MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niemcy. Papież Benedykt XVI odwiedził swojego brata Georga Ratzingera, który jest ciężko chory. "To może być ich ostatnie spotkanie"

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Niemcy. Papież Benedykt XVI odwiedził swojego brata Georga Ratzingera, który jest ciężko chory. "To może być ich ostatnie spotkanie"
Niemcy. Papież Benedykt XVI odwiedził swojego brata Georga Ratzingera, który jest ciężko chory. "To może być ich ostatnie spotkanie" DPA/Associated Press/East News
„Być może po raz ostatni dwaj bracia, Georg i Joseph Ratzinger, spotkali się na tym świecie” - powiedział rzecznik diecezji Regensburg Clemens Neck. Papież Benedykt XVI poleciał z Watykanu do Niemiec, by odwiedzić brata.

Emerytowany papież Benedyktowi XVI opuścił dom w Watykanie i poleciał do Niemiec, aby odwiedzić swojego starszego brata, 96-letniego Georga Ratzingera, który przebywa w bawarskim mieście Ratyzbona. Georg, również kapłan, ma problemy ze zdrowiem.

„Być może po raz ostatni dwaj bracia, Georg i Joseph Ratzinger, spotkali się na tym świecie” - powiedział rzecznik diecezji Regensburg Clemens Neck - cytuje portal dw.com.

Były papież wylądował w Monachium wraz ze swym osobistym sekretarzem arcybiskupem Georgiem Gänsweinem, lekarzem, pielęgniarką i zastępcą dowódcy korpusu żandarmerii, który służy za siły bezpieczeństwa Watykanu. Następnie udał się do Ratyzbony, aby spotkać swojego brata.

Czwartkowa podróż była pierwszą wizytą Josefa Ratzingera w Niemczech od 2011 r. Poprzednio odwiedził swój kraj pełniąc funkcję papieża. Emerytowany papież ma obecnie 93 lata i jest słabego zdrowia. Jak podaje dw.com nie zaplanowano wystąpień publicznych.

„Życzę papieżowi Benedyktowi XVI udanego pobytu w Niemczech i pokoju niezbędnego do prywatnej opieki nad swoim bratem” - napisał w oświadczeniu Georg Bätzing, szef Konferencji Episkopatu Niemiec. „Cieszymy się, że wrócił do ojczyzny, choć okazja jest smutna” - dodał biskup.

Nie wiadomo jak długo emerytowany papież pozostanie w Niemczech, a Watykan podał, że pozostanie w Ratyzbonie „tak długo, jak to będzie konieczne”.

Bracia Ratzingerowie są znani z więzi i miłości do muzyki klasycznej. Podczas gdy jego brat wspiął się na hierarchię kościelną, Georg Ratzinger rozpoczął karierę jako szef szanowanego chóru chłopięcego w Ratyzbonie. W latach 1964–1994 był mistrzem chóru słynnego Regensburger Domspatzen.

Portal dw.com przypomina, że trzydziestoletnia kariera Georga stała się ostatnio przedmiotem intensywnej analizy po tym, jak setki chłopców zgłosiły przypadki molestowania fizycznego i seksualnego.

Georg przyznał, że zdarzało się iż bił uczniów w twarz po objęciu chóru, ale oświadczył, że kara cielesna była wówczas uważana za normalną. Dw.com przypomina, że Georg zaprzeczył, że wie o jakimkolwiek wykorzystywaniu seksualnemu chłopców, dodając, że był szczęśliwy, kiedy kara cielesna została zakazana w 1980 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niemcy. Papież Benedykt XVI odwiedził swojego brata Georga Ratzingera, który jest ciężko chory. "To może być ich ostatnie spotkanie" - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński