Spis treści
Najważniejsze zmiany w przepisach dot. kształcenia uczniów z Ukrainy
W projekcie rozporządzenia zaproponowano kilka istotnych zmian, dotyczących:
- Zakresu danych i informacji o uczniach: Nowe regulacje określają, jakie informacje powinny być zawarte w wykazie uczniów ukraińskich przystępujących do egzaminu ósmoklasisty, przekazywanym przez dyrektora szkoły do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Ma to związek ze zwolnieniem ukraińskich uczniów z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego w roku szkolnym 2024/25.
- Możliwość rezygnacji z egzaminu: Uczeń, który zadeklarował zamiar przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, może zrezygnować z tego egzaminu do 10 lutego 2025 r. Dyrektor szkoły jest zobowiązany do natychmiastowego poinformowania dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej o zmianach w deklaracjach uczniów.
- Dodatkowy termin na składanie deklaracji: Uczniowie ukraińscy mają możliwość składania deklaracji przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty, maturalnego i zawodowego do 14 marca 2025 r. Projekt określa również dodatkowy termin na przekazanie tych informacji przez dyrektora szkoły do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, który wyznaczono na 24 marca 2025 r.
Szczególne regulacje i dodatkowe zajęcia
Projekt rozporządzenia zawiera również specjalne regulacje dotyczące:
- Dodatkowych zajęć z języka polskiego: Uczniowie ukraińscy mogą uczęszczać na dodatkowe zajęcia lekcyjne z języka polskiego, prowadzone indywidualnie lub w grupach do 15 osób, w wymiarze co najmniej 4 godzin lekcyjnych tygodniowo.
- Współpracy egzaminatorów: Projekt umożliwia powoływanie do składu zespołu egzaminatorów sprawdzających prace egzaminacyjne uczniów ukraińskich osób niewpisanych do ewidencji egzaminatorów.
- Nieklasyfikowania uczniów: Uczeń ukraiński uczęszczający do oddziału przygotowawczego może być nieklasyfikowany, jeśli jego znajomość języka polskiego jest niewystarczająca do korzystania z nauki.
Czytaj także:Uczniowie z Ukrainy w polskim systemie czy poza nim?
Zmiany w liczbie uczniów i obowiązek szkolny
Rozporządzenie przewiduje zwiększenie liczby uczniów w różnych typach szkół:
- Zwiększenie liczby uczniów w klasach: W roku szkolnym 2024/25 możliwe jest zwiększenie liczby uczniów w oddziale przedszkolnym i szkolnym o nie więcej niż 3 dzieci będących obywatelami Ukrainy.
- Obowiązek szkolny: Uczniowie ukraińscy, którzy pobierają naukę w ukraińskim systemie oświaty, nie podlegają obowiązkowi szkolnemu w Polsce, jeśli rodzic lub opiekun złoży stosowne oświadczenie do gminy.
Wszystkie zmiany mają wejść w życie 1 września 2024 roku. Projekt rozporządzenia został dokładnie uzasadniony w Ocenie Skutków Regulacji, gdzie podkreślono potrzebę przedłużenia niektórych rozwiązań oraz wprowadzenia nowych regulacji, które pomogą lepiej zorganizować kształcenie dzieci i młodzieży z Ukrainy oraz opiekę nad nimi.
Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?