MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niesamowite skutki suszy w Hiszpanii. Z wody wynurzył się średniowieczny kościół

Eliza Ciepielewska
Zatopiona Hiszpańska wioska wynurzyła się na powierzchnię z powodu panującej suszy.CC BY-SA 4.0
Zatopiona Hiszpańska wioska wynurzyła się na powierzchnię z powodu panującej suszy.CC BY-SA 4.0 Amadalvarez/wikimedia.org
Susza w Hiszpanii doprowadziła do odsłonięcia średniowiecznego zabytku. „Wioska Duchów” – jak nazywana jest zatopiona miejscowość Sant Romà de Sau jest ponownie widoczna. Zobaczcie, jak dziś wygląda średniowieczny kościół zatopiony w latach sześćdziesiątych.

Spis treści

Susza w Hiszpanii odsłoniła średniowieczny zabytek

Panująca od kilku tygodni w Hiszpanii susza odsłoniła „Wioskę Duchów”. Wioska Sant Romà de Sau słynęła od lat z widoku dzwonnicy zatopionego kościoła. Jednak dopiero ostatnie susze doprowadziły zbiornik wodny Sau do takiego stanu, że na powierzchnię wynurzył się cały kościół wraz z towarzyszącą mu „Wioską Duchów”.

Zobacz Niesamowite skutki suszy w Hiszpanii

Teren „Wioski Duchów” został zatopiony w latach sześćdziesiątych podczas budowy zapory wodnej na rzece Ter — budowa tej tamy była częścią większej operacji budowy tam na terenie Hiszpanii w tamtym okresie.

Obecny stan zbiornika wodnego zagraża rybom żyjącym w tym ekosystemie – postanowiono je odłowić i przenieść w bezpieczniejsze miejsce. Jak informuje Katalońska Agencja Wodna poziom wody w zbiorniku Sau wynosi zaledwie 9 proc. jego całkowitej pojemności.

Historia kościoła Sant Romà

Historia słynnego kościoła z „Wioski Duchów” zaczyna się w XI wieku. Ten wybudowany w romańskim stylu budynek świątyni został konsekrowany w 1062 roku. W XV wieku został uszkodzony przez trzęsienie ziemi. Po tym wydarzeniu kościół Sant Romà został odnowiony i powiększony. Dopiero w latach 60. budowa tamy spowodowała, że kościół stał się atrakcję „Wioski Duchów”.

Gdzie znajduje się „Wioska Duchów”

Sant Romà de Sau, czyli „Wioska Duchów” znajduje się w Katalonii niedaleko miasteczka Vilanova de Sau. Z Barcelony nad zbiornik Sau jedzie się około dwóch godzin samochodem.

Zobacz też: 7 najpiękniejszych plaż Hiszpanii, które trzeba zobaczyć choć raz w życiu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niesamowite skutki suszy w Hiszpanii. Z wody wynurzył się średniowieczny kościół - Strona Podróży

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński