Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemal 4 tys. dzieci i młodzieży uczyło się za darmo jęz. niemieckiego

RED
Ponad 30 tys. godzin zajęć języka niemieckiego, 786 trenerów uczestniczących w warsztatach i szkoleniach oraz niemal 4 tys. dzieci i młodzieży korzystających z nauczania oraz dwujęzycznych bezpłatnych spotkań - to tylko niektóre wyniki projektu "Nauczanie języka sąsiada od przedszkola do zakończenia edukacji – kluczem do komunikacji w Euroregionie Pomerania".

Głównym celem projektu, za którego realizację odpowiadało 7 partnerów (zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej) było zmniejszanie barier językowych, kulturowych i mentalnych poprzez nauczanie języka sąsiada, wspólne spotkania i kontakt z żywym językiem w Euroregionie Pomerania.

3 770 osób z 59 placówek oświatowych przez prawie trzy lata uczestniczyło w bezpłatnych zajęciach dodatkowych z języka niemieckiego oraz polskiego w przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych na terenie Szczecina oraz w placówkach niemieckich z regionu pogranicza.

W ramach projektu zorganizowano kilkanaście wydarzeń, w tym polsko-niemieckie fora oświatowe, warsztaty, szkolenia dla polskich i niemieckich trenerów oraz polsko-niemieckie spotkania dzieci i młodzieży, w których każdorazowo uczestniczyło kilkaset dzieci mając tym samym kontakt z żywym językiem. Trenerzy zostali przeszkoleni w metodach immersji i CLIL.

Dodatkowo, powołany Polsko-Niemiecki Zespół Ekspertów opracował innowacyjną koncepcję nauczania języka sąsiada od przedszkola aż do zakończenia edukacji. Przykładowe materiały dydaktyczne, gry i zabawy oraz darmowy e-book dla trenerów znajdują się na stronie internetowej projektu: niemieckizbliza.pl

- Cieszymy się, że młodzi mieszkańcy Szczecina mogą poznawać język naszych sąsiadów. Jak wiadomo znajomość języków obcych jest niezwykle ważna we współczesnym świecie. Takie umiejętności poszerzają horyzonty i otwierają nowe możliwości – mówi Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina.

Ogromne zainteresowanie projektem oraz imponujące wyniki i osiągnięcia wpłynęły na możliwość kontynuacji projektu przez kolejne 2 lata, rozszerzając działania o kolejne placówki edukacyjne zarówno po stronie polskiej i niemieckiej.

Głównym celem kontynuacji projektu jest dalszego zmniejszania barier językowych z naciskiem na starszych uczniów (od V klasy), tak by zapewnić ciągłość nauki języka w przebiegu całego okresu kształcenia. Nowością będą organizowane internetowe zajęcia tandemowe.

Projekt „Nauczanie języka sąsiada od przedszkola do zakończenia edukacji – kluczem do komunikacji w Euroregionie Pomerania, którego liderem była Gmina Miasto Szczecin, był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej – Program Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna“ Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński