MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niedługo zmienimy walutę na euro? Polska coraz bliżej spełnienia warunków przystąpienia do strefy euro

js
Niedługo zmienimy walutę na euro?
Niedługo zmienimy walutę na euro? 123rf
Komisja Europejska potwierdziła, że Polska spełnia coraz więcej warunków umożliwiających przystąpienie do strefy euro. Aktualnie można mówić o dwóch „zaliczonych” kryteriach. Musimy spełnić jeszcze dwa wymogi. KE właśnie opublikowała sprawozdanie na temat konwergencji, ocenia ono postępy członków UE w drodze do strefy euro.

KE: Polska coraz bliżej w drodze do zmiany waluty

Ze sprawozdania Komisji Europejskiej wynika, że Polska spełnia już 2 warunki umożliwiające przystąpienie do strefy euro. Są to:

  • kryterium konwergencji długoterminowych stóp procentowych (nie więcej niż 2 pkt. proc. powyżej poziomu trzech krajów UE o najniższej długoterminowej stopie procentowej w okresie jednego roku poprzedzającego badanie);
  • kryterium dotyczące finansów publicznych (nie są objęte procedurą nadmiernego deficytu w czasie badania).

Niestety, ciągle nie spełniamy dwóch pozostałych wymogów, bez których o euro możemy tylko pomarzyć. Zaliczamy do nich:

  • kryterium stabilności cen (ceny na stabilnym poziomie oraz średnia inflacja w okresie jednego roku poprzedzającego badanie nie wyższa niż 1,5 punktu procentowego ponad poziom trzech krajów UE o najniższej inflacji);
  • kryterium kursu walutowego (przed przystąpieniem do euro wymagane jest co najmniej dwuletnie uczestnictwo w mechanizmie kursowym ERM II).

Kryteria przyjęcia do strefy euro są nazywane „kryteriami z Maastricht”, określone są w art. 140 ust. 1 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

KE: Najbliżej euro są Szwecja i Chorwacja

Sprawozdanie z konwergencji za 2020 r. przygotowane przez KE obejmuje siedem państw członkowskich, które są prawnie zobowiązane do przyjęcia euro: Bułgarię, Czechy, Chorwację, Węgry, Rumunię, Polskę, Szwecję.

Wiceprzewodniczący wykonawczy Valdis Dombrovskis w oficjalnym komunikacie o sprawozdaniu stwierdził, że poszczególne kraje członkowskie są coraz bliżej euro, ale jeszcze nie wszystkie kroki ku nowej walucie zostały wykonane:

Sprawozdanie z konwergencji pokazuje, że niektóre kraje poczyniły bardzo obiecujące postępy, choć od przyjęcia wspólnej waluty wciąż dzieli je kilka ważnych kroków do wykonania. [...] Jednym z kamieni milowych na tej drodze jest przystąpienie do ERM II, do czego przygotowują się obecnie Chorwacja i Bułgaria. Wysiłki podejmowane przez oba te kraje przyjmujemy z dużym zadowoleniem.

Raporty o konwergencji są sporządzane przez Komisję Europejską (KE) i Europejski Bank Centralny (EBC). Sprawozdanie stanowi podstawę decyzji Rady Unii Europejskiej okreslającej, czy państwo członkowskie spełnia warunki przystąpienia do strefy euro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niedługo zmienimy walutę na euro? Polska coraz bliżej spełnienia warunków przystąpienia do strefy euro - Gazeta Pomorska

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński