Niedziele handlowe 2023
Lista niedziel handlowych znacznie się skróciła. W 2023 roku zakupy można zrobić tylko w siedem niedziel.
W 2023 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał w przypadku siedmiu niedziel. Pozostałe są niehandlowe, a to oznacza, że większość sklepów jest tego dnia zamknięta.
Zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje m.in. w placówkach pocztowych, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Zakupy w niedzielę można zrobić w aptekach, na dworcach i na stacjach benzynowych, a także w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, kwiaciarniach, czy sklepach z prasą. Otwarte są także mniejsze osiedlowe sklepy, w których za ladą stanie właściciel.
Zobacz też: Oto najtańszy sklep w Polsce. Aż trudno uwierzyć, o ile niższe ma ceny od najdroższego. Mamy najnowsze dane
Niedziela 2 kwietnia 2023. Czy sklepy są otwarte?
W niedzielę 2 kwietnia 2023 roku przypada niedziela handlowa. W niedzielę 2 kwietnia nie obowiązuje zakaz handlu. Oznacza to, że sklepy tego dnia będą otwarte. Będzie to kolejna z siedmiu niedziel handlowych w 2023 roku.
Niedziela handlowa przypada 2 kwietnia 2023 roku. W tę niedzielę w kwietniu sklepy będą otwarte.
Niedziela 2 kwietnia jest kolejną niedzielą handlową w 2023 roku. Oznacza to, że w niedzielę 2 kwietnia nie obowiązuje zakaz handlu. W kwietniu przypadają aż dwie niedziele handlowe! 30 kwietnia to również niedziela handlowa.
W te niedziele sklepy będą otwarte - oto
Niedziele handlowe 2023 - lista
Pierwsza niedziela handlowa w 2023 roku przypadła 29 stycznia. Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, 29 stycznia była pierwszą z siedmiu niedziel handlowych w roku 2023. Kolejna taka niedziela przypada dopiero w kwietniu - 2 kwietnia to również niedziela handlowa.
Najbliższa niedziela handlowa w 2023 roku przypadnie 2 kwietnia.
Niedziele handlowe 2023 - lista:
- 29 stycznia
- 2 kwietnia
- 30 kwietnia
- 25 czerwca
- 27 sierpnia
- 17 grudnia
- 24 grudnia
W pozostałe niedziele będzie obowiązywał zakaz handlu. Zakupów nie zrobimy także w dni wolne od pracy, w które przypadają święta kościelne i państwowe:
- 1 stycznia - Nowy Rok,
- 6 stycznia - Trzech Króli,
- 9-10 kwietnia - Wielkanoc,
- 1 maja - Święto Pracy,
- 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja,
- 8 czerwca - Boże Ciało,
- 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie NMP,
- 1 listopada - Wszystkich Świętych,
- 11 listopada - Święto Niepodległości,
- 25-26 grudnia - Boże Narodzenie.
Zakaz handlu w niedziele
Przypomnijmy, że od czasu wejścia w życie ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, możliwość robienia zakupów w tym dniu była stopniowo ograniczana. Początkowo, zakaz handlu nie obowiązywał w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu. Od stycznia 2019 roku zakupy można było zrobić już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Z kolei od 2020 roku zakaz ten został jeszcze poszerzony, a niedziele handlowe ograniczone najpierw do siedmiu, a ostatecznie do ośmiu w całym roku.
W 2023 roku zgodnie z ustawą zakupy będzie można zrobić w zaledwie siedem niedziel.
W lutym 2022 roku weszła w życie nowelizacja przepisów, która uszczelniła zakaz handlu. Lista sklepów otwartych w niedziele pomimo zakazu handlu stale się wydłuża. Sieci wykorzystują lukę w przepisach i stają się placówkami pocztowymi. Po zmianach, otwarcie sklepów w niehandlowe niedziele, które świadczą też usługi pocztowe, będzie możliwe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 40 procent przychodów danej placówki.
Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara od 1000 do 100 tys. złotych. W przypadku uporczywego naruszania tych przepisów, kodeks karny przewiduje nawet karę ograniczenia wolności.