki i rodzeństwo.
Do renty po zmarłym ma prawo zarówna wdowa, jak i wdowiec. Jednym z podstawowych warunków, jakie pod uwagę bierze ZUS, jest wiek. O rentę można wystąpić wdowa, jeśli w chwili śmierci swojego współmałżonka miała ukończone 50 lat lub była niezdolna do pracy, albo w sytuacji, gdy wychowuje, co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym. Dziecko takie nie może mieć więcej niż 16 lat, a jeżeli uczy się - 18 lat życia lub musi być całkowicie niezdolne do pracy.