Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niektóre osoby są bardziej narażone na czerniaka

Supernowa
Być może niedługo kupimy w aptece test, który powie nam, jak bardzo jesteśmy odporni na atak groźnego nowotworu skóry.

Naukowcy z Oxfordu uważają, że ryzyko zachorowania na nowotwory skóry jest związane z aktywnością niektórych genów. Badacze z brytyjskiej uczelni pracują nad nieskomplikowanym i łatwym w użyciu testu genetycznym, dzięki któremu każdy z nas będzie mógł w parę minut zorientować się, czy jest bardziej niż inni zagrożony czerniakiem - groźnym nowotworem złośliwym skóry. - Jeśli się okaże, że należymy do grupy podwyższonego ryzyka, będziemy mogli zdecydować, czy nadal chcemy wygrzewać się na plaży, czy też dla własnego bezpieczeństwa zrezygnujemy ze wspaniałej opalenizny - mówi Susan Cooper, szefowa zespołu badawczego.

Czerniak trudno poddaje się leczeniu. Dość często występuje u ludzi młodych, w wieku 20-35 lat, co - według wielu ekspertów - jest związane z wciąż utrzymującą się, mimo ostrzeżeń dermatologów, modą na intensywną opaleniznę. W krajach północnej części Europy liczba przypadków czerniaka zwiększyła się czterokrotnie w ostatnim dekadach. Także w Polsce od czasu, kiedy zaczęliśmy masowo wyjeżdżać na wakacje do ciepłych krajów, notuje się coraz więcej zachorowań na tę chorobę. Nic dziwnego, skoro w ciągu dwóch tygodni spędzonych na plaży nad Morzem Śródziemnym wchłaniamy tyle promieniowania słonecznego, ile w pozostałej części roku w rodzinnym kraju.

Tymczasem - jak zauważa Cooper - czerniak należy do tych nowotworów, których zasięg można bardzo łatwo ograniczyć. - Większość ludzi może się przed nim zabezpieczyć, po prostu unikając nadmiaru słońca. Mam nadzieję, że dzięki naszym badaniom można będzie szybko przestrzec tych, którym z powodu wadliwej mutacji genetycznej czerniak grozi w pierwszej kolejności - mówi uczona. Podkreśla ona jednak, że nie należy przesadzać w drugą stronę, rezygnując zupełnie ze słońca. - Godzina dziennie w porze, gdy nie jest ono najsilniejsze, nie zaszkodzi - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński