MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niemcy nie zamierzają podejmować negocjacji ws. reparacji dla Polski. Paweł Szrot: Myślę, że prezydent nie uważa, że sprawa się zakończyła

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
W poniedziałek MSZ poinformowało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę MSZ RP z 3 października 2022 roku dot. reparacji dla Polski.
W poniedziałek MSZ poinformowało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę MSZ RP z 3 października 2022 roku dot. reparacji dla Polski. Adam Jankowski/Polska Press
W poniedziałek MSZ poinformowało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę MSZ RP z 3 października 2022 roku. Według rządu Niemiec sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie. Głos zabrał Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP, który wyjaśnił, co o stanowisku Niemiec myśli Andrzej Duda.

Jakie jest stanowisko prezydenta ws. odpowiedzi Niemiec?

Paweł Szrot zapytany przez PAP, jak prezydent odnosi się do odpowiedzi Niemiec, powiedział, że „przede wszystkim pan prezydent w swojej aktywności dyplomatycznej, międzynarodowej, również w rozmowach z prezydentem Steinmeierem ten temat poruszał”.

Zdaniem szefa Gabinetu Prezydenta RP „trudno się dziwić, że Niemcy prezentują takie, a nie inne stanowisko”.

– Nie uważamy, myślę, że pan prezydent też nie uważa, że sprawa się w ten sposób zakończyła. Wymaga to dalszej pracy dyplomatycznej – dodał.

Pytany, jakie dalsze kroki Polska powinna podjąć w tej sprawie, odparł, że „to już jest pytanie do rządu”.

Dopytywany o zapowiedzi wiceszefa MSZ Arkadiusza Mularczyka, dotyczące m.in. prowadzenia polityki informacyjnej na terenie Europy Zachodniej i USA, aby przekonać partnerów, społeczeństwa, polityków, do tego, że „Niemcy nie rozliczyły się z wojny i zatarły swą przeszłość”, prezydencki minister odparł, że nie będzie recenzował tego, co zamierza rząd.

– Powtarzam, ten temat jest tematem występującym w agendzie politycznej pana prezydenta, który rozmawia też z przedstawicielami naszych sąsiadów z Niemiec – podkreślił.

MSZ komentuje niemiecką odpowiedź na reparacje

Odnosząc się na środowej konferencji prasowej do udzielonej przez stronę niemiecką odpowiedzi na notę polskiego MSZ, Arkadiusz Mularczyk przekazał, że nie niebawem zostanie wysłana odpowiedź w formie pisemnej.

– Nie uznajemy i odrzucamy w całości stanowisko Niemiec ws. odszkodowań wojennych dla Polski, jest ono absolutnie nieuzasadnione i błędne. Z tego stanowiska wynika, że rząd federalny Niemiec uznaje, że kwestia odszkodowań wojennych jest kwestią zamkniętą i sprawa ma charakter niepodlegający negocjacji. Ta wypowiedź jest zdumiewająca dla polskiego MSZ, dla polskiego państwa, dlatego, że państwo niemieckie nie może zamknąć sprawy, która nigdy nie była otwarta – mówił wiceszef MSZ.

Nota dyplomatyczna ws. reparacji

Raport zaprezentowano 1 września 2022 roku. 3 października 2022 roku minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

od 16 lat

mm

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński