Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepokojące statystyki. Rośnie liczba zakażonych HIV [film]

af
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS. W naszym województwie jest około 1000 osób, które wiedzą, że są zakażone wirusem HIV. Drugie tyle nie ma o tym pojęcia.

Narkoman ledwo stojący na nogach to stereotyp osoby zakażonej HIV. Zakażenie najczęściej jednak szerzy się przez kontakt seksualny bez zabezpieczenia, niezależnie od orientacji. Podstawa to wiedzieć o zakażeniu, bo można z nim żyć i nawet mieć zdrowe dzieci.

W skali kraju mówi się o ok. 15 tys. osób zakażonych HIV. Dodaje się jednak od razu, że prawdopodobnie drugie tyle osób nie wie o swoim zakażeniu i nieświadomie zakaża innych. By walczyć z tym zjawiskiem, co roku organizowane są kampanie społeczne. Tegoroczna nosi tytuł - "Zrób test na HIV!" i ma zachęcać każdą osobę aktywną seksualnie do przebadania się. W naszym województwie testy można wykonać anonimowo i bezpłatnie w Szczecinie lub Koszalinie.

Gdzie na badania
Punkt Konsultacyjno- Diagnostyczny w Szczecinie
ul. Wojska Polskiego 160 (budynek Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie)
czynny: poniedziałki i środy w godz: 15.15-19.15 oraz piątki w godz: 15.15- 17.15

Poradnia przy ul. Broniewskiego 12 w Szczecinie - czwartki od godz. 15-18.
Punkt Konsultacyjno- Diagnostyczny w Koszalinie
ul. Zwycięstwa 136 (budynek Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Koszalinie) czynny: 15.00-17.30

Zakażony może być każdy

Jakiś chłopak z małej miejscowości skończył 18 lat, chciał to uczcić robiąc coś dobrego. Oddał krew w stacji krwiodawstwa. Okazało się, że nie może być dawcą, wykryto u niego HIV.

Samotna 50-latka w Szczecinie dowiedziała się o zakażeniu podczas pobytu w szpitalu. Tłumaczyła, że po śmierci męża chciała jakoś ułożyć sobie życie.

Po biznesowym spotkaniu pracowników jednej z firm w okolicy Koszalina przybyły dwa zakażenia. Panowie byli w szoku.

To tylko kilka prawdziwych historii, zwykłych ludzi. Narkoman ledwo stojący na nogach to stereotyp osoby zakażonej HIV. Dziś nie narkotyki są groźne, ale seks.

Kampania ma uświadamiać

W skali kraju mówi się o ok. 15 tys. osób zakażonych HIV. Dodaje się jednak od razu, że prawdopodobnie drugie tyle osób nie wie o swoim zakażeniu i nieświadomie zakaża innych. Stąd wzrastające statystyki. By walczyć z tym zjawiskiem, co roku organizowane są kampanie społeczne. Tegoroczna nosi tytuł - "Zrób test na HIV!" i ma zachęcać każdą osobę aktywną seksualnie do przebadania się.

- W naszym województwie testy można wykonać anonimowo i bezpłatnie w Szczecinie lub Koszalinie - mówi Renata Opiela kierownik Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego w Szczecinie. - Nie obowiązuje rejonizacja ani żadne skierowania. Oznacza to, że każdy może przebadać się nawet w dowolnym punkcie w kraju.

Po otrzymaniu wyniku najpierw ludzie boją się odrzucenia, potem jest bunt - mówią: "to nie możliwe", "dlaczego ja", ponowne się testują i wpadają w depresję. Nie ma już w aptekach szybkich testów. Informacja o zakażeniu wymaga rozmowy, wyjaśnień, porad. To w punktach badań jest zapewnione.

- U nas na miejscu działają wolontariusze, osoby zakażone, które mówią jak żyć z HIV. A można z tym żyć - podkreśla Małgorzata Kłys-Rachwalska, kierownik Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych szpitala przy ul. Arkońskiej. - Trzeba pamiętać, że HIV nie oznacza AIDS, nie oznacza wyroku śmierci. Jesteśmy jednym z trzech krajów Europy, gdzie program terapii antyretrowirusowej jest w pełni finansowany z budżetu państwa. Dostępne lekarstwa pozwalają żyć tak długo jak inni i mieć zdrowe dzieci. Trzeba tylko wiedzieć o zakażeniu jak najszybciej.

Jesteś zakażona? Możesz urodzić zdrowe dziecko

Najczęstszą przyczyną zakażeń są ryzykowne kontakty seksualne, bez zabezpieczenia prezerwatywą, niezależnie od orientacji, następnie kontakt z krwią oraz zakażenia dzieci od matek. Tym ostatnim można skutecznie zapobiec. Od marca tego roku każda kobieta w ciąży kierowana jest na test. Nawet bez zalecenia lekarza powinna pamiętać o tym sama jeszcze przed zajściem w ciążę, a także o tym by nakłonić do przebadania się partnera. To właśnie partner seksualny jest jedyną osobą, której musimy powiedzieć o swoim zakażeniu.

- Okazuje się, że młode kobiety aktywne seksualnie w ponad 82 proc. najbardziej obawiają się zajścia w ciążę. Dopiero na drugim miejscu jest zakażenie HIV, potem to że się nie sprawdzą oraz to, że mogą zakazić się innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową - mówi prof. Zbigniew Celewicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii i położnictwa. - Jedna trzecia używa jakiegokolwiek środka zabezpieczającego. Na szczęście w większości przypadków jest to prezerwatywa.

Kampania "Zrób test na HIV" to realizacja rządowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński