Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niektóre fobie mogą być dziedziczne

SN
Taką opinię wyraża hiszpański genetyk Xavier Estivill. Jego badania wskazują, że możliwe będzie opracowanie leku przeciwko napadom irracjonalnego lęku.

Psycholodzy definiują fobię jako obsesyjny strach odczuwany w związku z przedmiotami, sytuacjami i obiektami, które w rzeczywistości nie stanowią zagrożenia. Takie lęki uniemożliwiają człowiekowi normalne życie i mogą nawet prowadzić do załamania nerwowego. To ostatnie jest tym bardziej prawdopodobne, że osoby doświadczające chorobliwych lęków zdają sobie sprawę z irracjonalności swojego zachowania. Nie potrafią jednak zapanować nad swoimi reakcjami, co przygnębia je jeszcze bardziej.

Istnieje kilka teorii tłumaczących pochodzenie fobii. Żadna nie wyjaśnia w pełni genezy tej dolegliwości. Estivill przypuszcza, że przynajmniej niektóre jej rodzaje mają podłoże genetyczne. - Ewolucja sprawiła, że w naszych mózgach pojawił się strach. Ostrzegał przed ciemnością, wodą, gadami, pająkami i innymi potencjalnymi zagrożeniami. U niektórych jednak przybrał rozmiary patologicznego lęku przed rzeczami, które niebezpieczne nie są - mówi uczony. Badania Estivilla wykazały, że część osób z fobią posiada w DNA nietypową wersję pewnego genu. Zdaniem uczonego posiadanie tej wadliwej mutacji prawdopodobnie sprzyja skłonności do fobii. Z szacunków Estivilla wynika, że mutacja występuje u około 7 procent ludzi.

- Bardzo często spotyka się ją u członków tej samej rodziny, co sugeruje, że podatność na fobie jest przekazywana z pokolenia na pokolenie - zauważa naukowiec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński