Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepokojący raport o stanie środowiska w Policach. Największy problem to hałdy odpadów z ulicy Kamiennej

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Strażacy walczyli z pożarem  odpadów przy ulicy Kamiennej  na początku maja tego roku
Strażacy walczyli z pożarem odpadów przy ulicy Kamiennej na początku maja tego roku KP PSP w Policach
Poznaliśmy stan środowiska powiatu polickiego. Raport przedstawił Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Najgorsza sytuacja jest związana z porzuconym składowiskiem przy ulicy Kamiennej w Policach.

- W ramach działań kontrolnych nałożyliśmy dziesięć tysięcy złotych kary na Ecoramę. Nasze działanie zostały zintensyfikowane w maju po dwóch pożarach składowiska - mówi Andrzej Miluch, Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. - Badaliśmy okolice rzeki Łarpii, pobieraliśmy próbki powietrza. Bezpośredniego zagrożenia nie stwierdziliśmy, ale zdajemy sobie sprawę, że jeśli ktoś przebywa w smudze dymu to nie pozostaje to obojętne dla zdrowia.

Przypomnijmy, że odpady przy ulicy Kamiennej płonęły na początku maja i w czerwcu. Pierwszy z pożarów był duży. Akcja gaśnicza trwała osiem godzin i 44 minuty (w tym ok. 1,5 godz. dozorowania pogorzeliska). Brało w niej udział 61 strażaków, 16 zastępów straży pożarnej. Nie powstał przypadkowo. Było to prawdopodobnie podpalenie. Wskazuje na to fakt, że ogień pojawił się w różnych częściach składowiska. Nieoficjalnie widziano także motocyklistę, który odjeżdżał z miejsca zdarzenia, w chwili, gdy pojawił się żywioł.

Aby przeciwdziałać sytuacjom porzucania wysypisk, wprowadzono zmiany prawne.

- Dają nowe narzędzia organom ochrony środowiska przy wydawaniu decyzji, nakładają dodatkowe obowiązki na firmy, m.in. monitoring. Wejdzie też konieczność wniesienia zabezpieczenia finansowego w przypadku wydawania decyzji na zbieranie i przetwarzanie odpadów, żeby były pieniądze w przypadku porzucenia tych składowisk - dodaje Andrzej Miluch.

Są też dobre wieści. We wrześniu 2016 roku na łamach „Głosu” pisaliśmy o firmie zajmującej się produkcją przynęt wędkarskich. Od tego czasu nastąpił postęp, truchła padłych zwierząt są zabezpieczone.

- Miesiąc temu była przeprowadzona kontrola. Można powiedzieć, że nastąpił pewien postęp - przyznaje ZWIOŚ.

Czym oddychamy
Zanieczyszczenia powietrza wykryto w miejscowościach przylegających do Szczecina, a więc w Bezrzeczu czy Pilchowie. Stan powietrza można na bieżąco śledzić w internecie, a nawet na smartfonie. Jednak trzeba mieć wiarygodne źródło wiedzy.

- Obok aplikacji, które my prowadzimy pojawiły się aplikacje różnych operatorów. W naszej ocenie bazują na nie tak wiarygodnych danych jak nasze - przekonuje Andrzej Miluch. - Nasze dane, obliczenia i modelowanie są objęte systemem jakości. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska prowadzi porównania na poziomie krajowym i międzynarodowym. Jestem w stanie ręczyć za jakość pomiarów.

Badają zalew i rzeki

Na terenie powiatu są też prowadzone oceny stanu jakości wód. Pomiary są prowadzone na Zalewie Szczecińskim, Odrze jaki i Gunicy oraz Myśliborce. Warto dodać, że WIOŚ nie prowadzi badań monitoringowych wód jezior na terenie powiatu polickiego. Ocena badanych wód jest dostępna na stronie www.wios.szczecin.pl.

Zobacz również:

Stargard. Środek pracowitych wakacji na budowie Zintegrowane...

Więcej na ten temat:

Zintegrowane Centrum Przesiadkowe w Stargardzie - wizualizacja

Stargard. Centrum przesiadkowe za 23 mln zł. Kiedy ruszy budowa?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński