Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niekonwencjonalne trendy w budownictwie: mieszkanie w lofcie

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
W poszukiwaniu przestrzeni życiowej coraz odważniej decydujemy się na niestandardowe. Remont loftu, adaptacja piwnicy czy poddasza do celów mieszkalnych to nowy trend w budownictwie.

Przystosowując do swoich potrzeb tego typu pomieszczenia, należy mieć na uwadze fakt, iż ich zasiedlenie zapewne nie było pierwotnie zaplanowane i niezbędna może być budowa podwieszanego sufitu, ścian działowych, czy wypoziomowanie podłogi...

Moda na lofty, czyli mieszkania urządzone w dawnych pomieszczeniach fabrycznych i magazynach, dotarła do Polski stosunkowo niedawno. Ich największym atutem, jest ogromna przestrzeń pozwalająca na różnorodne aranżacje architektoniczne. Cechą charakterystyczną loftów jest brak ścian działowych i umożliwiający budowę antresoli, wysoki strop. Idealnym rozwiązaniem przy wydzielaniu poszczególnych pokoi, może okazać się zastosowanie systemu ścian szkieletowych. Spełniają one wymagania przeciwpożarowe, zapewniają wytłumienie hałasu z zewnątrz, oraz dodatkowo są odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak np. uderzenie piłką.

W przypadku loftu, nie sprawdzą się rozwiązania typowe dla mieszkań tradycyjnych, gdyż zaprojektowanie fabrycznych pomieszczeń wymaga szczególnego podejścia. Ascetyczna forma, metal, nieotynkowane ściany i olbrzymie okna - to typowe atrybuty stylu industrialnego. Urządzając tego typu wnętrza, należy zwrócić uwagę, żeby wszystkie elementy współgrały z surowością i minimalistyką przemysłowego wnętrza.

Najwłaściwszym wyborem będą, nie tyle bogate zdobienia i misterne dodatki, co wysokiej jakości materiały wykończeniowe. W przypadku wysokich stropów, niezwykle ważną kwestią jest wybór odpowiednich sufitów, komponujących się z charakterem pomieszczeń.

Przy odrobinie wyobraźni przestrzeń pustego strychu może przeobrazić się w przytulną i dobrze oświetloną oknami połaciowymi pracownię, wyciszoną i wygodną sypialnię, a w przypadku dostatecznie dużej powierzchni otwartej może stać się wymarzonym miejscem na urządzenie samodzielnego lokum przeznaczonego do wynajęcia. Systemy zabudowy poddasza z płyt gipsowych z całopowierzchniową okładziną z wełny mineralnej, gwarantuje izolację akustyczną, odpowiednią dla pomieszczeń mieszkalnych ochronę przeciwpożarową oraz utrzymanie stałej temperatury przy zmiennych, zewnętrznych warunkach pogodowych.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński