Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Niebieskie berety" ćwiczyły z kawalerzystami z Teksasu [zdjęcia]

Marek Jaszczyński [email protected]
Ćwiczenia na poligonie drawskim.
Ćwiczenia na poligonie drawskim.
Wczoraj na poligonie drawskim żołnierze z 7. Brygady Obrony Wybrzeża rozpoczęli ćwiczenia z kawalerzystami z Teksasu.
Szczecińscy żołnierze ćwiczyli z AmerykanamiW ramach poligonu żołnierze doskonalą umiejętności w kierowaniu ogniem i strzelania w terenie. 7 BOW, czyli "Niebieski berety" wchodzi w skład 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Żołnierze z 7 Brygady Obrony Wybrzeża ćwiczyli z kawalerzyst...

W ramach poligonu żołnierze doskonalą umiejętności w kierowaniu ogniem i strzelania w terenie. 7 BOW, czyli "Niebieski berety" wchodzi w skład 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

- Na poligonie drawskim trwa wspólne szkolenie pododdziałów 7 BOW i amerykańskiej 1 Brygadowej Grupy Bojowej z 1 Dywizji Kawalerii Pancernej szkolący się w ramach operacji "Atlantic Resolve" (to wzmocnienie sojuszników na wschodniej flance NATO Departament Obrony Stanów Zjednoczonych - przyp. .red.) - mówi kapitan Karolina Krzewina Hyc, oficer prasowy 7 BOW. - Ponad 400 polskich i 200 amerykańskich żołnierzy szkoli się z wykorzystaniem obiektów szkoleniowych drawskiego poligonu.

Szkolenie potrwa do 6 grudnia.

Było na co popatrzeć. Na pasie taktycznym Bucierz 7 kompania zmechanizowana 1 batalionu zmechanizowanego dowodzona przez kpt. Sebastiana Radziwonkę i pluton czołgów oraz piechoty US Army dowodzony przez cpt. Goodmana wspólnie załamały natarcie przeciwnika. Pierwsze ogień otworzyły Abramsy, gdy przeciwnik był na odległości ok 2000 m następnie ogień otworzyły Bojowe Wozy Piechoty z 1 batalionu zmechanizowanego.

Na Ziemsku w ośrodku zabudowanym żołnierze 7 kompanii zmechanizowanej 1bz dowodzonej przez kpt. Dariusza Wiśniewskiego i piechoty US pokazały odparcie ataku na budynek.

Amerykanie tworzą tzw. Heavy Detachment (ciężka grupa): 200 amerykańskich żołnierzy z czołgami M1A Abrams i transporterami M2A3 Bradley oraz pojazdami wsparcia i zabezpieczenia.

Kawalerzyści zostaną w Polsce do końca 2014 roku, po czym zastąpią ich żołnierze 2 Pułku Kawalerii (2nd Cavalry Regiment) z kołowymi transporterami Stryker.

To nie będą jedyne ćwiczenia z sojusznikami.

- Zamierzamy rozwijać współpracę polsko-amerykańską, obejmując nią jak największą liczbę jednostek. Należy spodziewać się wspólnych szkoleń i ćwiczeń pancerniaków, artylerzystów, przeciwlotników, piechoty zmechanizowanej. Jestem przekonany, że planowane przedsięwzięcia znakomicie uzupełnią intensywną współpracę polsko-amerykańską prowadzoną w obszarze Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych - mówi generał Lech Majewski, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. - Naszym celem jest organizacja coraz bardziej skomplikowanych ćwiczeń formacji połączonych. To bardzo ważne w sytuacji, gdy wszystkie współczesne operacje wojskowe mają wymiar połączonych, tj. angażują kilka rodzajów sił zbrojnych: komandosów, lotników, piechotę, kawalerię pancerną czy marynarzy.

Kawalerzyści z Teksasu

U.S. 1st Cavalry Division jest jedną z sześciu dywizji ciężkich (pancerno-zmechanizowanych), składających się z piechoty zmechanizowanej, artylerii, broni pancernej i dużej ilości śmigłowców. Dywizja została utworzona w 1921 roku. W czasie drugiej wojny światowej walczyła na Pacyfiku, uczestniczyła w wojnie koreańskiej. W latach sześćdziesiątych XX wieku dywizja została przekształcona w dywizję aeromobilną. Jej głównym środkiem lokomocji na polu walki stały się śmigłowce. Ostatecznie jednak, w 1975 roku, została przekształcona w dywizję ciężką, którą jest do dzisiaj.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński